Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Blue Devils
Address:

55 Oswego Street
Camden, NY 13316

Phone: (315) 245-0605
League: Tri-Valley League
Colors: Blue/White/Black
Class-Div: B-2
Coach:

Bill Sullivan
Steve Holstein
Dan Alberico

Web: Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Bell, Aiden

Britschge, Jeffrey

Brown, Colton

Butler, Mason

Darling, Maxwell

Golombek, Joseph

Grinnell, Gabryll

Grinnell, Gage

Hatzinger, Bradyn

Helmer, Naythin

Kantorr, William

Kelley, Kolton (1)

Kelley, Noah

Kimball, Talon (3)

Leszczyk, Alex

Mantelli, Carson

Mondrick, Isiah

O'Halloran, Blake

Plourde, Devin

Reader, Bradley

Seaton, Keith

Sevey, Nathan

Spellicy, Tyler

Stevens, Joshua

Warren, Trevor

Waterman, Hunter

Wheeler, Timothy

Wolford, Jackson

Yerdon, Conner

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column

 

GIRLS TEAM
Name
Class
W-L
Weight

Aldridge, Mckenzie

Asch, Cattely

Baughan, Kelsey

Calderon, Aziyah

Douglas, Abigail

Evans, Hailee

Germond, Emma

Gloude, Kamryn

Hansen, Payton

Hebble, Abigail

Johnson, Anzleigh

Johnson, Astro

Kelley, Peyton

Kierpeic, Wendy

Mariano, Jayden

Meagher, Rylie

Miller, Ellie

Neve Rinaldo, Faith

Vollmer, Isabella

Williams, Aurora

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
Bill Andersen Memorial Tournament
tou
NS Junior High School
12/07
Holland Patent
dm
Home
12/09
General Brown Duals
dmt
General Brown
 
Watertown
 
 
 
Beaver River
 
 
 
Ogdensburg
 
 
 
General Brown
 
 
 
Canton
 
 
12/13
Canastota
dm
Canastota
12/15-16
North Country Invitational
tou
Indian River
12/29-30
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
tou
SUNY Oswego Laker Hall
01/06
Rome Free Academy
dm
Whitesboro
01/06
Whitesboro
dm
Whitesboro
01/06
Vernon-Verona-Sherrill
dm
Whitesboro
01/10
New Hartford
dm
Home
01/13
Blue Devil Invitational
tou
Camden
01/19
APW/Pulaski
dm
Home
01/24
Central Valley Academy
dm
Home
02/03
Section III Class B Tournament
tou
Homer
02/10
Section III Division II Championships
tou
SRC Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division II Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

 

GIRLS TEAM
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
Bill Andersen Memorial Girls Tournament
tou
Cicero-North Syracuse
12/05
Cicero-North Syracuse
dm
Home
12/11
Phoenix
dm
Phoenix
12/16
Blindmens Girls Invitational
tou
NS Junior High School
12/29
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
tou
SUNY Oswego Laker Hall
01/06
Dames of Thrones
tou
Washington Armory, Albany
01/15
Section III Girls Ranking Invitational
tou
Fulton
01/17
Baldwinsville
dm
Home
01/21
Homer Girls Tournament
tou
Homer
01/26
NYSPHSAA Girls Invitational
tou
SRC Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
TRI-VALLEY LEAGUE STANDINGS
Team Overall League
27-2
6-0
7-7
5-1
16-11
4-2
8-11
3-3
8-7
2-4
7-6
1-5
1-15
0-6
0-0
0-0
SECTION CHAMPIONS

Don Grass

1965 - 120

Don Grass

1966 - 127

Brice Kelley

1996 - 105

4th NYS

Brice Kelley

1997 - 130

2nd NYS

Brice Kelley

1998 - 140

Jason Niemetz

1999 - 189

Cody Sullivan

2008 - 096

Josh Mayden

2019 - 152

Trey Kimball

2020 - 099

Trey Kimball

2022 - 126

3rd NYS

Kolton Kelley

2023 - 126

7th NYS

Kolton Kelley

2024 - 131

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Cody Sullivan

2011 - 130

Tom Confer

2013 - 160

Garrett Mitchell

2014 - 138

Garrett Mitchell

2015 - 145

2nd NYS

Brett Finch

2016 - 182

5th NYS

Riley Gerber

2017 - 132

Daniel Alberico

2017 - 145

Devin Coleman

2018 - 099

2nd NYS

Riley Gerber

2018 - 138

2nd NYS

Trey Kimball

2019 - 099

Joshua Salsman

2022 - 285

Sean Seymore

2023 - 152

7th NYS

Talon Kimball

2024 - 116

WRESTLING HALL OF FAME

Dr. Wayne Edkin

Class of 2007

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

2018

2019

2023