2019-20 PERU WRESTLING INVITATIONAL CLASSIC
January 3, 2020 @ Peru

TEAM SCORES

1
Shenendehowa
239.0
2
Tioga
206.0
3
Saranac
188.5
4
Peru
158.5
5
Petrides
145.0
6
John Jay Cross River
126.0
7
Malone
98.0
8
South Lewis
89.0
9
Ausable Valley
67.0
10
Ogdensburg
64.5
11
Massena
51.0
12
Colchester, VT
31.0
13
La Salle Institute
29.0
14
St. Albans
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Gianni Silvestri (Tioga) pin Ryan Devins (Saranac) :57
106 Caden Bellis (Tioga) maj dec Matt Gatto (Petrides) 9-0
113 Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Alex Recore (Malone Franklin Academy) 1:31
120 Joey Scheeren (Shenendehowa) dec Donavan Smith (Tioga) 5-4
126 Ayden Robles (Shenendehowa) dec Landen Smith (Saranac) 8-4
132 Alex Christman (Saranac) dec David MacWhinnie (Tioga) 6-1
138 Brady Worthing (Tioga) dec Robert Foley (Saranac) 6-2
145 Alijah Seymour (Peru) pin Tristan Richardson (Ogdensburg) 5:21
152 Emmett Wood (Tioga) dec Seamus Leavey (Shenendehowa) 5-2
160 Zach Swyers (Peru) dec Alfred MacNeill (Malone Franklin Academy) 4-0
170 Samuel Bergin (Shenendehowa) pin Devin Blake (Peru) 1:19
182 Brock Delsignore (Shenendehowa) pin Jack Hanson (Peru) 1:10
195 Tim Gadway (Saranac) pin Brady Vosburgh (South Lewis) 1:28
220 Matthew Ferrer (John Jay Cross River) dec Dom Wood (Tioga) 10-7
285 Sebastian Underwood (Shenendehowa) pin Max Andrade (John Jay Cross River) 2:39

SEMI-FINALS

099 Gianni Silvestri (Tioga) dec Luca Duva (John Jay Cross River) 7-4
  Ryan Devins (Saranac) pin Nick Gatto (Petrides) 2:58
106 Matt Gatto (Petrides) pin Vincent Grembocki (Shenendehowa) 3:46
  Caden Bellis (Tioga) dec Alex Clancy (Saranac) 3-0
113 Alex Recore (Malone Franklin Academy) pin Aaron Edwards (Peru) 5:34
  Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Steven Sereno (Petrides) 2:24
120 Donavan Smith (Tioga) pin Joe Ferrera (Petrides) 1:40
  Joey Scheeren (Shenendehowa) pin Brady Lattrell (Ausable Valley) 2:37
126 Landen Smith (Saranac) pin Mason Welch (Tioga) 4:33
  Ayden Robles (Shenendehowa) maj dec Brandon Fallon (Petrides) 9-0
132 David MacWhinnie (Tioga) pin Lucas Martin (Malone Franklin Academy) 5:45
  Alex Christman (Saranac) dec Cody Greene (South Lewis) 14-7
138 Brady Worthing (Tioga) pin Ben Stapleton (Colchester, VT) 2:42
  Robert Foley (Saranac) inj def Connor Witkiewicz (Peru)
145 Alijah Seymour (Peru) tf Mac LaPage (Massena) 18-0; 6:00
  Tristan Richardson (Ogdensburg) tf Zach Rock (Ausable Valley) 15-0; 4:24
152 Emmett Wood (Tioga) dec Nick Pino (La Salle Institute) 3-2
  Seamus Leavey (Shenendehowa) dec Bryce Smith (Saranac) 8-4
160 Zach Swyers (Peru) dec Gavin Fiacco (John Jay Cross River) 3-0
  Alfred MacNeill (Malone Franklin Academy) dec Colden Dorfman (Shenendehowa) 5-2
170 Devin Blake (Peru) dec Blake Hall (Ogdensburg) 4-2
  Samuel Bergin (Shenendehowa) pin Ray Hutton (La Salle Institute) 3:09
182 Brock Delsignore (Shenendehowa) tf Ian Gallagher (John Jay Cross River) 16-0; 4:00
  Jack Hanson (Peru) dec Ethan Cregin (Petrides) 6-2
195 Brady Vosburgh (South Lewis) pin Aidan Ritter (Shenendehowa) 1:28
  Tim Gadway (Saranac) pin Dustin Goddeau (Peru) 5:08
220 Matthew Ferrer (John Jay Cross River) pin Christian Harris (Petrides) 3:17
  Dom Wood (Tioga) maj dec Angelo Sereno (Petrides) 9-0
285 Max Andrade (John Jay Cross River) pin Erijon Skenderi (Petrides) 2:55
  Sebastian Underwood (Shenendehowa) pin Kaiden Kriplin (Saranac) 2:24

CONSOLATION FINALS

099 Luca Duva (John Jay Cross River) maj dec Nick Gatto (Petrides) 14-0
106 Alex Clancy (Saranac) pin Vincent Grembocki (Shenendehowa) 2:31
113 Collin Clancy (Saranac) maj dec Steven Sereno (Petrides) 21-8
120 Brady Lattrell (Ausable Valley) pin David Ensminger (Shenendehowa) 2:12
126 Hunter Devins (Saranac) dec Colden Hardy (Massena) 4-0
132 Lucas Martin (Malone Franklin Academy) dec Cody Greene (South Lewis)
138 Ben Stapleton (Colchester, VT) pin Zach Bola (Ausable Valley) :54
145 Colin Randall (South Lewis) pin Izaiah Robideau (Malone Franklin Academy) 4:39
152 Branton Carpenter (South Lewis) dec Bryce Smith (Saranac) 5-3
160 Colden Dorfman (Shenendehowa) pin Gavin Fiacco (John Jay Cross River) 2:58
170 Ray Hutton (La Salle Institute) maj dec Blake Hall (Ogdensburg) 12-3
182 Ian Gallagher (John Jay Cross River) dec Ethan Cregin (Petrides) 7-2
195 Dustin Goddeau (Peru) pin Aaron Howard (Tioga) 1:26
220 Angelo Sereno (Petrides) maj dec Christian Harris (Petrides) 16-5
285 Kaiden Kriplin (Saranac) maj dec Erijon Skenderi (Petrides) 15-3

FIFTH PLACE FINALS

099 Levi Bellis (Tioga) pin Deakon Bailey (Tioga) 2:52
106 Ashton Seymour (Peru) maj dec Spencer Hadlock (John Jay Cross River) 13-1
113 Aaron Edwards (Peru) tf Emily Sindoni (Tioga) 15-0; 5:00
120 Joe Ferrera (Petrides) maj dec Mitchel McCarthy (Ogdensburg) 9-1
126 Mason Welch (Tioga) inj def Brandon Fallon (Petrides)
132 Antonio Lomascolo (Shenendehowa) dec Justin Hopkins (Tioga) 8-7
138 Adam Calton (Ogdensburg) inj def Connor Witkiewicz (Peru)
145 Mac LaPage (Massena) pin Zach Rock (Ausable Valley) 4:14
152 Max Grzymala (John Jay Cross River) inj def Nick Pino (La Salle Institute)
160 Alex Boyea (Malone Franklin Academy) pin Owen Highers (South Lewis) 1:41
170 Hunter White (Malone Franklin Academy) inj def Kaleb Walton (Ausable Valley)
182 Trevor Griffith (South Lewis) pin Josh Snell (Tioga) 1:52
195 Ervis Spahiu (Petrides) inj def Aidan Ritter (Shenendehowa)
220 Bailey O'Leary (Massena) dec Parker Liberty (Peru) 10-3
285 Ben Wiles (John Jay Cross River) pin Nathan Rourke (Massena) 2:32

QUARTER-FINALS

099 Gianni Silvestri (Tioga) pin Brandon Deuel (Shenendehowa) 3:02
  Ryan Devins (Saranac) pin Chase White (Malone Franklin Academy) :25
  Nick Gatto (Petrides) pin Deakon Bailey (Tioga) 1:17
  Luca Duva (John Jay Cross River) pin Levi Bellis (Tioga) 3:45
106 Matt Gatto (Petrides) pin Colin Duffy (Colchester, VT) 1:20
  Caden Bellis (Tioga) pin Brayden Wall (Ogdensburg) 3:16
  Alex Clancy (Saranac) tf Spencer Hadlock (John Jay Cross River) 15-0; 5:00
  Vincent Grembocki (Shenendehowa) dec Ashton Seymour (Peru) 3-1
113 Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Emily Sindoni (Tioga) 1:12
  Steven Sereno (Petrides) dec Noah Quigley (Colchester, VT) 6-2
  Alex Recore (Malone Franklin Academy) pin Jake Kern (John Jay Cross River) 1:06
  Aaron Edwards (Peru) dec Collin Clancy (Saranac) 8-2
120 Joey Scheeren (Shenendehowa) pin Mitchel McCarthy (Ogdensburg) 3:30
  Brady Lattrell (Ausable Valley) pin Kai Luongo (John Jay Cross River) :40
  Joe Ferrera (Petrides) pin David Ensminger (Shenendehowa) 3:38
  Donavan Smith (Tioga) pin Ethan Dickson (Peru) 1:30
126 Brandon Fallon (Petrides) pin Brayden Bushey (Peru) :37
  Ayden Robles (Shenendehowa) pin Hunter Devins (Saranac) 3:15
  Landen Smith (Saranac) inj def Alex Martin (Ausable Valley)
  Mason Welch (Tioga) pin Robert Downey (Ogdensburg) 1:10
132 Alex Christman (Saranac) pin Antonio Lomascolo (Shenendehowa) :50
  Cody Greene (South Lewis) pin Agon Bellcishta (Petrides) 1:38
  Lucas Martin (Malone Franklin Academy) pin Cam Katon (Colchester, VT) 2:53
  David MacWhinnie (Tioga) dq Will Sprague (Ausable Valley)
138 Brady Worthing (Tioga) pin Nick Hagar (Peru) :45
  Robert Foley (Saranac) pin Zach Bola (Ausable Valley) 2:32
  Connor Witkiewicz (Peru) tf Ethan Donnelly (Massena) 19-2; 6:00
  Ben Stapleton (Colchester, VT) dec Adam Calton (Ogdensburg) 5-1
145 Mac LaPage (Massena) pin Aiden Highers (South Lewis) 1:23
  Alijah Seymour (Peru) dec Colin Randall (South Lewis) 7-5
  Tristan Richardson (Ogdensburg) pin Izaiah Robideau (Malone Franklin Academy) 4:46
  Zach Rock (Ausable Valley) pin Jonathan Vicente (John Jay Cross River) 1:16
152 Bryce Smith (Saranac) pin Patrick Tellewoyan (Petrides) 1:35
  Emmett Wood (Tioga) dec Branton Carpenter (South Lewis) 8-6
  Seamus Leavey (Shenendehowa) dec Max Grzymala (John Jay Cross River) 5-3
  Nick Pino (La Salle Institute) pin Mason Dubay (Ausable Valley) 5:31
160 Colden Dorfman (Shenendehowa) tf Owen Highers (South Lewis) 16-1; 4:00
  Zach Swyers (Peru) pin Peter Cipriano (John Jay Cross River) :57
  Gavin Fiacco (John Jay Cross River) pin Alex Boyea (Malone Franklin Academy) 3:38
  Alfred MacNeill (Malone Franklin Academy) pin Jimmy Norris (John Jay Cross River) 3:08
170 Devin Blake (Peru) pin Kaleb Walton (Ausable Valley) 4:59
  Blake Hall (Ogdensburg) dec Brian Nolette (Malone Franklin Academy) 2-0
  Samuel Bergin (Shenendehowa) pin Barshier Robinson (Malone Franklin Academy) :21
  Ray Hutton (La Salle Institute) pin Hunter White (Malone Franklin Academy) 3:16
182 Ethan Cregin (Petrides) pin Ryleigh Shedden (Tioga) 1:31
  Jack Hanson (Peru) pin Trevor Griffith (South Lewis) 4:50
  Ian Gallagher (John Jay Cross River) pin Roy Gamble (Massena) 4:41
  Brock Delsignore (Shenendehowa) pin Josh Snell (Tioga) :25
195 Dustin Goddeau (Peru) pin Ervis Spahiu (Petrides) 3:12
  Tim Gadway (Saranac) pin Preston Guynup (Massena) 1:18
  Aidan Ritter (Shenendehowa) dec Aaron Howard (Tioga) 4-3 TB-2
  Brady Vosburgh (South Lewis) pin Dave Tackett (Saranac) :59
220 Christian Harris (Petrides) pin Parker Liberty (Peru) 1:22
  Dom Wood (Tioga) pin Emilio Lugo (Saranac) :34
  Angelo Sereno (Petrides) pin Philip Mccausland (South Lewis) :51
  Matthew Ferrer (John Jay Cross River) pin Andrew Alvarez (John Jay Cross River) 1:12
285 Sebastian Underwood (Shenendehowa) pin Tyler Ormsby (Peru) :19
  Kaiden Kriplin (Saranac) pin Kevin Alvarez (John Jay Cross River) 3:34
  Max Andrade (John Jay Cross River) pin Nathan Rourke (Massena) 1:31
  Erijon Skenderi (Petrides) pin Brody Fountain (Malone Franklin Academy) 5:25