SECTION IV DIVISION II CHAMPIONSHIPS
BGAH

Ben Bivar

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

138

Won

Susquehanna Valley

Paddy Lupole

dec

4-3

1st

138

Won

Dryden

Robert Brotherton

pin

5:27

138

Won

Oneonta

Nick Dower

pin

4:40

138

Won

Deposit-Hancock

Levi Wormuth

pin

3:16

Haiden Burns

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

113

Lost

Susquehanna Valley

Tayson Evans

pin

2:46

113

Won

Owego Free Academy

Joel Choynowski

pin

4:52

113

Lost

Waverly

Colby Sindoni

dec

7-4

Austin Carr

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

170

Won

Maine-Endwell

Micah Miller

dec

3-2

1st

170

Won

Walton

Ethan Church

pin

:50

170

Won

Groton

Daimon Shoemaker

pin

1:43

170

Won

Odessa-Montour

Cameron Pickering

dec

10-4

Nick Decker

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

285

Lost

Watkins Glen

Ethan Voorheis

pin

3:58

285

Won

Chenango Valley

Will Blewett

pin

2:07

285

Won

Moravia

Tom Reeves

pin

2:31

285

Lost

Odessa-Montour

Dylan Houseknecht

pin

1:59

Austin Eggelston

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

138

Won

Greene

Harrison Stone

dec

9-6

138

Won

Chenango Valley

Brady Hope

dec

7-4

138

Lost

Susquehanna Valley

Paddy Lupole

dec

5-1

138

Won

Greene

Harrison Stone

maj dec

13-4

138

Lost

Deposit-Hancock

Levi Wormuth

pin

4:58

4th

Cody Ferrara

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

132

Won

Marathon

Larry Barned

pin

2:32

132

Won

Sidney

Reed Scott

dec

4-0

132

Lost

SVEC

Bryant Sexton

fft

132

Lost

Chenango Valley

Derek Goga

fft

132

Lost

Sidney

Reed Scott

fft

6th

Seth Foster

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

120

Lost

Watkins Glen

Dylan Bradley

dec

6-1

120

Lost

Owego Free Academy

Avery Middendorf

dec

7-3

Madison Hoover

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

160

Won

Windsor

Mike Wilmot

dec

7-0

1st

160

Won

Susquehanna Valley

Trevor Frable

pin

:54

160

Won

Norwich

Keegan Wright

tf

15-0

160

Won

Dryden

Cody Senecal

maj dec

10-2

Shane Hoover

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

145

Lost

Norwich

Ty Rifanburg

dec

4-0

2nd

145

Won

Maine-Endwell

Roman Jellick

pin

2:54

145

Won

Windsor

Gabe Monroe

pin

3:01

145

Won

Oneonta

Tony Giovagnoli

pin

1:15

Damien Knapp

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

126

Won

Deposit-Hancock

Caston Ostrander

maj dec

10-0

126

Lost

Windsor

Corey Swartz

pin

1:39

126

Won

Owego Free Academy

Hunter Martin

dec

6-0

126

Won

Maine-Endwell

Cheyenne Sisenstein

dec

5-2

126

Lost

Tioga

Collin Elston

maj dec

11-0

126

Lost

Unadilla Valley

Morgan Lakin

dec

5-2

6th

Hayden Lewis

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

152

Won

Susquehanna Valley

Kyle Leonard

pin

1:42

152

Lost

Tioga

Max Johnson

dec

4-0

152

Lost

Windsor

Alex Quinn

pin

2:04

Brody Oleksak

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

106

Lost

Norwich

Mikey Squires

dec

3-2

2nd

106

Won

Moravia

Ed Sisson

pin

1:03

106

Won

Whitney Point

Brennan Roe

pin

1:38

106

Won

Owego Free Academy

Andrew Laubach

tf

17-1

Mitchell Weist

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

195

Won

Waverly

Matt Nichols

pin

3:08

195

Won

Tioga

Quintin Yaple

pin

:57

195

Lost

Chenango Valley

Jack Riegal

dec

3-1

195

Won

Sidney

John Houck

dec

7-2

195

Won

Groton

Matt Gombas

pin

4:10

3rd

Bradley Wilson

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

182

Lost

Norwich

Brennan Slater

pin

:51

182

Lost

Waverly

Ben Gates

pin

1:49