2019-20 NORTH COUNTRY INVITATIONAL
December 20, 2019 @ Indian River

TEAM SCORES

1
Indian River
240.0
2
Gouverneur
183.0
3
Saranac
180.5
4
General Brown
150.5
5
SJSC
145.0
6
Mexico
134.0
7
JD-CBA
129.5
8
Beaver River
128.0
9
Mount Markham
92.0
10
Canton
91.0
11
Camden
81.5
12
Copenhagen
62.0
13
Ogdensburg
57.0
14
Watertown
53.0
15
Malone
48.0
16
Massena
37.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Trey Kimball (Camden) dec Chase Nevills (Copenhagen) 6-4
106 Alex Clancy (Saranac) pin Jackson Thomas (JD-CBA) 3:12
113 Matt Haycook (Canton) pin Jack Clough (Watertown) :46
120 Lucas VanTassel (Indian River) pin Parker Ashley (Indian River) 4:52
126 Alex Booth (Indian River) dec Andrew Walseman (Beaver River) 12-10
132 Logan Patterson (Indian River) dec Dean Shambo (Mexico) 4-3
138 Carter Baer (Gouverneur) pin David O'Neil (General Brown) 3:15
145 Chandler Moody (General Brown) dec Tristan Richardson (Ogdensburg) 8-5
152 Joseph Cummings (Gouverneur) dec Bryce Smith (Saranac) 5-3 OT
160 Aiden Poe (Indian River) maj dec Marshall Coe (SJSC) 8-0
170 Anthony Rasmussen (SJSC) pin Alfred MacNeill (Malone Franklin Academy) 3:48
182 Jacob Shippee (Gouverneur) pin Tyriq Block (JD-CBA) 3:46
195 Tyler Mousaw (SJSC) tf Tim Gadway (Saranac) 4:57
220 Nick Rogers (General Brown) dec Mackenzie Case (Mount Markham) 6-1
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Collin Edick (Beaver River) :53

SEMI-FINALS

099 Trey Kimball (Camden) maj dec Brady Lynch (Indian River) 12-2
  Chase Nevills (Copenhagen) dec Ryan Devins (Saranac) 10-5
106 Alex Clancy (Saranac) dec Kane Lynch (Indian River) 9-2
  Jackson Thomas (JD-CBA) dec Trevor Waugh (Beaver River) 7-4
113 Jack Clough (Watertown) pin William BeSeth (JD-CBA) 4:29
  Matt Haycook (Canton) maj dec Najuan Williams (SJSC) 13-2
120 Lucas VanTassel (Indian River) pin Seth Garrison (Beaver River) :37
  Parker Ashley (Indian River) pin Trayton Tupper (Gouverneur) 4:25
126 Andrew Walseman (Beaver River) pin Landen Smith (Saranac) 2:57
  Alex Booth (Indian River) dec Vandavian Way (Gouverneur) 5-0
132 Dean Shambo (Mexico) pin Alex Christman (Saranac) 1:25
  Logan Patterson (Indian River) dec Hunter Devins (Saranac) 10-4
138 David O'Neil (General Brown) maj dec Kenneth Melton (Indian River) 9-0
  Carter Baer (Gouverneur) maj dec Robert Foley (Saranac) 15-4
145 Chandler Moody (General Brown) maj dec Randy Clifford (Canton) 18-6
  Tristan Richardson (Ogdensburg) pin Ricky Nichols (Gouverneur) :31
152 Bryce Smith (Saranac) maj dec Shoh Alibekov (JD-CBA) 11-2
  Joseph Cummings (Gouverneur) maj dec Adam Ortega (Watertown) 9-1
160 Aiden Poe (Indian River) pin Tyler Pelton (Camden) 3:15
  Marshall Coe (SJSC) pin Alex Boyea (Malone Franklin Academy) 3:44
170 Anthony Rasmussen (SJSC) pin Mitch Tyler (Gouverneur) 1:09
  Alfred MacNeill (Malone Franklin Academy) dec Tyler Tupper (Gouverneur) 12-8
182 Tyriq Block (JD-CBA) pin Jake Whitmore (Indian River) 1:57
  Jacob Shippee (Gouverneur) pin Erik Terns (Mount Markham) 3:00
195 Tyler Mousaw (SJSC) pin Sean O'brien (Camden) :41
  Tim Gadway (Saranac) dec Ryan Everson (Beaver River) 5-3
220 Mackenzie Case (Mount Markham) pin Connor Edick (Beaver River) 2:37
  Nick Rogers (General Brown) pin Jacob O'Reilly (Mexico) 6:55 SV
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Jacob Becker (Mexico) 1:40
  Collin Edick (Beaver River) pin Josh Freeman (Copenhagen) 2:41

CONSOLATION FINALS

099 Ryan Devins (Saranac) dec Chase Lawton (SJSC) 8-3
106 Trevor Waugh (Beaver River) dec Dylan Munk (General Brown) 6-0
113 Jared Hoard (General Brown) dec Collin Clancy (Saranac) 5-2
120 Nathan Snow (General Brown) maj dec Trayton Tupper (Gouverneur) 12-2
126 Vandavian Way (Gouverneur) pin Landen Smith (Saranac) 4:14
132 Alex Christman (Saranac) dec Hunter Devins (Saranac) 3-1
138 Robert Foley (Saranac) pin Bryan Stock (Mexico) 1:38
145 Randy Clifford (Canton) dec Ricky Nichols (Gouverneur) 8-4
152 Adam Ortega (Watertown) dec Shoh Alibekov (JD-CBA) 4-1
160 Tyler Pelton (Camden) pin Alex Boyea (Malone Franklin Academy) 2:58
170 Mitch Tyler (Gouverneur) dec Tyler Tupper (Gouverneur) 6-4
182 Jake Whitmore (Indian River) pin Laith Abdel-aziz (JD-CBA) 3:52
195 Ryan Everson (Beaver River) pin Muaweyah El-Hindi (JD-CBA) 1:17
220 Jacob O'Reilly (Mexico) dec Connor Edick (Beaver River) 8-2
285 Josh Freeman (Copenhagen) pin Jacob Becker (Mexico) 3:27

FIFTH PLACE FINALS

099 Brady Lynch (Indian River) pin Kolton Kelley (Camden) 2:28
106 Caleb Welser (Indian River) fft Kane Lynch (Indian River) for
113 Najuan Williams (SJSC) tf William BeSeth (JD-CBA) 3:54
120 Mitchel McCarthy (Ogdensburg) dec Seth Garrison (Beaver River) 11-4
126 Colden Hardy (Massena) pin Ethen Garrison (Indian River) 3:30
132 Anthony Bailey (Mount Markham) fft Adam Calton (Ogdensburg) for
138 Dylan Petrie (Copenhagen) dec Kenneth Melton (Indian River) 8-2
145 Derrick Sciarabba (Mexico) pin Brad Burke (Mount Markham) 4:06
152 Gabe Lynch (Indian River) pin Steven Minor (Camden) :34
160 Reegan Macklen (SJSC) pin Hunter Blauvelt (Canton) 2:37
170 Justin Thayer (SJSC) pin Ethan Lillie (Mexico) 1:56
182 Erik Terns (Mount Markham) pin Roy Gamble (Massena) 4:52
195 Sean O'brien (Camden) pin Connor House (Canton) 2:29
220 Emilio Lugo (Saranac) dec Davin Dewaine (Indian River) 10-6
285 Dylan Moreno (Mexico) dec Christopher Hemingway (JD-CBA) 11-8

QUARTER-FINALS

099 Trey Kimball (Camden) tf Ryan Mcmanman (General Brown) 5:13
  Brady Lynch (Indian River) pin Kolton Kelley (Camden) 3:22
  Chase Nevills (Copenhagen) maj dec Chase Lawton (SJSC) 15-2
  Ryan Devins (Saranac) pin Matthew Dougherty (JD-CBA) :59
106 Alex Clancy (Saranac) pin Caleb Welser (Indian River) 4:27
  Jackson Thomas (JD-CBA) maj dec Zoe Griffith (Gouverneur) 12-3
  Trevor Waugh (Beaver River) pin Dylan Munk (General Brown) 1:54
  Kane Lynch (Indian River) pin Kaiden Martinez (Canton) :57
113 Jack Clough (Watertown) dec Jared Hoard (General Brown) 5-3
  William BeSeth (JD-CBA) dec Alex Recore (Malone Franklin Academy) 10-6
  Najuan Williams (SJSC) pin Brayden Wall (Ogdensburg) 5:41
  Matt Haycook (Canton) pin Collin Clancy (Saranac) 2:31
120 Seth Garrison (Beaver River) pin Mitchel McCarthy (Ogdensburg) 5:20
  Lucas VanTassel (Indian River) maj dec Brock Francis (Canton) 15-4
  Parker Ashley (Indian River) pin Riley Dalrymple (Copenhagen) 1:27
  Trayton Tupper (Gouverneur) dec Nathan Snow (General Brown) 5-3
126 Andrew Walseman (Beaver River) pin Jonah Mullin (Beaver River) 2:58
  Landen Smith (Saranac) pin Colden Hardy (Massena) 2:55
  Vandavian Way (Gouverneur) dec Ethen Garrison (Indian River) 8-3
  Alex Booth (Indian River) pin Robert Downey (Ogdensburg) 1:08
132 Hunter Devins (Saranac) pin Ethan Wells (JD-CBA) 3:30
  Logan Patterson (Indian River) pin Chance Manson (Gouverneur) :43
  Alex Christman (Saranac) pin Anthony Bailey (Mount Markham) 2:51
  Dean Shambo (Mexico) pin Joey Reed (Mexico) 1:57
138 David O'Neil (General Brown) pin Connor Ramsey (Canton) 1:05
  Kenneth Melton (Indian River) dec Dylan Petrie (Copenhagen) 6-5
  Robert Foley (Saranac) pin Ethan Donnelly (Massena) 1:08
  Carter Baer (Gouverneur) pin Bryan Stock (Mexico) 1:19
145 Randy Clifford (Canton) pin Joseph Clark (Watertown) 2:56
  Chandler Moody (General Brown) pin Izaiah Robideau (Malone Franklin Academy) 3:36
  Ricky Nichols (Gouverneur) pin Mac LaPage (Massena) 3:24
  Tristan Richardson (Ogdensburg) pin Derrick Sciarabba (Mexico) :40
152 Bryce Smith (Saranac) pin Sheamus Devine (General Brown) 2:25
  Shoh Alibekov (JD-CBA) tf Steven Minor (Camden) 22-7, 5:43
  Adam Ortega (Watertown) dec Gabe Lynch (Indian River) 7-6
  Joseph Cummings (Gouverneur) pin Phillip Kissman (SJSC) 3:31
160 Marshall Coe (SJSC) pin Nicolas Luciani (SJSC) 3:40
  Alex Boyea (Malone Franklin Academy) pin Keenan LeBoeuf-Davis (Canton) :34
  Tyler Pelton (Camden) dec Hunter Blauvelt (Canton) 5-4
  Aiden Poe (Indian River) pin Harley Wakeman (Mexico) 3:31
170 Anthony Rasmussen (SJSC) pin Justin Thayer (SJSC) 1:10
  Mitch Tyler (Gouverneur) pin Blake Hall (Ogdensburg) 4:53
  Alfred MacNeill (Malone Franklin Academy) pin Enver Bulatov (JD-CBA) 2:39
  Tyler Tupper (Gouverneur) pin Cain Roberts (Watertown) 2:42
182 Jake Whitmore (Indian River) pin John Danaher (Camden) :41
  Tyriq Block (JD-CBA) pin Andrew Haggerty (Indian River) 1:28
  Erik Terns (Mount Markham) pin Roy Gamble (Massena) 1:58
  Jacob Shippee (Gouverneur) pin Austin Miller (Mexico) 1:16
195 Tyler Mousaw (SJSC) pin Connor House (Canton) :54
  Sean O'brien (Camden) pin Preston Guynup (Massena) 3:48
  Ryan Everson (Beaver River) pin Muaweyah El-Hindi (JD-CBA) 1:51
  Tim Gadway (Saranac) pin Jared Cook (Indian River) :29
220 Jacob O'Reilly (Mexico) pin Matthew Fox (SJSC) 3:10
  Nick Rogers (General Brown) pin Emilio Lugo (Saranac) 1:18
  Connor Edick (Beaver River) pin Davin Dewaine (Indian River) 1:46
  Mackenzie Case (Mount Markham) pin Cohl McIntosh (Canton) 2:45
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Nikoli Sims (JD-CBA) 1:30
  Jacob Becker (Mexico) pin Christopher Hemingway (JD-CBA) :34
  Josh Freeman (Copenhagen) pin Kaiden Kriplin (Saranac) 5:29
  Collin Edick (Beaver River) pin Dylan Moreno (Mexico) :49