Season:

Address:

1040 Conklin Rd

Conklin, NY 13748

Coach:

Jamie Lupole

Jason Goldman

Paul Mirabito
Anthony Tiziani

Phone:

(607) 775-0170

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

STAC Division 3

Directions:

Map

Colors:

Navy/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Sabers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Burgess, Harley

Cleary, Connor (5)

Deitrichh, Darren

Diffendorf, Richie

Enright, Mitchell

Enright, Patrick

Fiato, Nick

Frable, Trevor (2)

Kick, Christian

King, Hayden

King, Sethan

Knapp, Mitchell (3)

Lavin, Edwin

Lawrence, Zach

Leonard, Kyle

Lupole, Aidan

Newbury, Wesley

Repsher, Colton

Titus, Brian

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/24

Friends of Section IV JV Tournament
@ Union-Endicott

09:00

12/05

@ Vestal

21-60

12/07
12/08

Matt Fedish Memorial Dual Tournament
@ Chenango Valley

8th

 

Chenango Valley

30-39

 

Cicero-North Syracuse

12-53

 

Maine-Endwell

31-33

 

Oneonta

27-60

 

Cooperstown

48-36

 

Groton

33-48

 

Binghamton

34-15

 

Walton-Delaware Academy

35-54

 

Dryden

24-48

12/13

@ Chenango Forks

15-54

12/15

Cuneen Doane Holiday Tournament
@ Walton-Delaware Academy

7th

12/19

@ Oneonta

21-61

12/27
12/28

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

20th

01/02

NORWICH

21-66

01/04
01/05

Ross Kordell Rotory Tournament
@ Oneonta

11th

01/09

@ Windsor

18-63

01/12

Dan Wickham Classic
@ Unatego

6th

01/16

@ Johnson City

42-24

01/18
01/19

STAC Championship
@ Johnson City

10th

01/21

Whitney Point JV Tournament
@ Whitney Point

09:30

01/23

@ Owego Free Academy

21-47

01/26

UNION-ENDICOTT

21-44

01/29

@ Binghamton

06:00

02/02

Section IV Division II Qualifier A
@ Owego Free Academy

7th

02/08
02/09

Section IV Division II Championships
@ Windsor

14th

02/22
02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

STAC DIVISION 3 STANDINGS

Team
Overall
League
12
1
0.923
5
0
1.000
7
3
0.700
4
1
0.800
10
6
0.625
3
2
0.600
19
7
0.731
1
3
0.250
14
15
0.483
0
3
0.000
3
14
0.176
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Wayne Allen
1966 - HWT
 
Robert Miller
1973 - 215
 
Mark Murray
1977 - 098
 
Mark Murray
1978 - 105
 
Scott Davis
1981 - 112
3rd NYS
Sean Farley
1992 - 126
4th NYS
Trevor Farley
1997 - 130
5th NYS
Garrett Morabito
2007 - 125
 
Garrett Morabito
2008 - 125
STATE CHAMP
Richie Knapp
2017 - 195
 
Richie Knapp
2018 - 195
3rd NYS
Mitchell Knapp
2019 - 182
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Ian Lupole
2015 - 126