Season:

Address:

1 Sheldon Guile Blvd
Owego, NY 13827

Coach:

Nick Rodgers
Rob Zetzsche
Derek Holcomb<br>Brandon Toro-Segarra

Phone:

(607) 687-6230

Web:

Track Wrestling

League:

STAC Central

Directions:

Google Maps

Colors:

Blue/Red

Interactive:

Submit Team Profile

Nickname:

Indians

 

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Birchard, Merrick

Boccasini, Lucas

Brink, Colin

Brink, Seth

Card, Cameron

Castro, John

Craft, RaeAnn

Decker, Trevor

Gilliland, Jonathon

Hannum, Cadin

Hines, Isaiah

Hodson, Gairit

Hunsinger, David

Kochis, Isaiah

Kochis, Luke

McMurray, James

Monell, Collin

Reilly, Lucas

Rhodes, Aiden

Sherrer, Dominic

Sherrer, Stefano

Smith, Brian

Stanley, Kaden

Stetson, Hunter

Struble, Bobby

Swackhammer, John

Varga-Flynn, Jozsiah

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/03

Larry Goodrich Invitational
@ Newark Valley

8th

12/08

ONEONTA

42-30

12/10

Campbell-Savona Holiday Duals
@ Campbell-Savona

1st

Addison

40-19

Perry

45-18

Campbell-Savona

58-6

Thomas A Edison

57-18

Penn Yan

48-18

12/12

WINDSOR

27-46

12/19

@ Norwich

33-25

12/28

Mark Cody Duals
@ Binghamton

Results

Victor

25-46

Maine-Endwell

15-58

Odessa Montour

15-46

Binghamton

27-24

Whitney Point

45-18

01/04

CHENANGO VALLEY

33-38

01/07

Tioga Center Winter Classic
@ Tioga

8th

Stan Elinsky Tournament
@ Deposit

5th

01/11

@ Deposit-Hancock

51-15

01/12

@ Susquehanna Valley

53-24

01/14

Phoenix Mid Winter Classic
@ Phoenix

9th

01/20

STAC Tournament
@ Owego Free Academy

13th

01/25

@ Chenango Forks

06:00

02/04

Section IV Division II Qualifier A
@ Tioga

10th

02/11

Section IV Division II Championships
@ Broome County Arena

10:00

Section IV Girls Championship
@ Visions Veterans Arena

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

STAC CENTRAL STANDINGS

Team
Overall
League
9
6
0.600
2
0
1.000
11
5
0.688
0
1
0.000
0
3
0.000
0
1
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Bob Leonard
1958 - 127
Tom Riley
1963 - 127
Dale Wales
1968 - 180
Jerry McTamney
1969 - 138
3rd NYS
Brian Bidwell
1971 - 138
Steve Burrell
1971 - 215
Mike Rotunda
1976 - 215
4th NYS
Joel Monnell
1980 - 098
Michael Graves
1988 - 138
3rd NYS
James Merritt
2012 - 285
Cameron Bundy
2019 - 170
Reann Craft
2022 - 118

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Cameron Bundy
2020 - 170
3rd NYS