2017-18 SECTION IV DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 9, 2018 @ Watkins Glen

TEAM SCORES

1
Tioga
209.0
2
Norwich
196.0
3
BGAH
136.5
4
Windsor
129.0
5
Walton-Delhi
125.5
6
SVEC
123.5
7
Susquehanna Valley
89.0
8
Chenango Valley
81.5
9
Oneonta
70.5
10
Odessa Montour
65.0
11
Owego Free Academy
61.5
12
Deposit-Hancock
60.5
13
Whitney Point
53.5
14
Oxford Academy
50.5
15
Groton
47.0
16
Lansing
46.0
17
Maine-Endwell
45.0
18
Greene
44.5
19
Unatego
40.0
20
Dryden
35.0
21
Moravia
31.0
22
Thomas A Edison
27.0
23
Sidney
22.0
24
Waverly
21.0
25
Watkins Glen
18.0
26
Marathon
13.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Dante Geislinger (Norwich) dec Cody Merwin (Walton) 7-0
106 Cooper Rice (Oxford) dec Kyle Willard (Groton) 15-14
113 John Worthing (Tioga) dec Chandler Merwin (Walton) 2-0
120 Caleb Robinson (Walton) pin Brady Worthing (Tioga) 5:02
126 Mikey Squires (Norwich) dec Owen Wormuth (Deposit-Hancock) 7-2
132 Daniel Koll (Lansing) dec Bryant Sexton (SVEC) 3-0
138 Ben Bivar (BGAH) dec Austin Lamb (Tioga) 1-0
145 Corey Swartz (Windsor) pin Brady Hope (Chenango Valley) :52
152 Shane Hoover (BGAH) maj dec Gabe Monroe (Windsor) 10-1
160 Max Johnson (Tioga) dec Mike Wilmot (BGAH) 7-3
170 Grady Alpert (SVEC) inj def Ty Rifanburg (Norwich)
182 Brennan Slater (Norwich) pin Mithell Knapp (Susquehanna Valley) 2:53
195 Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Trey Floyd (Tioga) 2:23
220 Tyler Rice (Norwich) dec Dylan Dunham (Whitney Point) 9-4
285 Leroy Williams (Oneonta) pin Bailey Wood (Walton) 6:59 SV

SEMI-FINALS

099 Cody Merwin (Walton) pin Payton Bennett (Maine-Endwell) 3:26
  Dante Geislinger (Norwich) tf Andrew Brown (Norwich) 16-0
106 Kyle Willard (Groton) pin Dylan Decker (BGAH) :16
  Cooper Rice (Oxford) dec Kyle Christmas (SVEC) 10-3
113 John Worthing (Tioga) pin David MacWhinnie (Tioga) 1:10
  Chandler Merwin (Walton) dec Nicholas Glanville (Norwich) 1-0
120 Brady Worthing (Tioga) maj dec Mike McDaniels (Windsor) 12-4
  Caleb Robinson (Walton) pin Avery Middendorf (Owego Free Academy) 3:32
126 Mikey Squires (Norwich) dec Samuel Dow (Dryden) 7-0
  Owen Wormuth (Deposit-Hancock) dec Nathan Lehr (Chenango Valley) 4-1
132 Bryant Sexton (SVEC) maj dec Langdon Sibley (Windsor) 12-1
  Daniel Koll (Lansing) pin Ethan Stotler (Waverly) 1:52
138 Ben Bivar (BGAH) tf YaMeek Kendrick (Whitney Point) 16-1
  Austin Lamb (Tioga) dec River Burgess (Deposit-Hancock) 3-0
145 Brady Hope (Chenango Valley) dec Paddy Lupole (Susquehanna Valley) 6-2
  Corey Swartz (Windsor) pin Harrison Stone (Greene) 3:20
152 Gabe Monroe (Windsor) dec Bruce Storey (Marathon) 5-1
  Shane Hoover (BGAH) maj dec Nathan Aylward (Chenango Valley) 10-0
160 Max Johnson (Tioga) dec Mark Mullen (SVEC) 5-4
  Mike Wilmot (BGAH) dec Cody Senecal (Dryden) 7-4
170 Ty Rifanburg (Norwich) tf Joe Shoemaker (Moravia) 16-0
  Grady Alpert (SVEC) tf Zach Warner (Tioga) 5:41
182 Brennan Slater (Norwich) pin Noah Kennedy (Greene) 2:51
  Mithell Knapp (Susquehanna Valley) pin Greg Davis (Maine-Endwell) 4:21
195 Trey Floyd (Tioga) pin Richard Serafin (Oneonta) 2:34
  Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Keegan Wright (Norwich) 1:15
220 Dylan Dunham (Whitney Point) pin Brock Weist (BGAH) :34
  Tyler Rice (Norwich) maj dec Kameryn Sheldon (Watkins Glen) 10-1
285 Leroy Williams (Oneonta) dec Stephen Taylor (Tioga) 4-2
  Bailey Wood (Walton) pin Dylan Houseknecht (Odessa-Montour) 3:45

CONSOLATION FINALS

099 Andrew Brown (Norwich) dec Payton Bennett (Maine-Endwell) 9-3
106 Jacob Morris (Owego Free Academy) dec Jordan Taft (Greene) 2-1
113 David MacWhinnie (Tioga) pin Nicholas Glanville (Norwich) 4:16
120 Parker Sexton (SVEC) pin Dan Tester (Chenango Valley) 4:06
126 Nathan Lehr (Chenango Valley) dec Samuel Dow (Dryden) 4-3
132 Ethan Stotler (Waverly) dec Cooper Hall (Deposit-Hancock) 7-3
138 River Burgess (Deposit-Hancock) pin Darren Law (Oxford) 2:05
145 Reese Lockwood (Groton) pin Emmett Wood (Tioga) 1:39
152 Hayden Lewis (BGAH) dec Jacob Zimmer (Odessa-Montour) 12-5
160 Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec Jeremiah Lynch (Odessa-Montour) 9-7
170 Chris Harold (Susquehanna Valley) dec Noah Yadiosky (Windsor) 5-2
182 Noah Kennedy (Greene) tf Nate Williams (Moravia) 17-1
195 Brandon Snyder (Thomas A Edison) pin Richard Serafin (Oneonta) :38
220 Brock Weist (BGAH) pin Kameryn Sheldon (Watkins Glen) :08
285 Stephen Taylor (Tioga) dec Dylan Houseknecht (Odessa-Montour) 4-1

FIFTH PLACE FINALS

099 Mason Welch (Tioga) pin Josh Meade (Unatego) 4:59
106 Dylan Decker (BGAH) pin Kyle Christmas (SVEC) 2:41
113 Hunter Cleveland (SVEC) fft Cameron Neer (Oneonta)
120 Mike McDaniels (Windsor) pin Avery Middendorf (Owego Free Academy) 2:38
126 Deekon Flint (Windsor) dec Tracer Howland (Walton) 5-0
132 Eli Rodriguez (Norwich) tf Langdon Sibley (Windsor) 15-0
138 David Gannon (Sidney) dec YaMeek Kendrick (Whitney Point) 13-6
145 Paddy Lupole (Susquehanna Valley) pin Harrison Stone (Greene) 1:15
152 Bruce Storey (Marathon) dec Nathan Aylward (Chenango Valley) 6-0
160 Mark Mullen (SVEC) fft Cody Senecal (Dryden)
170 Joe Shoemaker (Moravia) pin Zach Warner (Tioga) 1:31
182 Brandon Butler (Windsor) dec Greg Davis (Maine-Endwell) 4-0
195 Keegan Wright (Norwich) dec Steven Lageman (Maine-Endwell) 7-2
220 James Peterson (Unatego) pin Nick Bashta (Lansing) 2:05
285 Connor Cleary (Susquehanna Valley) pin Shane Follette (Chenango Valley) :58

QUARTER-FINALS

099 Cody Merwin (Walton) pin Troy Hayes (Windsor) 1:03
  Dante Geislinger (Norwich) pin Jacob Terpstra (BGAH) 1:51
  Andrew Brown (Norwich) pin Josh Meade (Unatego) 3:55
  Payton Bennett (Maine-Endwell) dec Mason Welch (Tioga) 1-0
106 Kyle Willard (Groton) pin Ryan Kennedy (Windsor) 1:29
  Cooper Rice (Oxford) pin Alexander Wilber (Maine-Endwell) 3:00
  Kyle Christmas (SVEC) pin Jacob Morris (Owego Free Academy) 4:48
  Dylan Decker (BGAH) dec Jordan Taft (Greene) 5-2
113 Chandler Merwin (Walton) tf Aiden Rosa (Whitney Point) 15-0
  Nicholas Glanville (Norwich) pin Indigo Burgess (Deposit-Hancock) 1:23
  David MacWhinnie (Tioga) pin Hunter Cleveland (SVEC) 5:23
  John Worthing (Tioga) pin Rylan LaForest (Waverly) 1:34
120 Avery Middendorf (Owego Free Academy) dec Parker Sexton (SVEC) 8-1
  Caleb Robinson (Walton) pin Brennan Roe (Whitney Point) 5:43
  Mike McDaniels (Windsor) pin Dan Tester (Chenango Valley) 4:41
  Brady Worthing (Tioga) pin Brady Smith (Oxford) 1:00
126 Nathan Lehr (Chenango Valley) pin Andrew Hartford (Odessa-Montour) 1:34
  Owen Wormuth (Deposit-Hancock) maj dec Tracer Howland (Walton) 11-2
  Samuel Dow (Dryden) dec Deekon Flint (Windsor) 10-7
  Mikey Squires (Norwich) pin Hunter Martin (Owego Free Academy) 5:21
132 Daniel Koll (Lansing) pin Broadrick Hill (Tioga) 1:59
  Ethan Stotler (Waverly) pin Cooper Hall (Deposit-Hancock) 3:36
  Langdon Sibley (Windsor) pin Eli Rodriguez (Norwich) 5:59
  Bryant Sexton (SVEC) pin Haiden Burns (BGAH) 3:45
138 Ben Bivar (BGAH) pin Colsten Volpe (Chenango Valley) 1:04
  Austin Lamb (Tioga) maj dec Alex Morse (SVEC) 12-1
  River Burgess (Deposit-Hancock) dec Hunter Burch (Oneonta) 10-4
  YaMeek Kendrick (Whitney Point) pin Robert Brotherton (Dryden) 2:09
145 Brady Hope (Chenango Valley) dec Emmett Wood (Tioga) 3-1
  Paddy Lupole (Susquehanna Valley) maj dec Weston Underwood (Whitney Point) 8-0
  Corey Swartz (Windsor) dec Nick Dower (Oneonta) 2-0
  Harrison Stone (Greene) dec Reese Lockwood (Groton) 6-4
152 Shane Hoover (BGAH) pin Jacob Zimmer (Odessa-Montour) 4:30
  Gabe Monroe (Windsor) dec Reed Scott (Sidney) 6-1
  Nathan Aylward (Chenango Valley) pin Trenton Gloeckler (Unatego) 5:56
  Bruce Storey (Marathon) pin Hayden Lewis (BGAH) 3:12
160 Mike Wilmot (BGAH) dec Roman Jellick (Maine-Endwell) 7-0
  Mark Mullen (SVEC) maj dec Garrett Downing (Lansing) 10-0
  Max Johnson (Tioga) pin Cameron Bundy (Owego Free Academy) 2:42
  Cody Senecal (Dryden) dec Jeremiah Lynch (Odessa-Montour) 4-3
170 Joe Shoemaker (Moravia) maj dec Chris Harold (Susquehanna Valley) 14-6
  Ty Rifanburg (Norwich) pin Damian Knapp (BGAH) 1:40
  Grady Alpert (SVEC) pin James Bundy (Owego Free Academy) 2:23
  Zach Warner (Tioga) dec Daniel Minnier (Odessa-Montour) 11-4
182 Mithell Knapp (Susquehanna Valley) maj dec Dakota Freidel (Oxford) 10-2
  Greg Davis (Maine-Endwell) dec Brandon Butler (Windsor) 3-0
  Noah Kennedy (Greene) maj dec Nate Williams (Moravia) 13-5
  Brennan Slater (Norwich) pin John Houck (Sidney) 3:02
195 Keegan Wright (Norwich) dec Derek Barnhardt (Unatego) 7-2
  Richie Knapp (Susquehanna Valley) pin Steven Lageman (Maine-Endwell) 3:59
  Richard Serafin (Oneonta) pin Brandon Snyder (Thomas A Edison) 1:14
  Trey Floyd (Tioga) pin Carter Stone (Whitney Point) 3:34
220 Brock Weist (BGAH) pin James Peterson (Unatego) 3:41
  Tyler Rice (Norwich) maj dec Nick Bashta (Lansing) 10-0
  Kameryn Sheldon (Watkins Glen) maj dec Mandell Davis (SVEC) 13-3
  Dylan Dunham (Whitney Point) pin James Jackson (Dryden) :47
285 Bailey Wood (Walton) pin Robert Greenblatt (Sidney) :50
  Dylan Houseknecht (Odessa-Montour) pin Shane Follette (Chenango Valley) 3:46
  Stephen Taylor (Tioga) dec Connor Cleary (Susquehanna Valley) 6-0
  Leroy Williams (Oneonta) pin Wyatt Liddle (Unatego) :38