1977-78 SECTION III CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

Baldwinsville
133.5
2.
Beaver River
93.5
3.
Morrisville-Eaton
64.5
4.
West Genesee
55.0
5.
New Hartford
52.5
6.
Homer
39.0
7.
Liverpool
30.0
8.
Auburn
30.0
9.
East Syracuse-Minoa
29.0
10.
CBA
29.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

91 Catania (North Syracuse) dec Zehr (Copenhagen) 7-2
98 Coolican (CBA) dec Giannino (Auburn) 8-7
105 Labatte (ES-M) dec Norse (Cazenovia) 13-0
112 Grau (Beaver River) dec Caferrlli (Bishop Grimes) 2-1
119 Shortsleeve (Phoenix) dec Petroff (Morrisville-Eaton) 9-1
126 Herrmann (Liverpool) dec Neufang (Baldwinsville) 2-1
132 St. Amour (New Hartford) dec Brown (Morrisville-Eaton) 8-2
138 Albert (Baldwinsville) dec Bowers (Rome Free Academy) 3-2
145 Pickard (Baldwinsville) dec Demo (Beaver River) 24-6
155 Distin (Fulton) dec Cruikshank (Morrisville-Eaton) 9-5
167 Hyer (Illion) dec Diflorio (West Genesee) 8-0
177 Karrat (New Hartford) pin Conners (Baldwinsville) 1:51
215 Meyer (Beaver River) pin Haley (Oneida) 5:16
250 Sleeper (West Genesee) dec Krupka (Baldwinsville) 12-4

CONSOLATION FINALS

91 Haselmeyer (Baldwinsville) dec Cadwallader (Homer) 5-4
98 Lakata (Richfield Springs) dec Pecori (Cicero) 4-1
105 Chartrand (Beaver River) dec St. Amour (New Hartford) 4-2
112 Colin (Morrisville-Eaton) dec Kristeller (Baldwinsville) 7-2
119 LePorte (Baldwinsville) dec Wray (Fayetteville-Manlius) 8-4
126 Ramos (Beaver River) pin Thompson (Marcellus) 2:04
132 Alpha (Jordan-Elbridge) dec Green (Auburn) 10-2
138 Armstrong (Sandy Creek) dec Capone (Watertown) 10-6
145 Jenkins (West Genesee) dec Coon (Westhill) 5-3
155 Wagoner (Alexandria Bay) pin Townshend (Saquoit Valley) 1:37
167 Beerman (Homer) dec Plumb (Liverpool) 15-5
177 Smith (Saquoit Valley) FFT Cook (Mohawk)
215 Miller (Sandy Creek) DFLT Ahart (Oswego)
250 Maxson (Homer) dec H'Herien (VVS) 11-1

SEMI-FINALS

91 Catania (North Syracuse) dec Caldwallader (Homer) 2-0
Zehr (Copenhagen) dec Haselmeyer (Baldwinsville) 15-3
98
Coolican (CBA) dec Pecori (Cicero) 10-2
Giannino (Auburn) pin Lakata (Richfield Springs) 5:16
105
Labatte (ES-M) dec St. Amour (New Hartford) 6-0
Nourse (Cazenovia) dec Chartrand (Beaver River) 6-2
112
Grau (Beaver River) dec Colin (Morrisville-Eaton) 10-1
Caferelli (Bishop Grimes) dec Kristeller (Baldwinsville) 8-7
119
Shorsleeve (Phoenix) dec Wray (Fayetteville-Manlius) 7-0
Petroff (Morrisville-Eaton) dec LePorte (Baldwinsville) 6-4
126 Herrmann (Liverpool) dec Thompson (Marcellus) 8-4
Neufang (Baldwinsville) dec Ramos (Beaver River) 9-5
132 St. Amour (New Hartford) dec Greene (Auburn) 5-1
Brown (Morrisville-Eaton) dec Alpha (Jordan-Elbridge) 13-2
138 Bowers (Rome Free Academy) dec Capone (Watertown) 8-7
Albert (Baldwinsville) dec Armstrong (South Lewis) 7-3
145 Pickard (Baldwinsville) dec Jenkins (West Genesee) 8-3
Demo (Beaver River) dec Coon (Westhill) 10-4
155 Cruikshank (Morrisville-Eaton) dec Townshend (Saquoit Valley) 6-2
Distin (Fulton) dec Wagoner (Alexandria Bay) 7-5
167 Hyer (Illion) pin Beerman (Homer) 5:10
Diflorio (West Genesee) dec Plumb (Liverpool) 16-2
177 Karrat (New Hartford) dec Smith (Saquoit Valley) 8-6
Conners (Baldwinsville) DFLT Cook (Mohawk)
215 Meyer (Beaver River) dec Ahart (Oswego) 6-4
Haley (Oneida) dec Miller (Sandy Creek) 11-5
250 Sleeper (West Genesee) dec Maxson (Homer) 10-3
Krupka (Baldwinsville) dec O'Herien (VVS) 11-4