2017-18 STAC CHAMPIONSHIP
January 19, 2018 @ Chenango Valley

TEAM SCORES

1
Horseheads
215.0
2
Norwich
198.5
3
Elmira
191.5
4
Corning
132.5
5
Chenango Forks
113.0
 
Susquehanna Valley
113.0
7
Windsor
106.0
8
Johnson City
92.0
9
Chenango Valley
87.0
10
Owego Free Academy
76.0
11
Union-Endicott
66.0
12
Oneonta
63.5
13
Binghamton
60.5
14
Vestal
60.0
15
Maine-Endwell
37.0
16
Ithaca
30.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Dante Geislinger (Norwich) pin Dante Rigal (Johnson City) 5:10
106 Blake Brooks (Elmira) dq Latimer Audinwood (Horseheads) 4-2 SV
113 Drew Witham (Corning) pin Nicholas Glanville (Norwich) 5:32
120 Devin Woodworth (Horseheads) maj dec Logan Gumble (Chenango Forks) 14-1
126 Mikey Squires (Norwich) dec Chase Daudelin (Corning) 4-0
132 Matthew Reese (Elmira) dec Jacob Scibek (Horseheads) 3-1
138 Ben Howe (Elmira) pin Jarrett O'Connell (Horseheads) 2:30
145 Matthew Kline (Corning) pin Corey Swartz (Windsor) 1:10
152 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) dec Jesse Johnson (Horseheads) 7-4
160 Garret Andriene (Elmira) dec Cameron Bundy (Owego Free Academy) 2-1
170 Ty Rifanburg (Norwich) dec Chris Eames (Horseheads) 6-5
182 Brennan Slater (Norwich) pin Mithell Knapp (Susquehanna Valley) 4:26
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) dec Eli Socash (Vestal) 7-4
220 Tyler Rice (Norwich) dec Lucas Scott (Chenango Forks) 1-0
285 Connor Cleary (Susquehanna Valley) dec Shakeem Roberts (Johnson City) 3-1

SEMI-FINALS

099 Dante Geislinger (Norwich) pin Donovan Smith (Elmira) 1:01
  Dante Rigal (Johnson City) pin Tommy Dale (Horseheads) 1:37
106 Blake Brooks (Elmira) dec Zach Levey (Horseheads) 11-8
  Latimer Audinwood (Horseheads) dec Jacob Morris (Owego Free Academy) 4-3
113 Drew Witham (Corning) dec Mike McDaniels (Windsor) 9-2
  Nicholas Glanville (Norwich) dec Lucas Riley (Elmira) 9-4
120 Logan Gumble (Chenango Forks) pin Ryan Mahon (Elmira) 5:00
  Devin Woodworth (Horseheads) pin Dan Tester (Chenango Valley) 3:40
126 Mikey Squires (Norwich) tf Jack Massengale (Horseheads) 16-0
  Chase Daudelin (Corning) dec Nathan Lehr (Chenango Valley) 8-1
132 Jacob Scibek (Horseheads) pin Derek Goga (Chenango Valley) 3:54
  Matthew Reese (Elmira) dec Darren Rich (Ithaca) 5-3
138 Ben Howe (Elmira) tf Alex Quinn (Windsor) 18-1
  Jarrett O'Connell (Horseheads) dec Serfino Menard (Horseheads) 6-3
145 Corey Swartz (Windsor) pin Brady Hope (Chenango Valley) 1:30
  Matthew Kline (Corning) pin Mason Pelton (Maine-Endwell) 4:39
152 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) dec Gabe Monroe (Windsor) 5-3
  Jesse Johnson (Horseheads) dec Micah Carpenter (Elmira) 11-5
160 Cameron Bundy (Owego Free Academy) pin Angel Francis (Norwich) 1:39
  Garret Andriene (Elmira) pin Roman Jellick (Maine-Endwell) :30
170 Ty Rifanburg (Norwich) pin Chris Harold (Susquehanna Valley) 1:57
  Chris Eames (Horseheads) dec Jeremiah Allen (Chenango Forks) 9-2
182 Mithell Knapp (Susquehanna Valley) dec Todd Degroat (Vestal) 9-6
  Brennan Slater (Norwich) pin Brandon Butler (Windsor) 1:50
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Daniel Guillaume (Johnson City) 2:25
  Eli Socash (Vestal) pin Caleb Le (Binghamton) 4:45
220 Lucas Scott (Chenango Forks) maj dec Matthew Kovach (Binghamton) 11-1
  Tyler Rice (Norwich) pin Ryan Magura (Johnson City) 3:50
285 Connor Cleary (Susquehanna Valley) pin Leroy Williams (Oneonta) 5:09
  Shakeem Roberts (Johnson City) pin Warren Russell (Ithaca) 5:55

CONSOLATION FINALS

099 Donovan Smith (Elmira) dec Andrew Brown (Norwich) 2-0
106 Zach Levey (Horseheads) dec Ethan Hart (Corning) 5-3
113 Mike McDaniels (Windsor) dec Calum Houper (Horseheads) 6-4
120 Ryan Mahon (Elmira) dec Constantine Gehring (Binghamton) 7-5
126 Jack Massengale (Horseheads) pin Owen Harvey (Union-Endicott) 4:06
132 Darren Rich (Ithaca) dec Derek Goga (Chenango Valley) 6-0
138 Serfino Menard (Horseheads) pin Alex Quinn (Windsor) :53
145 Brady Hope (Chenango Valley) dec Mason Pelton (Maine-Endwell) 3-0
152 Gabe Monroe (Windsor) pin Micah Carpenter (Elmira) 2:10
160 Nathan Mapes (Corning) pin Cole Rivell (Union-Endicott) :57
170 Jeremiah Allen (Chenango Forks) pin Connor Strauss (Union-Endicott) 4:14
182 Todd Degroat (Vestal) dec Brandon Butler (Windsor) 2-1
195 Braxton Stout-Moran (Chenango Forks) dec Daniel Guillaume (Johnson City) 2-1
220 Ryan Magura (Johnson City) dec Matthew Kovach (Binghamton) 7-2
285 Leroy Williams (Oneonta) pin Thomas O'Connor (Corning) 2:07

FIFTH PLACE FINALS

099 Tommy Dale (Horseheads) dec Mason Cardinale (Elmira) 1-0
106 Jacob Morris (Owego Free Academy) dec Peter Sacco (Vestal) 11-9
113 Lucas Riley (Elmira) dec Nelson Martinez (Binghamton) 4-2
120 Dan Tester (Chenango Valley) fft Avery Middendorf (Owego Free Academy)
126 Nathan Lehr (Chenango Valley) fft Gavin Secoolish (Chenango Forks)
132 Langdon Sibley (Windsor) maj dec Dominic Bulkley (Corning) 8-0
138 Hunter Burch (Oneonta) dec Kaden Russell (Owego Free Academy) 6-3
145 Austin Culver (Owego Free Academy) pin Lee Abbey (Chenango Forks) 2:32
152 Nathan Aylward (Chenango Valley) maj dec Luke Stoner (Elmira) 14-1
160 Angel Francis (Norwich) dec Roman Jellick (Maine-Endwell) 12-8
170 Chris Harold (Susquehanna Valley) pin James Bundy (Owego Free Academy) 4:42
182 Greg Davis (Maine-Endwell) dec Dalton Wells (Oneonta) 7-6
195 Caleb Le (Binghamton) tf Keegan Wright (Norwich) 16-0
220 John Robyck (Elmira) dec Josh Shoemaker (Johnson City) 4-3
285 Daniel DeMorris (Union-Endicott) pin Warren Russell (Ithaca) 2:15

QUARTER-FINALS

099 Dante Geislinger (Norwich) tf Payton Bennett (Maine-Endwell) 15-0
  Donovan Smith (Elmira) dec Andrew Brown (Norwich) 6-0
  Tommy Dale (Horseheads) dec Tyler Ferarra (Chenango Forks) 7-1
  Dante Rigal (Johnson City) pin Mason Cardinale (Elmira) 1:31
106 Jacob Morris (Owego Free Academy) dec Zander Arnold (Chenango Forks) 5-3
  Latimer Audinwood (Horseheads) dec Peter Sacco (Vestal) 7-2
  Zach Levey (Horseheads) dec Ethan Hart (Corning) 4-2
  Blake Brooks (Elmira) pin Ryan Kennedy (Windsor) :49
113 Drew Witham (Corning) tf Eli Carpenter (Elmira) 17-0
  Mike McDaniels (Windsor) pin Calum Houper (Horseheads) 1:51
  Nicholas Glanville (Norwich) pin Cole Wager (Vestal) 2:41
  Lucas Riley (Elmira) pin Nelson Martinez (Binghamton) 5:40
120 Logan Gumble (Chenango Forks) dec Constantine Gehring (Binghamton) 6-1
  Ryan Mahon (Elmira) dec Travis Raynor (Owego Free Academy) 5-2
  Dan Tester (Chenango Valley) dec Avery Middendorf (Owego Free Academy) 6-5
  Devin Woodworth (Horseheads) pin Richard Champion (Chenango Valley) 1:40
126 Mikey Squires (Norwich) pin Deekon Flint (Windsor) 4:22
  Jack Massengale (Horseheads) pin Owen Harvey (Union-Endicott) 4:51
  Chase Daudelin (Corning) pin Hunter Martin (Owego Free Academy) 1:23
  Nathan Lehr (Chenango Valley) pin Nick Tubbs (Ithaca) 1:35
132 Matthew Reese (Elmira) maj dec Co-De Petticrew (Vestal) 9-1
  Darren Rich (Ithaca) tf Dominic Bulkley (Corning) 18-2
  Derek Goga (Chenango Valley) dec Edwin Lavin (Susquehanna Valley) 11-5
  Jacob Scibek (Horseheads) pin Isaiah Callendar (Vestal) 3:06
138 Ben Howe (Elmira) pin Daniel Flynn (Chenango Forks) 1:24
  Alex Quinn (Windsor) dec Hunter Burch (Oneonta) 3-2
  Serfino Menard (Horseheads) pin Colsten Volpe (Chenango Valley) 2:55
  Jarrett O'Connell (Horseheads) dec Kaden Russell (Owego Free Academy) 8-3
145 Corey Swartz (Windsor) dec Dakota Powers (Norwich) 7-2
  Brady Hope (Chenango Valley) pin Parker Adkins (Oneonta) :48
  Mason Pelton (Maine-Endwell) dec Keegan Stanbro (Union-Endicott) 2-0
  Matthew Kline (Corning) tf Austin Culver (Owego Free Academy) 17-2
152 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) pin Dylan Breed (Oneonta) 2:29
  Gabe Monroe (Windsor) pin Nathan Aylward (Chenango Valley) 2:42
  Micah Carpenter (Elmira) dec Luke Stoner (Elmira) 4-1
  Jesse Johnson (Horseheads) pin Bailey Butler (Horseheads) 4:00
160 Garret Andriene (Elmira) pin Nate Staples (Binghamton) 1:55
  Roman Jellick (Maine-Endwell) dec Kyle Leonard (Susquehanna Valley) 8-3
  Angel Francis (Norwich) pin Jude Valk (Oneonta) 3:00
  Cameron Bundy (Owego Free Academy) pin Matthew Merrill (Horseheads) 3:29
170 Ty Rifanburg (Norwich) pin Phillip Steele (Binghamton) :49
  Chris Harold (Susquehanna Valley) dec James Bundy (Owego Free Academy) 6-3
  Jeremiah Allen (Chenango Forks) pin Naudakis Sessions (Elmira) :41
  Chris Eames (Horseheads) pin Connor Strauss (Union-Endicott) 2:50
182 Todd Degroat (Vestal) pin Nicholas Palmer (Johnson City) 1:27
  Mithell Knapp (Susquehanna Valley) pin Greg Davis (Maine-Endwell) 5:30
  Brandon Butler (Windsor) dec Dalton Wells (Oneonta) 3-1
  Brennan Slater (Norwich) pin Trey Lambrecht (Oneonta) :40
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) maj dec Braxton Stout-Moran (Chenango Forks) 13-0
  Daniel Guillaume (Johnson City) dec Richard Serafin (Oneonta) 8-1
  Caleb Le (Binghamton) pin David Kennedy (Johnson City) 5:43
  Eli Socash (Vestal) pin Keegan Wright (Norwich) 1:58
220 Ryan Magura (Johnson City) pin Andrew Dolan (Horseheads) 1:55
  Tyler Rice (Norwich) pin Josh Shoemaker (Johnson City) :19
  Matthew Kovach (Binghamton) pin John Robyck (Elmira) 5:35
  Lucas Scott (Chenango Forks) pin Zach Lawrence (Susquehanna Valley) 1:15
285 Leroy Williams (Oneonta) pin Thomas O'Connor (Corning) :30
  Connor Cleary (Susquehanna Valley) pin Brandon Taylor (Vestal) 1:06
  Warren Russell (Ithaca) pin Hunter Gibbore (Chenango Forks) 3:45
  Shakeem Roberts (Johnson City) dec Daniel DeMorris (Union-Endicott) 3-1