2016-17 NORTH COUNTRY INVITATIONAL
December 16, 2016 @ Indian River

TEAM SCORES

1
Camden
210.50
2
Saranac
191.50
3
Indian River
179.50
4
SJSC
172.00
5
JD-CBA
169.50
6
Mexico
162.50
7
Gouverneur
154.50
8
General Brown
150.00
9
Lowville
103.50
10
South Lewis
102.50
11
Ogdensburg
98.00
12
Cicero-North Syracuse
92.50
13
Canton
63.00
14
Malone
50.00
15
Oswego
42.00
16
Immaculate Heart Central
38.00
17
Massena
21.00
18
Watertown
18.00
 
Most Outstanding Wrestler
99-145: Carter Baer (Gouverneur) 99lbs
152-285: Morgan Seller (South Lewis) 160lbs

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Carter Baer (Gouverneur) dec Devin Coleman (Camden) 5-0
106 Myles Griffin (JD-CBA) pin Jordan Daniels (Saranac) 3:09
113 Matthew Garland (SJSC) dec Bryce Smith (Saranac) 2-1
120 Trey LaFlamme (SJSC) maj dec Hunter Williams (Camden) 14-1
126 Tyler Kellison (JD-CBA) pin Zach Roberts (Ogdensburg) 3:06
132 Stefan Colbert (Indian River) dec Tyler Pitts (Indian River) 5-0
138 Tanner Lapiene (Ogdensburg) dec Riley Gerber (Camden) 8-5
145 Jonah Cavallo (JD-CBA) dec Derick Stowell (Gouverneur) 4-2
152 Daniel Alberico (Camden) dec Jacob Nolan (Saranac) 3-2
160 Morgan Seller (South Lewis) dec Caleb Beach (SJSC) 5-4
170 Jaden Allen (Mexico) pin Michael Bristol (Camden) 1:12
182 Trevor Snow (General Brown) pin Sean Ahern (Saranac) 3:46
195 Joe Benedict (SJSC) tf Christopher Davis (Indian River) 3:19
220 Luke Rogers (General Brown) pin Mike Ladd (Mexico) 2:22
285 Dylan Ashwood (Indian River) pin Kyle Fitzgerald (South Lewis) 2:52

SEMI-FINALS

099 Devin Coleman (Camden) tf Dario Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) 19-4
  Carter Baer (Gouverneur) dec Micah Roes (Lowville) 9-7
106 Myles Griffin (JD-CBA) pin Dean Shambo (Mexico) :35
  Jordan Daniels (Saranac) maj dec Cody Greene (South Lewis) 10-0
113 Bryce Smith (Saranac) dec Jared Gates (Mexico) 4-0
  Matthew Garland (SJSC) pin Corey O'Connor (General Brown) 1:18
120 Hunter Williams (Camden) dec Joseph Cummings (Gouverneur) 3-2
  Trey LaFlamme (SJSC) pin Nathan Osborne (Cicero-North Syracuse) 2:33
126 Zach Roberts (Ogdensburg) dec Spencer Lavin (Watertown) 5-0
  Tyler Kellison (JD-CBA) tf Nello Alteri (Immaculate Heart Central) 17-1 5:45
132 Stefan Colbert (Indian River) pin Kyle Greene (South Lewis) 4:40
  Tyler Pitts (Indian River) dec Thomas Trombley (Malone Franklin Academy) 2-0
138 Tanner Lapiene (Ogdensburg) maj dec Ethan Ruttan (Indian River) 15-2
  Riley Gerber (Camden) maj dec Matthew McManaman (General Brown) 8-0
145 Jonah Cavallo (JD-CBA) pin John Devins (Saranac) 2:38
  Derick Stowell (Gouverneur) maj dec Tybarius Harter (Camden) 11-3
152 Daniel Alberico (Camden) dec Hunter Holliday (Camden) 6-0
  Jacob Nolan (Saranac) maj dec Isaiah Roes (Lowville) 12-1
160 Morgan Seller (South Lewis) dec Stephen Demong (Oswego) 7-3
  Caleb Beach (SJSC) dec Caleb Mayer (Lowville) 4-0
170 Michael Bristol (Camden) pin Kyle Jenkins (Gouverneur) :56
  Jaden Allen (Mexico) pin Patrick Koelmel (General Brown) 1:59
182 Sean Ahern (Saranac) dec Austin Kellogg (SJSC) 3-1
  Trevor Snow (General Brown) pin Angus Johnson (Canton) 1:08
195 Christopher Davis (Indian River) dec Brandon Gracey (Mexico) 8-6OT
  Joe Benedict (SJSC) tf Gavin Kovalik (General Brown) 16-0
220 Luke Rogers (General Brown) pin Robert Gordon (Canton) 1:09
  Mike Ladd (Mexico) dec Joe Hardway (Saranac) 1-0
285 Kyle Fitzgerald (South Lewis) pin Shane Cook (General Brown) 3:27
  Dylan Ashwood (Indian River) fft Owen Rock (Saranac)

CONSOLATION FINALS

099 Micah Roes (Lowville) dec Sam Searles (Malone Franklin Academy) 7-4
106 Dean Shambo (Mexico) tf Ethan Wells (JD-CBA) 21-4
113 Jared Gates (Mexico) dec Corey O'Connor (General Brown) 5-1
120 Nathan Osborne (Cicero-North Syracuse) dec Joseph Cummings (Gouverneur) 10-4
126 Nello Alteri (Immaculate Heart Central) dec Austin Reed (Mexico) 5-3 SV
132 Colby Johnson (Camden) dec Garrett Bauer (JD-CBA) 3-1
138 Ethan Ruttan (Indian River) dec Matthew McManaman (General Brown) 6-1
145 John Devins (Saranac) maj dec Tybarius Harter (Camden) 10-0
152 Isaiah Roes (Lowville) maj dec Hunter Holliday (Camden) 14-4
160 Caleb Mayer (Lowville) dec Stephen Demong (Oswego) 3-1OT
170 Sam Robinson (Saranac) dec Patrick Koelmel (General Brown) 1-0
182 Adam Honis (JD-CBA) dec Josh O'Reilly (Mexico) 4-2
195 Brandon Gracey (Mexico) dec Gavin Kovalik (General Brown) 2-0OT
220 Jerimiah Butler (Cicero-North Syracuse) pin Robert Gordon (Canton) 2:33
285 Kelly Moore (Gouverneur) pin Zach Macaulay (Gouverneur) 3:00

FIFTH PLACE FINALS

099 Dario Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) dec Parker Ashley (Indian River) 2-0OT
106 Blake LaValley (General Brown) dec Cody Greene (South Lewis) 3-1OT
113 Tristian Richardson (Ogdensburg) pin Nathan Recore (Malone Franklin Academy) 1:43
120 Erik Lillie (SJSC) pin Jacob Montminy (Cicero-North Syracuse) 4:01
126 Cory Woodward (Lowville) dec Spencer Lavin (Watertown) 1-0
132 Kyle Greene (South Lewis) dec Thomas Trombley (Malone Franklin Academy) 8-2
138 Andrew Rivera (Saranac) pin Tyler Widrick (Lowville) 2:50
145 Anthony Rasmussen (SJSC) dec Aiden Poe (Indian River) 4-2
152 Tyler Tambini (Malone Franklin Academy) dec Mike LaBow (Gouverneur) 6-2
160 Jake Wright (JD-CBA) pin Will Hogarth (Immaculate Heart Central) 4:51
170 Kyle Jenkins (Gouverneur) dec Gavin Thornton (Canton) 5-2
182 Austin Kellogg (SJSC) pin Angus Johnson (Canton) 2:09
195 Austin Murdock (Ogdensburg) fft Kyle Spinner (Canton)
220 Joe Hardway (Saranac) pin Dakota Stone (Indian River) 1:15
285 Owen Rock (Saranac) fft Shane Cook (General Brown)