Season:

Address:

One Frederick St

Waverly, NY 14892

Coach:

Charlie Hughes

Phone:

(607) 565-8101

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

IAC Division I

Directions:

Map

Colors:

Red/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Wolverines

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Anthony, Gavin

Baggerly, Justin

Chandler, Cody

Cole, Antonio

Curtis, Kamren

Desisti, Niko

Gadow, Alex

Gates, Ben

LaForest, Rylan

Lambert, Ryan

LaRock, Mike

Mccarty, Jalen

Myers, Tashahnda

Myers, Trevor

Nichols, Matt

Patton, Ayden

Sackett, Derek

Salisbary, Shawn

Shipman, Logan

Sindoni, Colby

Sink, Riley

Spalding, Dan

Spinner, Nick

Stotler, Ethan (4)

Watt, Parker

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/26

Friends of Section IV Wrestling JV Tournament
@ Chenango Valley

10:00

12/02
12/03

Clyde Cole Invitational Tournament
@ Oxford

16th

12/07

@ Whitney Point

30-42

12/07

vs SVEC @ Whitney Point

12-75

12/10

Wyalusing Duals
@ Wyalusing

10:00

 

Crestwood, PA

6-69

 

Tunkhannock, PA

10-66

 

Montrose, PA

24-59

 

Elk Lake, PA

36-48

 

Blue Ridge, PA

36-27

12/15

@ Dryden

16-71

12/17

VALLEY BORDER BRAWL

10:00

 

Northeast Bradford

24-57

 

Sayre

39-24

12/21

@ Watkins Glen

36-42

12/27

Oneonta JV Novice Tournament
@ Oneonta

08:30

12/28
12/29

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

31st

01/07

Stan Elinsky Tournament
@ Deposit-Hancock

7th

01/13
01/14

Mike Watson Invitational
@ Watkins Glen

18th

01/20

@ Tioga

12-76

01/20

vs Lansing @ Tioga

07:00

01/21

IAC League Tournament
@ Whitney Point

11th

01/31

ODESSA MONTOUR

0-59

02/01

NEWARK VALLEY

15-62

02/02

SVEC

6-60

02/04

Section IV Class B Tournament
@ Chenango Valley

8th

02/11

Section IV Division II Championships
@ Watkins Glen

20th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

IAC DIVISION I STANDINGS

Team
Overall
League
12
2
0.857
6
0
1.000
12
4
0.750
5
1
0.833
10
7
0.588
5
2
0.714
12
5
0.706
2
3
0.400
4
17
0.190
2
3
0.400
3
11
0.214
1
5
0.167
2
13
0.133
0
7
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Curt Vanderpool
1972 - 098
 
Duke Wilson
1972 - 167
 
Victor Northrup
1973 - 167
 
Todd Northrup
1980 - 155
 
Todd Northrup
1981 - 155
STATE CHAMP
John Condame
1982 - 091
 
Robert Simmons
1982 - 132
 
Thomas Martin
1984 - 112
 
Thomas Martin
1985 - 119
 
Russell Ellers
1985 - 155
 
Christopher Perry
1986 - 126
 
Russell Ellers
1986 - 177
 
Scott Schweiger
1987 - 167
 
Douglas Shaffer
1988 - 105
STATE CHAMP
Tom Kingston
1988 - 145
STATE CHAMP
Douglas Anthony
1988 - 167
 
Douglas Shaffer
1989 - 119
 
Scott Sullivan
1989 - 132
 
Travis Nocchi
1989 - 138
 
Christopher Schweiger
1989 - 167
 
Shawn Welch
1990 - 119
STATE CHAMP
Scott Sullivan
1990 - 138
 
Philip McCarty
1990 - 145
 
Patrick Kingston
1993 - 126
3rd NYS
Eric Kingston
1996 - 132
 
Jeffrey Vargo
1998 - 135
 
Nick Richetti
1999 - 119
STATE CHAMP
Joe Sindoni
2002 - 112
 
Tyler Guttierrez
2002 - 160
 
George Sindoni
2004 - 103
3rd NYS
George Sindoni
2005 - 112
4th NYS
Devin Whitman
2005 - 135
 
Colin McDonald
2005 - 152
STATE CHAMP
Colin McDonald
2006 - 152
STATE CHAMP
Casey McDonald
2006 - 171
2nd NYS
A.J. Aronstram
2006 - 215
3rd NYS
Scott Mincer
2006 - 275
5th NYS
Brett Sewalt
2007 - 103
2nd NYS
Justin Wolcott
2007 - 140
5th NYS
Colin McDonald
2007 - 171
2nd NYS
Brian Sewalt
2008 - 135
2nd NYS
Jesse Carling
2008 - 145
5th NYS
Chris Nocchi
2008 - 189
4th NYS
Dillon Fuske
2008 - 275
 
Brett Sewalt
2009 - 135
4th NYS
Brian Sewalt
2009 - 145
STATE CHAMP
Logan Walker
2009 - 152
 
Chris Nocchi
2009 - 189
STATE CHAMP
Ryan Wolcott
2011 - 135
 
Ryan Wolcott
2012 - 170
 
Ryan Wolcott
2013 - 220
2nd NYS
Ryan Wolcott
2014 - 220
STATE CHAMP
AJ Burkhart
2015 - 099
STATE CHAMP
AJ Burkhart
2016 - 106
6th NYS
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Brett Sewalt
2008 - 125
 
Logan Walker
2008 - 140
5th NYS
Devin Soper
2009 - 130
6th NYS
Zach McCutcheon
2009 - 160
 
Dillon Fiske
2009 - 285
5th NYS
Devin Soper
2010 - 135
2nd NYS
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Jim McCloe
Class of 2013
 
Charlie Hughes
Class of 2016