2019-20 SECTION VII CHAMPIONSHIPS
February 15, 2020 @ Beekmantown

TEAM SCORES

1
Peru
197.0
2
Saranac
158.5
3
Northern Adirondack
116.0
4
Ausable Valley
81.0
5
Beekmantown
65.5

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Ryan Devins (Saranac) maj dec Parker Manor (Northern Adirondack) 13-0
106 Ashton Seymour (Peru) dec Alex Clancy (Saranac) 9-5
113 Collin Clancy (Saranac) dec Aaron Edwards (Peru) 5-2
120 Kadin Johnson (Peru) dec Dolan Gilmore (Northern Adirondack) 4-2
126 Hunter Devins (Saranac) maj dec Landen Smith (Saranac) 11-3
132 Alex Christman (Saranac) pin Landen Snyder (Ausable Valley) 3:29
138 Robert Foley (Saranac) pin Caden Bruce (Northern Adirondack) 3:14
145 Alijah Seymour (Peru) pin Brandon Manor (Northern Adirondack) 1:48
152 Bryce Smith (Saranac) tf Jack Hayes (Peru) 5:11
160 Zach Swyers (Peru) pin Kaleb Walton (Ausable Valley) 2:34
170 Devin Blake (Peru) pin Mason Dubay (Ausable Valley) 5:43
182 Tyler Trombley (Northern Adirondack) dec Jack Hanson (Peru) 2-1
195 Tim Gadway (Saranac) pin Liman Mal-lawgne (Peru) 3:25
220 Dustin Goddeau (Peru) pin Zackree Gardner (Beekmantown) :30
285 Connor Bushey (Beekmantown) pin Parker Liberty (Peru) 2:17

SEMI-FINALS

099 Parker Manor (Northern Adirondack) pin Aden Labarge (Peru) 4:46
113 Collin Clancy (Saranac) pin Taylor Mick (Northern Adirondack) 1:52
  Aaron Edwards (Peru) maj dec Sawyer Bell (Beekmantown) 8-0
120 Kadin Johnson (Peru) dec Alan Frost-Jones (Beekmantown) 2-1
  Dolan Gilmore (Northern Adirondack) pin Brady Lattrell (Ausable Valley) 3:35
126 Landen Smith (Saranac) pin Brayden Bushey (Peru) 2:24
132 Alex Christman (Saranac) pin Jose Acostamadiedo (Beekmantown) :43
  Landen Snyder (Ausable Valley) dec Isaac Pratt (Northern Adirondack) 8-1
138 Robert Foley (Saranac) pin Zach Bola (Ausable Valley) 2:46
  Caden Bruce (Northern Adirondack) dec Connor Witkiewicz (Peru) 9-4
145 Brandon Manor (Northern Adirondack) dec Zach Rock (Ausable Valley) 11-8
  Alijah Seymour (Peru) pin Kaiden Breyette (Saranac) :52
160 Zach Swyers (Peru) pin Cornal Brinson (Beekmantown) :28
  Kaleb Walton (Ausable Valley) pin James Lapoint (Northern Adirondack) 2:28
170 Devin Blake (Peru) pin Noah Steiglemam (Saranac) 2:26
  Mason Dubay (Ausable Valley) dec Austin Cook (Beekmantown) 3-1
182 Jack Hanson (Peru) pin Isaiah Call (Ausable Valley) 1:21
  Tyler Trombley (Northern Adirondack) pin Ryan Trudeau (Saranac) 1:05
195 Liman Mal-lawgne (Peru) dec Trey McGee (Northern Adirondack) 5-2
220 Dustin Goddeau (Peru) pin Ben Sprague (Ausable Valley) 1:17
  Zackree Gardner (Beekmantown) dec Emilio Lugo (Saranac) 5-1
285 Connor Bushey (Beekmantown) pin Jayden Ouimette (Ausable Valley) :15
  Parker Liberty (Peru) dec Clayton Trombley (Northern Adirondack) 12-6

CONSOLATION FINALS

113 Sawyer Bell (Beekmantown) tf Taylor Mick (Northern Adirondack) 4:31
120 Brady Lattrell (Ausable Valley) maj dec Alan Frost-Jones (Beekmantown) 12-2
132 Isaac Pratt (Northern Adirondack) pin Jose Acostamadiedo (Beekmantown) 1:44
138 Connor Witkiewicz (Peru) pin Zach Bola (Ausable Valley) 3:51
145 Zach Rock (Ausable Valley) pin Kaiden Breyette (Saranac) 1:31
160 James Lapoint (Northern Adirondack) pin Cornal Brinson (Beekmantown) 2:19
170 Austin Cook (Beekmantown) pin Noah Steiglemam (Saranac) 1:31
182 Isaiah Call (Ausable Valley) pin Ryan Trudeau (Saranac) :58
220 Emilio Lugo (Saranac) pin Ben Sprague (Ausable Valley) 2:32
285 Clayton Trombley (Northern Adirondack) pin Jayden Ouimette (Ausable Valley) 3:22

QUARTER-FINALS

120 Kadin Johnson (Peru) pin Eric Willis (Saranac) 5:36
132 Isaac Pratt (Northern Adirondack) pin Ethan Dickson (Peru) 1:12
285 Connor Bushey (Beekmantown) pin Xavier Manalong (Saranac) :08