2016-17 NYSPHSAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 24, 2017 @ Times-Union Center

TEAM SCORES

1
Section III
275.0
2
Section V
220.5
3
Section VI
176.0
4
Section XI
141.0
5
Section IV
135.5
6
Section II
131.0
7
Section I
107.5
8
Section VIII
104.5
9
Section VII
75.0
10
Section X
36.5
11
Section IX
35.5
12
PSAL
18.0

 

1
Central Valley Academy
110.0
2
Mattituck
99.5
3
SJSC
82.0
4
Alexander
64.5
5
Falconer
47.5
6
Locust Valley
46.5
7
Putnam Valley
36.5
8
Holland Patent
36.0
9
Phoenix
34.5
10
Depew
34.0
11
Pearl River
32.0
12
Warsaw
30.0
13
Norwich
29.5
14
Adirondack
29.0
15
Carle Place/Wheatley
28.0
 
Honeoye Falls-Lima
28.0
17
BGAH
27.5
18
Midlakes
27.0
19
Maple Hill
26.0
 
Schuylerville
26.0
21
Edgemont
25.0
 
Tioga
25.0
 
Unatego
25.0
24
Byron Bergen
24.0
 
Hadley-Luzerne/Lake George
24.0
 
Lewiston Porter
24.0
27
Fredonia
23.5
28
Canastota
23.0
 
Peru
23.0
30
Eldred-Liberty-Sullivan West
22.5
31
Center Moriches
22.0
 
Walton-Delhi
22.0
33
Mount Sinai
21.5
 
Ogdensburg
21.5
35
South Seneca
20.0
36
Saranac
19.0
37
Duanesburg
18.0
38
Ausable Valley
17.0
 
General Brown
17.0
 
Lyndonville
17.0
41
Gouverneur
15.0
 
Pioneer
15.0
 
Pleasantville
15.0
44
Chittenango
14.0
 
Gowanda
14.0
 
Maple Grove
14.0
 
Marathon
14.0
 
Olean
14.0
 
Wayne
14.0
51
Beekmantown
13.0
 
Waterloo
13.0
53
Clarke
12.0
 
Eagle Academy
12.0
 
Glens Falls
12.0
 
Morrisville-Eaton
12.0
57
Schoharie
11.0
58
Mechanicville-Stillwater
10.0
59
Perry
9.0
60
Tamarac
8.0
61
Little Falls
7.0
62
Canisteo-Greenwood
6.5
63
Camden
6.0
 
Onteora
6.0
 
Palmyra Macedon
6.0
 
Petrides
6.0
 
Springville
6.0
68
Pawling
5.0
 
Susquehanna Valley
5.0
70
Alfred-Almond
4.0
 
Portville
4.0
 
Rondout Valley
4.0
 
South Lewis
4.0
74
Chester
3.0
 
Cold Spring Harbor
3.0
 
Granville
3.0
 
Hoosick Falls
3.0
 
Letchworth
3.0
 
Marcus Whitman
3.0
 
Northern Adirondack
3.0
 
Whitney Point
3.0
83
Attica
2.0
 
Dansville
2.0
 
Eden
2.0
 
Mexico
2.0
 
Tonawanda
2.0
 
Watervliet
2.0
89
Lansing
1.0
 
Maine-Endwell
1.0
 
Warrensburg
1.0
 
Whitehall-Fort Ann
1.0
 
Williamson-Marion
1.0
94
Akron
0.0
 
Cheektowaga
0.0
 
Chenango Valley
0.0
 
Depew
0.0
 
Dunkirk
0.0
 
East Aurora
0.0
 
Fillmore
0.0
 
Highland
0.0
 
New Paltz
0.0
 
Onondaga-Tully
0.0
 
Port Jefferson
0.0
 
Ravena-Coeymans-Selkirk
0.0
 
Red Hook
0.0
 
Riverdale Kingsbridge Academy
0.0
 
Robert F Kennedy
0.0
 
Salem-Cambridge
0.0
 
SVEC
0.0
 
Hastings
0.0
 
Croton-Harmon
0.0
 
Oyster Bay
0.0
 
Most Outstanding Wrestler
ORION ANDERSON (SCHUYLERVILLE) 120

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) pin Jordan Titus (Center Moriches) 6:30 SV
106 Trent Svingala (Maple Hill) dec Jon Charles (Central Valley) 9-2
113 Trey LaFlamme (SJSC) dec Caleb Robinson (Walton) 5-2
120 Orion Anderson (Schuylerville) maj dec Luke Bokina (Mattituck) 12-4
126 Jonathan Gomez (Locust Valley) dec Jack Bokina (Mattituck) 5-1
132 Dane Heberlein (Alexander) dec Hector Colom (Fredonia) 7-3
138 Hunter Shaut (Central Valley) dec Tanner Lapiene (Ogdensburg) 4-3
145 Tanner Cook (Central Valley) dec Adam Wagner (South Seneca) 10-8
152 Hunter Richard (Holland Patent) dec Ross McFarland (Phoenix) 4-1
160 Noah Grover (Warsaw) dec Noah Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) 7-3
170 Matthew Gaiser (Alexander) pin Jason Hoffman (Hadley-Luzerne/Lake George) 1:52
182 Clifton Wang (Edgemont) dec Doug Simmons (Canastota) 3-2 TB-1
195 James Hoeg (Mattituck) maj dec Joe Benedict (SJSC) 10-2
220 Tanner Zagarino (Mattituck) dec Hammond Raes (Midlakes) 10-5
285 Laith Alsous (Lewiston Porter) dec Jacob Morrison (Unatego) 3-2

SEMI-FINALS

099 Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) dec John Worthing (Tioga) 3-1
  Jordan Titus (Center Moriches) dec Mason Bush (Central Valley) 1-0
106 Jon Charles (Central Valley) dec Mikey Squires (Norwich) 4-0
  Trent Svingala (Maple Hill) pin Len Balducci (Pleasantville) 1:45
113 Caleb Robinson (Walton) pin Matt Campo (Mount Sinai) 1:15
  Trey LaFlamme (SJSC) dec Neiko Scarano (Little Falls) 3-0
120 Luke Bokina (Mattituck) dec Matt Caccamise (Wayne) 3-2
  Orion Anderson (Schuylerville) dec Cahal Donovan (Phoenix) 8-4
126 Jonathan Gomez (Locust Valley) maj dec Nicholas Young (Alexander) 11-2
  Jack Bokina (Mattituck) pin Kevin Spann (Adirondack) 5:00
132 Dane Heberlein (Alexander) maj dec Beau Burke (Morrisville-Eaton) 11-3
  Hector Colom (Fredonia) dec Hunter Dusold (Locust Valley) 1-0
138 Tanner Lapiene (Ogdensburg) dec TJ Philpotts (Holland Patent) 5-3
  Hunter Shaut (Central Valley) dec Colin Hogan (Peru) 4-2
145 Adam Wagner (South Seneca) dec Dylan Ingrao (Falconer) 7-6
  Tanner Cook (Central Valley) pin Zachery Lawrence (Duanesburg) 2:35
152 Hunter Richard (Holland Patent) dec Shvunte Searcy (Marathon) 8-4
  Ross McFarland (Phoenix) maj dec Cole Rifanburg (Norwich) 11-1
160 Noah Grover (Warsaw) pin Madison Hoover (BGAH) 3:32
  Noah Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec Cameron Page (Falconer) 7-3
170 Jason Hoffman (Hadley-Luzerne/Lake George) pin Shawn Mosca (Carle Place/Wheatley) 2:46
  Matthew Gaiser (Alexander) maj dec Connor Fredericks (Chittenango) 10-0
182 Clifton Wang (Edgemont) maj dec Chance Lapier (Ausable Valley) 12-0
  Doug Simmons (Canastota) dec Will Thompson (Byron Bergen) 4-3
195 Joe Benedict (SJSC) pin Anthony Buffolino (Clarke) :21
  James Hoeg (Mattituck) tf Tyler Smith (Pioneer) 16-1; 4:15
220 Tanner Zagarino (Mattituck) pin Jordan McLaughlin (Olean) 3:03
  Hammond Raes (Midlakes) dec Luke Rogers (General Brown) 7-5 SV-1
285 Jacob Morrison (Unatego) dec Lucas Sanders (Glens Falls) 5-3
  Laith Alsous (Lewiston Porter) dec Andrew Tanner (Adirondack) 7-6 TB-1

CONSOLATION FINALS

099 John Worthing (Tioga) dec Marek Bush (Central Valley) 6-2
106 Matthew Garland (SJSC) dec Len Balducci (Pleasantville) 6-4 SV-1
113 Matt Campo (Mount Sinai) dec Keith Cassar (Oyster Bay) 3-0
120 Matt Caccamise (Wayne) dec Cahal Donovan (Phoenix) 3-2
126 CJ Walz (Central Valley) dec Jeffrey Gress (Lyndonville) 10-9
132 Hunter Dusold (Locust Valley) dec Beau Burke (Morrisville-Eaton) 4-3
138 TJ Philpotts (Holland Patent) dec Phil Calandra (Depew) 5-0
145 Jack Chesman (Pearl River) pin Dylan Ingrao (Falconer) 2:54
152 Shvunte Searcy (Marathon) dec Jacob Nolan (Saranac) 6-5
160 Cameron Page (Falconer) dec Caleb Beach (SJSC) 2-1
170 Anthony Malfitano (Pearl River) dec Shawn Mosca (Carle Place/Wheatley) 3-0
182 Chance Lapier (Ausable Valley) dec Will Thompson (Byron Bergen) 4-1
195 Tyler Smith (Pioneer) dec Anthony Buffolino (Clarke) 2-1
220 Jordan McLaughlin (Olean) dec Matt Eldridge (Depew) 3-0
285 Andrew Tanner (Adirondack) pin Lucas Sanders (Glens Falls) 2:58

FIFTH PLACE FINALS

099 Mason Bush (Central Valley) dec Carter Baer (Gouverneur) 8-5
106 Mikey Squires (Norwich) maj dec Joe Contrastano (Carle Place/Wheatley) 14-5
113 Shane Hetrick (Maple Grove) dec Neiko Scarano (Little Falls) 7-5 SV-1
120 David Poff (Gowanda) pin Austin Lamb (Tioga) 2:07
126 Nicholas Young (Alexander) dec Kevin Spann (Adirondack) 4-1
132 Jared Eliopolous (Putnam Valley-Haldane) dec Kyle Sams (Putnam Valley-Haldane) 5-3
138 Ben Bivar (BGAH) maj dec Colin Hogan (Peru) 8-0
145 Zachery Lawrence (Duanesburg) maj dec Daniel Bogie (Eagle Academy) 11-2
152 Dan Torres (Falconer) pin Cole Rifanburg (Norwich) 4:12
160 Madison Hoover (BGAH) dec Fritz Sheffler (Tamarac) 1-0
170 Connor Fredericks (Chittenango) dec Austin Carr (BGAH) 6-1
182 Dillon Warner (Schoharie) dec Corey Keefe (Falconer) 8-5
195 Jeff Uveino (Perry) dec Robert Middlebrook (Midlakes) 6-4 SV-1
220 Luke Rogers (General Brown) pin George Williams (Waterloo) 4:56
285 Constantine George (Putnam Valley-Haldane) dec Clay Watts (Beekmantown) 4-2 SV-1

QUARTER-FINALS

099 John Worthing (Tioga) maj dec Marek Bush (Central Valley) 12-1
  Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) pin Mike Evans (Springville) 5:06
  Jordan Titus (Center Moriches) dec Carter Baer (Gouverneur) 8-1
  Mason Bush (Central Valley) dec Logan Dubuque (Peru) 5-3
106 Trent Svingala (Maple Hill) dec Bradley Cheek (Canisteo-Greenwood) 4-2 SV-1
  Len Balducci (Pleasantville) pin Matthew Garland (SJSC) 5:10
  Mikey Squires (Norwich) pin Joe Contrastano (Carle Place/Wheatley) 1:46
  Jon Charles (Central Valley) maj dec Ethan Ferro (Palmyra Macedon) 13-4
113 Matt Campo (Mount Sinai) dec Matthew LaPorte (Hoosick Falls) 8-1
  Caleb Robinson (Walton) dec Masin Schuster (Dansville) 7-5
  Neiko Scarano (Little Falls) dec Shane Hetrick (Maple Grove) 5-4
  Trey LaFlamme (SJSC) maj dec Dalton Gardner (Fredonia) 9-0
120 Matt Caccamise (Wayne) dec Austin Lamb (Tioga) 5-2
  Luke Bokina (Mattituck) dec Zach Braddell (Tonawanda) 2-1
  Cahal Donovan (Phoenix) tf David Poff (Gowanda) 15-0; 6:00
  Orion Anderson (Schuylerville) maj dec Carson Dobozy (Peru) 18-7
126 Jonathan Gomez (Locust Valley) dec Satoshi Abe (Putnam Valley-Haldane) 5-3
  Nicholas Young (Alexander) OVER Zach
  Jack Bokina (Mattituck) pin Amir Johnson (Petrides) 4:16
  Kevin Spann (Adirondack) dec CJ Walz (Central Valley) 3-1
132 Hunter Dusold (Locust Valley) dec Jared Eliopolous (Putnam Valley-Haldane) 6-2
  Hector Colom (Fredonia) inj def Chase Runfola (Letchworth) :19
  Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Riley Gerber (Camden) 3-2
  Dane Heberlein (Alexander) tf Kyle Sams (Putnam Valley-Haldane) 22-7; 4:00
138 TJ Philpotts (Holland Patent) dec Phil Calandra (Depew) 8-2
  Tanner Lapiene (Ogdensburg) dec Emerson Bloc (Palmyra Macedon) 8-3
  Hunter Shaut (Central Valley) dec Jack Ward (Locust Valley) 3-1
  Colin Hogan (Peru) dec Mason Gray (Warsaw) 4-2 SV-1
145 Adam Wagner (South Seneca) dec Christian Tartaglia (Cold Spring Harbor) 3-1
  Dylan Ingrao (Falconer) dec Jack Chesman (Pearl River) 8-2
  Zachery Lawrence (Duanesburg) dec Dustin Joy (Lyndonville) 7-5
  Tanner Cook (Central Valley) tf Daniel Bogie (Eagle Academy) 18-2; 4:32
152 Ross McFarland (Phoenix) maj dec Collin O'Brien (Watervliet) 12-0
  Cole Rifanburg (Norwich) pin Mason Compton (Batavia) 5:41
  Shvunte Searcy (Marathon) dec Brody Sheppard (Ogdensburg) 4-2
  Hunter Richard (Holland Patent) dec Jacob Nolan (Saranac) 7-1
160 Noah Curreri (Eldred-Liberty-Sullivan West) dec Morgan Seller (South Lewis) 5-2
  Madison Hoover (BGAH) dec Fritz Sheffler (Tamarac) 5-0
  Noah Grover (Warsaw) pin Sawyer Overhoff (Eden) 1:04
  Cameron Page (Falconer) dec Nick Bushey (Peru) 6-3
170 Jason Hoffman (Hadley-Luzerne/Lake George) dec Trevor Snow (General Brown) 6-4
  Shawn Mosca (Carle Place/Wheatley) maj dec Anthony Malfitano (Pearl River) 14-4
  Connor Fredericks (Chittenango) dec Austin Carr (BGAH) 3-2
  Matthew Gaiser (Alexander) pin Austin Trombley (Northern Adirondack) 2:00
182 Clifton Wang (Edgemont) pin John DeRidder (Carle Place/Wheatley) 3:45
  Chance Lapier (Ausable Valley) maj dec Brennan Slater (Norwich) 18-4
  Will Thompson (Byron Bergen) dec Dylan Dunham (Whitney Point) 12-10
  Doug Simmons (Canastota) dec Corey Keefe (Falconer) 7-0
195 James Hoeg (Mattituck) tf Richie Knapp (Susquehanna Valley) 15-0; 3:55
  Tyler Smith (Pioneer) dec Jeff Uveino (Perry) 3-2
  Joe Benedict (SJSC) pin Sean Ahern (Saranac) 2:11
  Anthony Buffolino (Clarke) dec Brandon Gracey (Mexico) 5-3 SV-1
220 Luke Rogers (General Brown) maj dec George Williams (Waterloo) 10-2
  Hammond Raes (Midlakes) dec Antonio Cutrie (Chittenango) 5-4 SV-1
  Jordan McLaughlin (Olean) dec Matt Eldridge (Depew) 3-2 UTB
  Tanner Zagarino (Mattituck) pin Garyn Huntley (Unatego) 3:58
285 Jacob Morrison (Unatego) pin Brendan Marsocci (Byron Bergen) 3:49
  Laith Alsous (Lewiston Porter) dec Jacob London (Alfred-Almond) 5-2
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Constantine George (Putnam Valley-Haldane) 4:59
  Lucas Sanders (Glens Falls) dec Clay Watts (Beekmantown) 9-8