Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Rams
Address:

6845 Edinger Road
DeWitt, NY 13214

Phone: (315) 445-8340
League: SCAC Empire
Colors: Red/Black/Gold/Purple
Class-Div: AA-1
Coach:

Paul Leblanc
Arsen Bagiryan
Kurt Honis
Duane Leblanc
David Beseth

Web: Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Achuff, Carter

Alawaad, Emaad

Arora, Ayaan

Barroso, Carlos

Benziger, Abigail

Butler, Adam

Butler, Luke

Cavanaugh, Sean

Cole, Joshua

Cooney, Andrew

Cooney, Patrick

Cooney, Thomas

Dadey, Bryce (3)

Damkaci, Enes

Darling, Michael

Drazek, Joshua

Ewald, Keegan

Fabian, Mykola

Fallon, Mathew

Fleet, Hayden (4)

Garelick, Zion

Gormel, Nicholas

Griffin, Max

Grosso, Chris

Hehl, Jake

Hennessey, Braeden

Ko, Aaron

Kuriatnyk, Lucas

Lavalle, Thomas

Lazzaro, Vincent

Lemondes III, John

Money, Donald

Mukhiddinov, Ramziddin

Nunnally, Akasha (4)

O'haver, Tanner

Oppedisano, Logan

Paul, Ben

Porter, Mason (4)

Royal, Biruk

Shiano, Dominic

Stone, Benjamin

Sutherland, William

Vien, Kai

Webster, Dean

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
11/29
Syracuse
dm
Fowler
12/02
Morrisville-Eaton Duals
dmt
Morrisville-Eaton
 
Whitesboro
 
 
 
East Syracuse-Minoa
 
 
 
Vernon-Verona-Sherrill
 
 
 
Cazenovia
 
 
 
Morrisville-Eaton
 
 
12/06
East Syracuse-Minoa
dm
East Syracuse-Minoa
12/13
Fayetteville-Manlius
dm
Fayetteville-Manlius
12/15-16
North Country Invitational
tou
Indian River
12/16
Blindmens Girls Invitational
tou
NS Junior High School
12/20
Oswego
dm
Home
12/28-29
66th Windsor Christmas Tournament
tou
Windsor
01/03
Fulton
dm
Jamesville-Dewitt
01/06
Leo J Sammon Tournament
tou
Central Valley Academy
01/11
Auburn
dm
Auburn
01/13
Phoenix Mid Winter Classic
tou
Phoenix
01/15
Section III Girls Ranking Invitational
tou
Fulton
01/20
King Bison Invitational
tou
Shaker
01/24
Central Square
dm
Home
01/26
NYSPHSAA Girls Invitational
tou
SRC Arena
02/03
Section III Class AA Tournament
tou
Jamesville-Dewitt
02/10
Section III Division I Championships
tou
SRC Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
SCAC EMPIRE STANDINGS
Team Overall League
19-2
6-0
11-1
5-1
11-8
4-2
6-16
3-3
6-14
2-4
4-9
1-5
0-27
0-5
SECTION CHAMPIONS

Schoel

1957 - 178

Eric Bratt

1971 - 177

STATE CHAMP

Ron Pelligra

1972 - 000

Joe Ranieri

1974 - 215

5th NYS

Matt Coolican

1977 - 091

2nd NYS

Barry Barone

1977 - 126

STATE CHAMP

Matt Coolican

1978 - 098

2nd NYS

Jeff Grobsmith

2005 - 125

JT Romagnoli

2011 - 130

Aaron Benedict

2011 - 140

Aaron Benedict

2012 - 138

JT Romagnoli

2012 - 145

JT Romagnoli

2013 - 145

Ben Honis

2013 - 195

Ben Honis

2014 - 195

3rd NYS

Matt Griffin

2016 - 099

3rd NYS

Jonah Cavallo

2016 - 138

Myles Griffin

2017 - 099

3rd NYS

Matt Griffin

2017 - 106

4th NYS

Jonah Cavallo

2017 - 145

Jake Wright

2017 - 160

Matt Griffin

2018 - 106

3rd NYS

Tyler Kellison

2018 - 126

3rd NYS

Garrett Bauer

2018 - 138

4th NYS

Tyler Kellison

2019 - 126

2nd NYS

Tyriq Block

2020 - 182

Matthew Dougherty

2023 - 110

Ben Paul

2023 - 189

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Mark Friske

2014 - 182

Matt Griffin

2015 - 099

Myles Griffin

2018 - 120

Jake Wright

2018 - 170

WRESTLING HALL OF FAME

Reed Hawke

Class of 1992

John Ryan

Class of 2013

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

1977

2013

2017

2018

2022

2023