2013-14 SECTION IV DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 15, 2014 @ Binghamton University

TEAM SCORES

1
Norwich
109.5
2
BGAH
97.5
3
Deposit-Hancock
90.0
4
Tioga
89.0
5
Oxford Academy
87.5
6
Sidney
83.0
7
Maine-Endwell
78.0
8
Windsor
60.5
9
Watkins Glen
60.0
 
Waverly
60.0
11
Whitney Point
56.0
12
Chenango Valley
54.0
13
Greene
51.5
14
Lansing
51.0
15
Walton-Delhi
47.0
16
Unatego
41.0
17
Oneonta
38.0
18
Candor
36.0
 
Owego Free Academy
36.0
20
Groton
22.5
21
Delhi
22.0
22
Unadilla Valley
21.0
 
Susquehanna Valley
21.0
24
Odessa Montour
20.5
25
Spencer Van-Etten
15.0
26
Southern Cayuga
12.0
27
Edmeston
10.0
28
Dryden
1.0
29
Marathon
0.0
 
Moravia
0.0
 
Thomas A Edison
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Dean Raymond (Deposit-Hancock) tf AJ Burkhart (Waverly) 4:42
106 Chris Cirigliano (BGAH) pin Stephen McKee (Deposit-Hancock) 2:32
113 Joe Nelson (Oxford) maj dec Brandon Gould (Watkins Glen) 14-5
120 Joseph Rorick (Odessa-Montour) dec Logan Robinson (Walton) 3-0
126 Nate Hayes (Windsor) dq Kobe Garrehy (Maine-Endwell)
132 William Koll (Lansing) dec Jesse Manual (Tioga) 12-5
138 Tristan Rifanburg (Norwich) tf Greg Lee (Lansing) 16-0
145 Jamie Griswold (BGAH) dec Nate Bell (Owego Free Academy) 3-2
152 Frank Garcia (Norwich) tf Dylan Gifford (Sidney) 19-4
160 Nik Hansen (Oxford) dec Jordan Torbitt (Whitney Point) 5-3 sv
170 Ryan Marszal (Unatego) dec Brandon Ellers (Waverly) 4-3
182 Christian Dieterich (Greene) pin Ian Chedzoy (Watkins Glen) 3:31
195 Andrew Barnhart (Whitney Point) pin Kai Sabada (Sidney) 4:54
220 Ryan Wolcott (Waverly) pin Zach Gifford (Deposit-Hancock) 5:20
285 Austin Dean (Sidney) pin Colton Arcangeli (Watkins Glen) 2:25

SEMI-FINALS

099 Dean Raymond (Deposit-Hancock) maj dec Caleb Wiggins (Chenango Valley) 15-4
  AJ Burkhart (Waverly) dec Ty Rifanburg (Norwich) 2-0
106 Chris Cirigliano (BGAH) tf Zach Mills (Norwich) 19-1
  Stephen McKee (Deposit-Hancock) maj dec Jacob Lehr (Chenango Valley) 9-1
113 Brandon Gould (Watkins Glen) dec Kiegan Brown (Maine-Endwell) 5-0
  Joe Nelson (Oxford) dec Nate Hansen (Oxford) 9-2
120 Joseph Rorick (Oxford) dec Ryan Kwiatkowski (Owego Free Academy) 7-0
  Logan Robinson (Walton) dec Cole Rifanburg (Norwich) 5-4
126 Kobe Garrehy (Maine-Endwell) dec Dylan Wood (Walton) 7-5
  Nate Hayes (Windsor) dec Darren Ostrander (Groton) 3-2 ot
132 William Koll (Lansing) pin Nathaniel Grubham (Whitney Point) :14
  Jesse Manual (Tioga) pin Jacob Andrews (BGAH) 2:58
138 Tristan Rifanburg (Norwich) tf Madison Hoover (BGAH) 15-0
  Greg Lee (Lansing) dec Brock Post (Maine-Endwell) 4-0
145 Nate Bell (Owego Free Academy) dec Zak Garrehy (Maine-Endwell) 5-3
  Jamie Griswold (BGAH) dec Lucas DeJoy (Unatego) 4-2
152 Frank Garcia (Norwich) pin Brady Wisniewski (Maine-Endwell) 3:02
  Dylan Gifford (Sidney) dec Freedom Boda (Candor) 12-8
160 Jordan Torbitt (Whitney Point) maj dec Joe Judge (Spencer-Van Etten) 12-0
  Nik Hansen (Oxford) maj dec Nicholas Jump (Sidney) 10-1
170 Ryan Marszal (Unatego) pin Joe Jackson (Oxford) 3:04
  Brandon Ellers (Waverly) inj def Josh Burge (Watkins Glen) 3:57
182 Ian Chedzoy (Watkins Glen) dec Nate Walter (Southern Cayuga) 6-0
  Christian Dieterich (Greene) pin Justin Fiske (Tioga) 3:28
195 Andrew Barnhart (Whitney Point) maj dec Jeff Pornbeck (Greene) 9-0
  Kai Sabada (Sidney) pin Brian Ingram (Delhi) 5:40
220 Ryan Wolcott (Waverly) pin Bradley Chesebro (Norwich) 1:30
  Zach Gifford (Deposit-Hancock) dec Garyn Huntley (Oxford) 3-1 ot
285 Austin Dean (Sidney) dec Dan Babcock (Deposit-Hancock) 6-4
  Tyler Hallett (Candor) dec Zach Kelsey (Tioga) 4-3 ot

CONSOLATION FINALS

099 Caleb Wiggins (Chenango Valley) pin Ty Rifanburg (Norwich) 4:37
106 Jacob Lehr (Chenango Valley) pin Zach Mills (Norwich) :31
113 Kiegan Brown (Maine-Endwell) DQ Nate Hansen (Oxford)
120 Cole Rifanburg (Norwich) dec Ryan Kwiatkowski (Owego Free Academy) 9-5
126 Darren Ostrander (Groton) dec Dylan Wood (Walton) 10-9
132 Nathaniel Grubham (Whitney Point) dec Jacob Andrews (BGAH) 3-1
138 Brock Post (Maine-Endwell) maj dec Madison Hoover (BGAH) 9-0
145 Zak Garrehy (Maine-Endwell) dec Lucas DeJoy (Unatego) 4-2
152 Freedom Boda (Candor) dec Micah Miller (Maine-Endwell) 7-4
160 Nicholas Jump (Sidney) dec Dawson Beers (Walton) 11-7
170 Kirkland Dolan (Oneonta) pin Joe Jackson (Oxford) 4:58
182 Justin Fiske (Tioga) dec Reed Grunder (Chenango Valley) 5-1
195 David McKee (Windsor) dec Brian Ingram (Delhi) 3-1 ot
220 Alex Avolio (Unadilla Valley) dec Bradley Chesebro (Norwich) 2-1
285 Dan Babcock (Deposit-Hancock) pin Zach Kelsey (Tioga) 4:22

FIFTH PLACE FINALS

099 Dalen Geislinger (Norwich) dec Garrett Lockwood (Groton) 4-0
106 Hunter Obinski (Lansing) dec Seth Arnold (Sidney) 6-3
113 Brandon Macumber (Deposit-Hancock) dec Josh Lindsey (BGAH) 8-2
120 Kaleb Stone (Tioga) dec Ryan McMahon (BGAH) 5-2
126 Brendan Wheeler (Greene) dec Dan Hosking (Tioga) 9-4
132 Patrick Brown (Delhi) inj def Trevor Glezen (Whitney Point)
138 David-Michael Robinson (BGAH) dec Dakota Coffey (Walton) 5-0
145 Nicholas Cocola (Watkins Glen) dec Braxton Howell (Greene) 6-2
152 Brady Wisniewski (Maine-Endwell) dec Sam Sherrill (Oneonta) 11-4
160 Luke Hoose (Tioga) dec Joe Judge (Spencer-Van Etten) 9-2
170 Austin Tingley (Susquehanna Valley) fft Josh Burge (Watkins Glen)
182 Nate Walter (Southern Cayuga) pin Austin Orshal (Windsor) 2:18
195 Grey Bennis (Edmeston) pin Jeff Pornbeck (Greene) 4:29
220 Garyn Huntley (Oxford) pin Aaron Shipman (Tioga) 1:33
285 Kordell Huntley (Oxford) pin Colton Arcangeli (Watkins Glen) 2:25

QUARTER-FINALS

099 Dean Raymond (Deposit-Hancock) tf Paddy Lupole (Susquehanna Valley) 16-0
  Caleb Wiggins (Chenango Valley) pin Garrett Lockwood (Groton) 5:54
  Ty Rifanburg (Norwich) dec Dalen Geislinger (Norwich) 2-1
  AJ Burkhart (Waverly) pin Bryant Sexton (Spencer-Van Etten) :21
106 Stephen McKee (Deposit-Hancock) pin Mike Wilmot (Windsor) :54
  Jacob Lehr (Chenango Valley) pin Codi Boda (Candor) :59
  Zach Mills (Norwich) dec Jordan Groats (Owego Free Academy) 5-0
  Chris Cirigliano (BGAH) pin Seth Arnold (Sidney) 1:49
113 Brandon Gould (Watkins Glen) pin Collin Elston (Tioga) :50
  Kiegan Brown (Maine-Endwell) pin Brandon Macumber (Deposit-Hancock) 1:32
  Nate Hansen (Oxford) pin Grady Alpert (Spencer-Van Etten) 2:26
  Joe Nelson (Oxford) pin Josh Lindsey (BGAH) 2:47
120 Joseph Rorick (Odessa-Montour) maj dec Ryan McMahon (BGAH) 10-0
  Ryan Kwiatkowski (Owego Free Academy) maj dec Mike Bryden (Delhi) 8-0
  Cole Rifanburg (Norwich) pin Kaleb Stone (Tioga) 3:04
  Logan Robinson (Windsor) pin Conor Matthews (Windsor) 3:25
126 Dylan Wood (Walton) maj dec Ian Lupole (Susquehanna Valley) 9-0
  Kobe Garrehy (Maine-Endwell) pin Dan Hosking (Tioga) 2:54
  Darren Ostrander (Groton) dec Kevin Hubbard (BGAH) 9-3
  Nate Hayes (Windsor) dec Brendan Wheeler (Greene) 4-0
132 Jesse Manual (Tioga) dec Trevor Glezen (Whitney Point) 10-4
  Jacob Andrews (BGAH) dec Nick Kennedy (Windsor) 7-0
  Nathaniel Grubham (Whitney Point) maj dec Colby Hall (Deposit-Hancock) 14-2
  William Koll (Lansing) pin Patrick Brown (Delhi) :53
138 Tristan Rifanburg (Norwich) pin Andrew Specht (Watkins Glen) 2:36
  Madison Hoover (BGAH) dec Dakota Coffey (Walton) 1-0
  Greg Lee (Lansing) pin Garett Sylstra (Oxford) :55
  Brock Post (Maine-Endwell) dec David-Michael Robinson (BGAH) 2-0
145 Zak Garrehy (Maine-Endwell) pin Braxton Howell (Greene) 2:33
  Nate Bell (Owego Free Academy) dec James Longo (Oneonta) 2-0
  Lucas DeJoy (Unatego) dec Nicholas Cocola (Watkins Glen) 7-0
  Jamie Griswold (BGAH) dec Trey Mostert (Delhi) 7-4
152 Frank Garcia (Norwich) pin Sam Sherrill (Oneonta) 2:22
  Brady Wisniewski (Maine-Endwell) dec Austin Carr (BGAH) 11-6
  Dylan Gifford (Sidney) dec Joseph Peters (Waverly) 7-0
  Freedom Boda (Candor) dec Micah Miller (Maine-Endwell) 13-10
160 Nik Hansen (Oxford) maj dec Tyler Andrews (Dryden) 14-6
  Nicholas Jump (Sidney) pin Dawson Beers (Walton) 2:30
  Joe Judge (Spencer-Van Etten) dec Luke Hoose (Tioga) 5-3
  Jordan Torbitt (Whitney Point) pin Nathan Wilsey (Unatego) 4:53
170 Ryan Marszal (Unatego) pin Aaron Laurenson (Candor) :49
  Joe Jackson (Oxford) pin Kirkland Dolan (Oneonta) 4:00
  Josh Burge (Watkins Glen) pin Austin Tingley (Susquehanna Valley) 1:52
  Brandon Ellers (Waverly) pin Hunter Talbot (Moravia) 5:07
182 Ian Chedzoy (Watkins Glen) pin Jacob Perone (Norwich) 2:38
  Nate Walter (Southern Cayuga) dec Austin Orshal (Windsor) 14-9
  Justin Fiske (Tioga) dec Reed Grunder (Chenango Valley) 3-1
  Christian Dieterich (Greene) pin Mitchell Weist (BGAH) 2:20
195 Andrew Barnhart (Whitney Point) pin Riley Hanrahan (Unatego) 5:59
  Jeff Pornbeck (Greene) dec Mike Melella (Tioga) 1-0
  Kai Sabada (Sidney) dec David McKee (Windsor) 10-8
  Brian Ingram (Delhi) dec Matt Brozovic (Maine-Endwell) 3-1 ot
220 Garyn Huntley (Oxford) pin Aaron Shipman (Tioga) 2:27
  Zach Gifford (Deposit-Hancock) dec Dan Lukas (Southern Cayuga) 3-1
  Bradley Chesebro (Norwich) dec Alex Avolio (Unadilla Valley) 3-2
  Ryan Wolcott (Waverly) pin Bradey Bean (Unatego) 1:01
285 Austin Dean (Sidney) pin Colton Arcangeli (Watkins Glen) 3:26
  Dan Babcock (Deposit-Hancock) pin Shane Curtin (BGAH) 3:24
  Zach Kelsey (Tioga) dec Kordell Huntley (Oxford) 10-4
  Tyler Hallett (Candor) dec Richie Conklin (Unadilla Valley) 2-1