Season:

Address:

401 Fletcher St

Horseheads, NY 14845

Coach:

Shane Lese

Eric Wilson

Phone:

(607) 795-2500

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

STAC Division 1

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Blue Raiders

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Audinwood, Latimer (2)

Bacon, Lukas

Blunt, Cameron

Butler, Bailey (5)

Clarke, Ryan (5)

Dale, Tommy (2)

Decker, Zachary

Dinney, Kyra

Dolan, Andrew

Eames, Chris (1)

Grover, Jeremiah

Ham, Nathan

Hess, Matt

Houper, Calum (3)

Howard, Matt

Johnson, Jesse (2)

King, Owen

Levey, Zach (3)

Lewis, Kyle

Massengale, Jack (3)

Menard, Louie

Menard, Serfino (3)

Merrill, Matthew (5)

O'Connell, Jarrett (5)

O'Shell, Benjamin

Packard, Aaron

Park, Jaewan

Scibek, Jacob (2)

Storch, Jesse

Walker, Allan

Wilson, Ethan

Wilson-Rhoads, Xavier

Woodworth, Devin (1)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/01
12/02

MARK STEPHENS CLASSIC

1st

 

Camden

40-31

 

Waverly

74-12

 

Johnson City

63-24

 

Lansing

76-3

 

Newark

81-6

 

South Seneca

78-12

12/06

SUSQUEHANNA VALLEY

65-15

12/09

Penfield Hunter Holiday Tournament
@ Penfield

3rd

12/13

@ Elmira

24-52

12/19

ITHACA

79-6

12/22

@ Chenango Forks

49-21

12/28
12/29

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

3rd

01/03

@ Binghamton

61-24

01/09

WINDSOR

52-16

01/10

CORNING

57-15

01/17

Newark Valley

52-24

01/18

SECTION IV D1 DUAL MEET CHAMPIONSHIP

2nd

 

Elmira

22-47

01/19
01/20

STAC Championship
@ Chenango Valley

1st

01/26

NORWICH

06:00

02/10

Section IV Division I Championships
@ SUNY Binghamton West Gym

10:00

02/23
02/24

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

STAC DIVISION 1 STANDINGS

Team
Overall
League
6
0
1.000
4
0
1.000
13
2
0.867
3
1
0.750
7
7
0.500
2
2
0.500
3
12
0.200
1
3
0.250
0
4
0.000
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Dan Cole
1953 - 138
 
Dan Cole
1954 - 145
 
Ron Schron
1954 - 154
 
Ron Schron
1955 - 154
 
Carl Blowers
1957 - 175
 
Phil Rundell
1961 - 103
 
Dan Thompson
1963 - 103
 
Dale Smith
1963 - 138
 
Ken Haynes
1965 - 165
STATE CHAMP
John Pelchy
1979 - 177
 
Jeff Pelchy
1981 - 145
 
Douglas Roemer
1986 - 138
 
Martin Sullivan
1986 - 145
 
Douglas Roemer
1987 - 145
STATE CHAMP
Shane Lese
1990 - 112
 
Richard Webster
1999 - 135
 
Craig Storch
2004 - 096
 
Joshua Johns
2004 - 215
4th NYS
Kyle Morenus
2005 - 215
 
Brant Page
2009 - 119
 
Brant Page
2010 - 125
 
Brant Page
2011 - 130
 
Daniel Manganaro
2011 - 171
 
Devin Woodworth
2016 - 099
 
Jacob Scibek
2016 - 113
 
Chris Eames
2016 - 170
 
Tim McCarthy
2017 - 106
 
Devin Woodworth
2017 - 113
 
Wesley Woodworth
2017 - 120
 
Chris Eames
2017 - 170
 
LaDarron Tutten
2017 - 195
 
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS