Season:

Address:

32925 US Route 11

Philadelphia, 13673

Coach:

Jamee Call

Chadd Johnson

Phone:

(315) 642-3427

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Frontier League A

Directions:

Map

Colors:

Navy/Columbia

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Warriors

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

A-1

 

Submit Roster

 

2016-17 Warriors

 

Name
Class
W-L
Weight

Ashley, Parker

Ashwood, Dylan (3)

Cockerham, Shemarr

Colbert, Stefan (2)

Davis, Christopher (3)

Davis, Zach

Gilbo, James

Henning, Jeromy

Hill, Malaki

Infantine, Logan

Lynch, Chase

Mathieu, Alex

Mellinger, Ethan

Melton, Kenneth

Ocon, Mario

Pitts, Tyler (3)

Poe, Aiden

Pore, Gabe

Putnam, Garrett

Ransford, Shaine

Ronas, Zachary

Rounds, Noah

Ruttan, Ethan (3)

Stone, Dakota

VanTassel, Lucas

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/06

vs Copenhagen @ Beaver River

33-48

12/09
12/10

Colonie Duals
@ Colonie

6th

 

Minisink Valley

18-58

 

Albany Academy

51-19

 

Burnt Hills

36-43

 

Ketcham

51-36

 

Mt Anthony

9-69

 

Queensbury

33-42

 

Massapequa

27-54

12/13

GENERAL BROWN

46-30

12/16
12/17

NORTH COUNTRY INVITATIONAL

3rd

12/21

vs SJSC @ Sandy Creek

24-57

12/28
12/29

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

8th

01/07

Lou Pettinelli Duals
@ Central Square

4th

 

Fayetteville-Manlius

59-18

 

Central Square

33-52

 

Lansing

63-12

 

Penfield

21-63

 

SJSC

40-47

01/12

@ Immaculate Heart Central

62-18

01/14

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

3rd

01/19

CARTHAGE

48-31

01/19

SOUTH LEWIS

53-29

01/21

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

10:00

01/24

WATERTOWN

06:00

01/26

@ Lowville

06:00

01/28

FRONTIER LEAGUE TOURNAMENT

10:00

02/04

Section III Class A Tournament
@ Carthage

10:00

02/11

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FRONTIER LEAGUE A STANDINGS

Team
Overall
League
8
10
0.444
4
2
0.667
5
7
0.417
3
3
0.500
1
10
0.091
1
5
0.167
1
11
0.083
0
3
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Rod Buttry
1969 - 103
 
Roger Voorhis
1971 - 126
 
Stu Gillette
1971 - 138
STATE CHAMP
Walt Osier
1976 - 155
6th NYS
Roger Howard
1988 - 138
5th NYS
Chris Lynch
1990 - 119
 
Jamie Call
1990 - 250
3rd NYS
Aaron Cook
1992 - 138
6th NYS
Joe Jewett
2001 - 112
3rd NYS
Joe Jewett
2002 - 125
3rd NYS
Chad Lacey
2006 - 112
 
Matt Gray
2007 - 096
 
Dustin Shawcross
2008 - 140
 
Derrick Gray
2009 - 096
 
Dustin Shawcross
2009 - 145
 
Michael Mullins
2010 - 096
 
Derrick Gray
2010 - 103
 
Peyton Amato
2010 - 140
 
Derrick Gray
2011 - 112
 
Garrick Cook
2011 - 152
 
Derrek Dalton
2011 - 215
 
Alex Tibbles
2011 - 285
3rd NYS
Derrick Gray
2012 - 120
 
Garrick Cook
2012 - 182
 
Derrek Dalton
2012 - 220
3rd NYS
Derrick Gray
2013 - 138
 
Sonny McPherson
2013 - 170
 
Nicholas Toutant
2014 - 126
 
Sonny McPherson
2014 - 170
 
Nicholas Toutant
2015 - 138
 
Sonny McPherson
2015 - 170
4th NYS
Tucker Amato
2016 - 126
 
Sonny McPherson
2016 - 170
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Matt Gray
2008 - 112
 
Peyton Amato
2009 - 140
 
Matt Gray
2010 - 135
 
Nick Toutant
2013 - 126
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Jack Williams
Class of 1990
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS