2017-18 SECTION IV CLASS C TOURNAMENT
February 3, 2018 @ Whitney Point

TEAM SCORES

1
Norwich
238.0
2
BGAH
179.0
3
Windsor
177.0
4
Susquehanna Valley
138.0
5
Whitney Point
137.5
6
Oneonta
127.0
7
Dryden
113.0
8
Owego Free Academy
107.0
9
Unatego
59.5
10
Sidney
55.0
11
Marathon
44.0
 
Moravia
44.0
13
Lansing
43.0
14
Southern Cayuga
11.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Dante Geislinger (Norwich) maj dec Andrew Brown (Norwich) 9-0
106 Jacob Morris (Owego Free Academy) pin Dylan Decker (BGAH) :40
113 Nicholas Glanville (Norwich) pin Aiden Rosa (Whitney Point) 1:29
120 Avery Middendorf (Owego Free Academy) dec Mike McDaniels (Windsor) 3-2
126 Mikey Squires (Norwich) maj dec Samuel Dow (Dryden) 11-0
132 Daniel Koll (Lansing) dec Eli Rodriguez (Norwich) 3-0
138 Ben Bivar (BGAH) pin YaMeek Kendrick (Whitney Point) 1:56
145 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) dec Corey Swartz (Windsor) 3-2
152 Shane Hoover (BGAH) dec Gabe Monroe (Windsor) 7-1
160 Mike Wilmot (BGAH) dec Cody Senecal (Dryden) 3-2
170 Ty Rifanburg (Norwich) tf Chris Harold (Susquehanna Valley) 15-0
182 Brennan Slater (Norwich) pin Mithell Knapp (Susquehanna Valley) 2:00
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Richard Serafin (Oneonta) 2:16
220 Dylan Dunham (Whitney Point) pin Tyler Rice (Norwich) 2:43
285 Leroy Williams (Oneonta) fft Connor Cleary (Susquehanna Valley)

SEMI-FINALS

099 Dante Geislinger (Norwich) pin Troy Hayes (Windsor) 1:54
  Andrew Brown (Norwich) maj dec Mitch Shipman (Dryden) 14-4
106 Jacob Morris (Owego Free Academy) pin Ryan Kennedy (Windsor) 3:05
  Dylan Decker (BGAH) pin Kristian Nilsen (Whitney Point) 5:06
113 Aiden Rosa (Whitney Point) pin Miles Couch (Dryden) 3:54
  Nicholas Glanville (Norwich) pin Ethan Morrison (Marathon) 1:04
120 Mike McDaniels (Windsor) maj dec Gabe Stevens (Lansing) 8-0
  Avery Middendorf (Owego Free Academy) maj dec Brennan Roe (Whitney Point) 11-2
126 Samuel Dow (Dryden) pin Hunter Martin (Owego Free Academy) 1:35
  Mikey Squires (Norwich) pin Deekon Flint (Windsor) 1:13
132 Eli Rodriguez (Norwich) pin Haiden Burns (BGAH) 4:35
  Daniel Koll (Lansing) maj dec Langdon Sibley (Windsor) 13-4
138 Ben Bivar (BGAH) maj dec Robert Brotherton (Dryden) 15-3
  YaMeek Kendrick (Whitney Point) pin David Gannon (Sidney) 1:09
145 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) pin Dan Calkins (Sidney) 2:41
  Corey Swartz (Windsor) pin Nick Dower (Oneonta) 1:16
152 Gabe Monroe (Windsor) dec Trenton Gloeckler (Unatego) 5-1
  Shane Hoover (BGAH) pin Hayden Lewis (BGAH) 1:44
160 Mike Wilmot (BGAH) pin Kyle Leonard (Susquehanna Valley) 1:47
  Cody Senecal (Dryden) dec Cameron Bundy (Owego Free Academy) 5-3 SV-1
170 Ty Rifanburg (Norwich) pin Wesley Floor (Dryden) 1:17
  Chris Harold (Susquehanna Valley) maj dec Joe Shoemaker (Moravia) 11-2
182 Mithell Knapp (Susquehanna Valley) maj dec Brandon Butler (Windsor) 11-1
  Brennan Slater (Norwich) pin Nate Williams (Moravia) 1:48
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) fft Derek Barnhardt (Unatego)
  Richard Serafin (Oneonta) pin Keegan Wright (Norwich) 3:55
220 Dylan Dunham (Whitney Point) pin James Peterson (Unatego) 1:39
  Tyler Rice (Norwich) dec Brock Weist (BGAH) 5-2
285 Leroy Williams (Oneonta) pin Quinton Sengsounthone (Marathon) :19
  Connor Cleary (Susquehanna Valley) pin Dalton Griffith (BGAH) 1:37

CONSOLATION FINALS

099 Troy Hayes (Windsor) dec Mitch Shipman (Dryden) 5-0
106 Ryan Kennedy (Windsor) tf Kristian Nilsen (Whitney Point) 15-0
113 Ethan Morrison (Marathon) pin Miles Couch (Dryden) 4:35
120 Brennan Roe (Whitney Point) dec Gabe Stevens (Lansing) 4-3
126 Deekon Flint (Windsor) dec Hunter Martin (Owego Free Academy) 6-0
132 Langdon Sibley (Windsor) dec Haiden Burns (BGAH) 5-3
138 Robert Brotherton (Dryden) maj dec David Gannon (Sidney) 16-5
145 Nick Dower (Oneonta) maj dec Dan Calkins (Sidney) 14-4
152 Hayden Lewis (BGAH) dec Trenton Gloeckler (Unatego) 1-0
160 Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec Kyle Leonard (Susquehanna Valley) 3-1 SV-1
170 Joe Shoemaker (Moravia) pin Wesley Floor (Dryden) 3:27
182 Brandon Butler (Windsor) dec Nate Williams (Moravia) 4-2
195 Keegan Wright (Norwich) fft Derek Barnhardt (Unatego)
220 Brock Weist (BGAH) dec James Peterson (Unatego) 6-1
285 Quinton Sengsounthone (Marathon) pin Dalton Griffith (BGAH) :38

FIFTH PLACE FINALS

099 Josh Meade (Unatego) dec Jacob Terpstra (BGAH) 4-2
106 Jack Caruso (Oneonta) pin Noah Cole (Unatego) 4:00
113 Dylan Hawk (Windsor) dec Carter Neer (Oneonta) 9-4
120 Richard Belanger (Dryden) pin Jarrett Thayer (Unatego) :40
126 Brady Buttice (BGAH) dec Aimal Mohammed (Oneonta) 4-2
132 James Hoover (Windsor) pin Jordan Canniff (Whitney Point) 1:50
138 Hunter Burch (Oneonta) dec Alex Quinn (Windsor) 3-2
145 Dakota Powers (Norwich) dec Weston Underwood (Whitney Point) 3-0
152 Bruce Storey (Marathon) dec Reed Scott (Sidney) 5-4
160 Angel Francis (Norwich) dec David Flora (Windsor) 3-2
170 James Bundy (Owego Free Academy) dec Damian Knapp (BGAH) 3-1
182 John Houck (Sidney) pin Jerry Wells (Oneonta) 2:42
195 Carter Stone (Whitney Point) pin Collin Bidwell (Windsor) 3:52
220 Nick Bashta (Lansing) dec James Jackson (Dryden) 2-0
285 Cooper Cantella (Owego Free Academy) pin Robert Greenblatt (Sidney) 1:27

QUARTER-FINALS

099 Andrew Brown (Norwich) tf Jacob Terpstra (BGAH) 15-0
  Dante Geislinger (Norwich) pin Matt Laubach (Owego Free Academy) :41
  Troy Hayes (Windsor) dec Josh Meade (Unatego) 9-4
  Mitch Shipman (Dryden) pin Adrian Karwowski (Sidney) 1:48
106 Dylan Decker (BGAH) pin Zackary Willson (Dryden) 1:34
  Kristian Nilsen (Whitney Point) pin Jack Caruso (Oneonta) 3:36
  Ryan Kennedy (Windsor) pin Noah Cole (Unatego) :57
  Jacob Morris (Owego Free Academy) pin Tiana Savino (Sidney) 3:43
113 Miles Couch (Dryden) pin Teague Rezucha (BGAH) 4:42
  Nicholas Glanville (Norwich) pin Andrew Hatch (Moravia) 1:01
  Ethan Morrison (Marathon) pin Dylan Hawk (Windsor) 3:22
  Aiden Rosa (Whitney Point) dec Carter Neer (Oneonta) 6-4
120 Avery Middendorf (Owego Free Academy) pin Alex Barnhart (Whitney Point) 1:15
  Brennan Roe (Whitney Point) pin Jarrett Thayer (Unatego) 4:21
  Gabe Stevens (Lansing) dec Jacob Stockton (Moravia) 6-4
  Mike McDaniels (Windsor) pin Richard Belanger (Dryden) 4:33
126 Samuel Dow (Dryden) pin Brady Buttice (BGAH) 3:02
  Hunter Martin (Owego Free Academy) dec Caleb Hartwell (Sidney) 4-0
  Deekon Flint (Windsor) tf Ed Sisson (Moravia) 15-0
  Mikey Squires (Norwich) pin Tyler Thayer (Unatego) 1:21
132 Langdon Sibley (Windsor) dec Edwin Lavin (Susquehanna Valley) 9-5
  Haiden Burns (BGAH) dec James Hoover (Windsor) 9-2
  Eli Rodriguez (Norwich) pin Ardell Wellman (Oneonta) 1:13
  Daniel Koll (Lansing) pin Jordan Canniff (Whitney Point) 1:09
138 David Gannon (Sidney) pin Casey Smith (Moravia) 4:35
  YaMeek Kendrick (Whitney Point) pin Hunter Burch (Oneonta) 2:45
  Robert Brotherton (Dryden) dec Alex Quinn (Windsor) 8-5
  Ben Bivar (BGAH) pin Kaden Russell (Owego Free Academy) 2:25
145 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) pin Talon Rezucha (BGAH) 1:49
  Nick Dower (Oneonta) dec Weston Underwood (Whitney Point) 6-1
  Corey Swartz (Windsor) pin Garret Hoskey (Lansing) 1:16
  Dan Calkins (Sidney) dec Dakota Powers (Norwich) 2-1 UTB
152 Gabe Monroe (Windsor) maj dec Bruce Storey (Marathon) 13-4
  Trenton Gloeckler (Unatego) dec Dylan Breed (Oneonta) 4-2
  Hayden Lewis (BGAH) pin Reed Scott (Sidney) 1:52
  Shane Hoover (BGAH) pin Dakota Hall (Norwich) 1:06
160 Cody Senecal (Dryden) pin Jude Valk (Oneonta) :27
  Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec Angel Francis (Norwich) 3-1
  Kyle Leonard (Susquehanna Valley) pin David Flora (Windsor) 2:37
  Mike Wilmot (BGAH) pin Garrett Downing (Lansing) 1:39
170 Ty Rifanburg (Norwich) pin Noah Yadiosky (Windsor) 1:39
  Wesley Floor (Dryden) dec Damian Knapp (BGAH) 8-7
  Joe Shoemaker (Moravia) pin James Bundy (Owego Free Academy) 5:22
  Chris Harold (Susquehanna Valley) maj dec Jovany Hernandez (Oneonta) 12-0
182 Mithell Knapp (Susquehanna Valley) dec John Houck (Sidney) 4-0
  Brandon Butler (Windsor) dec Tyler Benjamin (Owego Free Academy) 7-0
  Nate Williams (Moravia) maj dec Jerry Wells (Oneonta) 13-4
  Brennan Slater (Norwich) pin Trevor Frable (Susquehanna Valley) 2:32
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Michael Bridge (Owego Free Academy) 1:28
  Derek Barnhardt (Unatego) dec Carter Stone (Whitney Point) 8-6
  Keegan Wright (Norwich) dec Collin Bidwell (Windsor) 10-3
  Richard Serafin (Oneonta) pin Rocco Arduini (BGAH) 1:01
220 Tyler Rice (Norwich) pin James Jackson (Dryden) 1:18
  Brock Weist (BGAH) pin Justin Santiago (Sidney) 2:36
  James Peterson (Unatego) pin Nick Bashta (Lansing) 3:34
  Dylan Dunham (Whitney Point) pin Quentin Bissell-Smith (Oneonta) 1:08
285 Leroy Williams (Oneonta) pin Cooper Cantella (Owego Free Academy) :19
  Quinton Sengsounthone (Marathon) pin Wyatt Liddle (Unatego) 1:16
  Dalton Griffith (BGAH) pin Robert Greenblatt (Sidney) 2:10
  Connor Cleary (Susquehanna Valley) pin Parker Brown (Marathon) 2:46