Season:

Address:

1191 Rte 79

Windsor, NY 13865

Coach:

Jeff Nolan

Bill Garlick

Phone:

(607) 655-8250

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

STAC Division 3

Directions:

Map

Colors:

Black/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Black Knights

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Adams, Camdyn

Bidwell, Collin (2)

Butler, Brandon (4)

Conrad, Regan

Flint, Deekon

Flora, David

Gross, Sean

Hayes, Troy (1)

Hoover, James

Kennedy, Ryan

McDaniels, Mike (3)

Monroe, Gabriel (1)

Rooke, Dante

Ruth, Kalebb

Shelp, Bryden

Sibley, Langdon (3)

Swartz, Nick (2)

Taylor, Noah

Wilmot, Dylan

Yadiosky, Noah

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/24

Friends of Section IV JV Tournament
@ Union-Endicott

09:00

12/01

Bill Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse

2nd

12/05

NORWICH

38-32

12/08

Viking Duals
@ Otselic Valley

1st

 

Homer

53-24

 

Otselic Valley

75-12

 

BGAH

39-36

 

Port Byron

60-12

 

Greene-Oxford

68-17

12/12

@ Oneonta

48-28

12/19

@ Chenango Valley

07:00

12/27
12/28

WINDSOR CHRISTMAS TOURNAMENT

10:00

01/03

CHENANGO FORKS

07:00

01/05

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

09:00

01/09

SUSQUEHANNA VALLEY

07:00

01/10

HORSEHEADS

06:00

01/12

Red Devil Invitational
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

01/18
01/19

STAC Championship
@ Johnson City

10:00

01/23

WALTON-DELHI

06:00

01/24

HORSEHEADS

06:00

02/02

Section IV Class C Tournament
@ Owego Free Academy

10:00

02/08
02/09

SECTION IV DIVISION II CHAMPIONSHIPS

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

STAC DIVISION 3 STANDINGS

Team
Overall
League
7
0
1.000
2
0
1.000
2
0
1.000
2
0
1.000
5
4
0.556
1
1
0.500
7
4
0.636
0
2
0.000
8
10
0.444
0
1
0.000
2
9
0.182
0
1
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Tom Robertson
1952 - 133
 
Whitey Bush
1955 - 103
 
Ed Bronson
1956 - 095
 
Richie Kohlbach
1956 - 138
 
Chuck Bush
1957 - 095
 
Chuck Bush
1958 - 103
 
Bill Bush
1959 - 095
 
Chuck Bush
1959 - 103
 
John Sheil
1960 - 095
 
Chuck Bush
1960 - 112
 
Norm Kohlbach
1960 - 138
 
Don Whitney
1960 - 175
 
Bill Bush
1961 - 112
 
Bob Williams
1961 - 138
 
Ed Nabinger
1962 - 127
 
Bob Thomson
1962 - 138
 
Tom Gustanis
1962 - 154
 
Mike Nabinger
1966 - 112
2nd NYS
Frank Wayman
1967 - 127
 
Bob Gaeta
1967 - 180
 
Earl Paugh
1968 - 145
STATE CHAMP
Terry Paughette
1968 - 154
3rd NYS
John Allen
1969 - 145
2nd NYS
David Nixon
1974 - 119
 
Dave Parisi
1977 - 091
STATE CHAMP
Brad Penrith
1980 - 091
5th NYS
Brad Penrith
1981 - 098
STATE CHAMP
Brad Penrith
1982 - 112
3rd NYS
Bret Penrith
1983 - 105
STATE CHAMP
Brad Penrith
1983 - 119
4th NYS
David Hogan
1984 - 145
6th NYS
James Conrad
1992 - 155
5th NYS
David Bronson
1993 - 112
 
Joe Meattey
2004 - 160
6th NYS
Brandon Gould
2005 - 130
2nd NYS
Brandon Gould
2006 - 145
3rd NYS
Brandon Gould
2007 - 152
STATE CHAMP
Joshua Bean
2007 - 189
 
Colton Perry
2008 - 096
3rd NYS
David Kohlbach
2008 - 152
4th NYS
Colton Perry
2009 - 103
3rd NYS
David Kohlbach
2009 - 160
2nd NYS
Jesse Holton
2010 - 103
 
Colton Perry
2010 - 119
4th NYS
Noah Sibley
2010 - 215
4th NYS
Nate Hayes
2013 - 120
 
Matt Abbott
2013 - 285
STATE CHAMP
Nate Hayes
2014 - 126
 
Corey Swartz
2018 - 145
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

David Kohlbach
2007 - 160
6th NYS
Ryan Hayes
2008 - 130
 
Noah Sibley
2008 - 215
6th NYS
Ryan Hayes
2009 - 130
 
Noah Sibley
2009 - 215
 
Colton Perry
2011 - 125
4th NYS
Nate Hayes
2012 - 113
 
Jessy Williams
2012 - 132
4th NYS

 

WRESTLING HALL OF FAME

Chuck Bush
Class of 2016