2016-17 EASTERN STATES CLASSIC
January 13, 2017 @ Sullivan County Community College

TEAM SCORES

9th
Central Valley Academy
67.5
17th
SJSC
51.0
27th
Ballston Spa
34.0
35th
Hadley-Luzerne/Lake George
29.0
 
Phoenix
29.0
39th
JD-CBA
28.0
 
Schuylerville
28.0
43rd
Burnt Hills
26.0
44th
Norwich
25.0
45th
General Brown
24.0
 
Niskayuna
24.0
49th
Holland Patent
23.5
52nd
Elmira
22.0
55th
Shenendehowa
21.0
59th
South Lewis
20.0
71st
Newark Valley
18.5
81st
Duanesburg
16.5
 
New Hartford
16.5
83rd
Ogdensburg
16.0
91st
Canastota
14.0
 
South Glens Falls
14.0
94th
Albany Academy
13.0
 
Deposit-Hancock
13.0
102nd
Walton-Delhi
10.0
108th
Johnson City
8.0
 
Vestal
8.0
123rd
Glens Falls
4.0
 
Hudson Falls
4.0
133rd
Copenhagen
3.0
 
Union-Endicott
3.0
146th
Queensbury
1.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

113 Greg Diakomihalis (Hilton) dec Trey LaFlamme (SJSC) 3-1
120 Jakob Camacho (Danbury) dec Orion Anderson (Schuylerville) 5-4
170 Tyler Barnes (Ballston Spa) dec Jordan Wallace (New Rochelle) 12-5

SEMI-FINALS

106 Dylan Ryder (Half Hollow Hills West) dec Jon Charles (Central Valley) 8-1
113 Trey LaFlamme (SJSC) dec Justin McDougald (Niagara Wheatfield) 3-1
120 Orion Anderson (Schuylerville) tf Matt Caccamise (Wayne) 18-3
145 Matt Grippi (Fox Lane) dec Tanner Cook (Central Valley) 7-0
170 Tyler Barnes (Ballston Spa) dec Jacob Smeader (Hamburg) 6-5

CONSOLATION FINALS

106 Jon Charles (Central Valley) dec Preston Maucere (Deer Park) 9-4
145 Tanner Cook (Central Valley) pin David Miele-Estrella (North Babylon) 4:46
152 Connor Melbourne (John Jay Cross River) dec Anthony Laniewski (Niskayuna) 5-2
195 Greg Hodulick (Islip) dec Joe Benedict (SJSC) 5-2
285 Jayson Gomez (Eagle Academy) pin Kyle Fitzgerald (South Lewis) 4:51

FIFTH PLACE FINALS

126 Randy Earl (John Jay East Fishkill) dec Lucas King (New Hartford) 2-0
138 TJ Philpotts (Holland Patent) dec Austin Shorey (Noble, ME) 3-2
220 Luke Rogers (General Brown) pin Trentyn Rupert (Newark Valley) 2:05

SEVENTH PLACE FINALS

106 Matt Griffin (JD-CBA) dec Mikey Squires (Norwich) 3-0
120 Cahal Donovan (Phoenix) dec Nicholas Young (Alexander) 9-5
126 CJ Walz (Central Valley) pin Kyle Fields (Danbury) 4:00
132 Tanner Lapiene (Ogdensburg) fft Keith Gordon (Springfield Gardens) .
182 Doug Simmons (Canastota) dec Tyreek Bromley (Long Beach) 6-4

QUARTER-FINALS

106 Jon Charles (Central Valley) dec Matt Griffin (JD-CBA) 4-2
113 Trey LaFlamme (SJSC) dec Nick Bauer (Wyoming Seminary) 6-2
120 Matt Caccamise (Wayne) dec Cahal Donovan (Phoenix) 7-4
  Orion Anderson (Schuylerville) dec Luke Bokina (Mattituck) 10-7
145 Tanner Cook (Central Valley) maj dec Zachery Lawrence (Duanesburg) 13-4
170 Tyler Barnes (Ballston Spa) dec Anthony Malfitano (Pearl River) 12-8
195 Greg Hodulick (Islip) dec Joe Benedict (SJSC) 7-4