Season:

Address:

89 Midland Dr

Norwich, NY 13815

Coach:

Bob Hagenbuch

Tanner Cummings

Phone:

(607) 334-1600

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

STAC Central

Directions:

Map

Colors:

Purple/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Purple Tornado

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Cabalero, Chris

Cabalero, Izaiah

Francis, Angel

Franklin, Jakob (3)

Geislinger, Dante (3)

Glanville, Nicholas (4)

Hall, Dakota

Hatton, Austyn

Jenkins, Ashton

Lane, Damien

Loscavio, Nick

Mills, Zachary

Ohl, Joe

Powers, Dakota

Rice, Tyler

Rifanburg, Cole (1)

Rifanburg, Ty (1)

Rodriguez, Eli (3)

Slater, Brennan (2)

Squires, Mike (2)

Wessels, Seth

Wright, Keegan

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/26

Friends of Section IV Wrestling JV Tournament
@ Chenango Valley

10:00

11/30

@ Susquehanna Valley

59-30

12/02
12/03

Clyde Cole Invitational Tournament
@ Oxford

3rd

12/10

Gouverneur Duals
@ Gouverneur

3rd

 

Gouverneur

45-28

 

Phoenix

48-34

 

Peru

19-40

 

Vernon-Verona-Sherrill

55-15

 

Canastota

41-42

12/14

OWEGO FREE ACADEMY

56-15

12/15

CHENANGO FORKS

57-24

12/20

JOHNSON CITY

63-22

12/28
12/29

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

3rd

01/03

@ Chenango Valley

43-34

01/05

BGAH

36-37

01/07

Leo J Sammon Memorial Tournament
@ Central Valley

2nd

01/11

@ Windsor

06:00

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

44th

01/16

Whitney Point JV Tournament
@ Whitney Point

10:00

01/19

ONEONTA

06:00

01/20
01/21

STAC Tournament
@ Horseheads

10:00

01/27
01/28

Section IV Dual Meet Championship
@ Vestal

10:00

02/04

Section IV Class B Tournament
@ Chenango Valley

10:00

02/11

Section IV Division II Championships
@ Watkins Glen

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

STAC CENTRAL STANDINGS

Team
Overall
League
8
3
0.727
3
0
1.000
6
8
0.429
1
1
0.500
6
8
0.429
1
2
0.333
3
14
0.176
0
2
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Charley Brown
1945 - 133
 
Elmer Wright
1946 - 095
 
Wilson Bailey
1946 - 103
 
John Mariana
1946 - 145
 
Bob Devandriel
1947 - 095
 
Elmer Wright
1947 - 103
 
Earl Conant
1947 - 112
 
Ken Steward
1947 - 145
 
Earl Conant
1948 - 112
 
Bruce Manley
1949 - 103
 
Herb Kelly
1950 - HWT
 
Kevin Schuck
1973 - 112
 
Douglas Franklin
1983 - 098
 
Thomas Stoddard
1992 - 215
 
Daniel Jennings
1992 - 250
 
Keith Evans
1993 - 177
4th NYS
Thomas Stoddard
1993 - 215
2nd NYS
Daniel Jennings
1993 - 250
2nd NYS
Aaron Whaley
1994 - 145
 
Aaron Whaley
1995 - 145
 
Joseph Downey
1996 - 177
4th NYS
Matthew Telesky
1997 - 152
5th NYS
Joseph Downey
1997 - 171
3rd NYS
Joseph Downey
1998 - 171
2nd NYS
Joseph Downey
1999 - 189
 
Joshua Adanow
2002 - 130
 
Matthew Thompson
2005 - 215
 
Tristan Rifanburg
2010 - 096
STATE CHAMP
Tristan Rifanburg
2011 - 112
2nd NYS
Tristan Rifanburg
2012 - 126
6th NYS
Tristan Rifanburg
2013 - 132
2nd NYS
Frank Garcia
2013 - 145
2nd NYS
Tristan Rifanburg
2014 - 138
STATE CHAMP
Frank Garcia
2014 - 152
STATE CHAMP
Tristan Rifanburg
2015 - 145
STATE CHAMP
Frank Garcia
2015 - 152
STATE CHAMP
Ty Rifanburg
2016 - 126
5th NYS
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Frank Garcia
2011 - 119
 
Frank Garcia
2012 - 132
 
Kegan Levesque
2012 - 195
 
Cole Rifanburg
2015 - 132
 
Eli Rodriguez
2016 - 099
3rd NYS
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS