Season:

Address:

5721 Hamilton Road

Jordan, NY 13080

Coach:

Kurt Alpha

Mike Nguyen

Phone:

(315) 689-9553

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Patriot League

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Eagles

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Baron, Anthony

Cochran, Eugene

Gersbacher, Kyle

Green, Anayah

Jackson, Nolan

LaFleur, Landry (3)

Lawrence, Jared

Matthews, Christian

Mullen, Cole

Murray, Haylee

Newhook, Cameron

Pinckney, Luke

Prior, Cameron

Quigley, Derek

Quigley, Marion

Raus, Richard

Roberts, Josh

Salmonsen, Jonathan

Tanner, Bryan

Wells, Joey

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/28

BALDWINSVILLE

27-48

12/01

Rebel Duals
@ APW/Pulaski

2nd

 

Canton

44-42

 

Oswego

58-21

 

Moravia

60-29

 

Camden

15-68

 

APW/Pulaski

60-21

12/05

APW/PULASKI

66-21

12/08

Blindmens JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/12

ONONDAGA-TULLY

62-12

12/15

Brett Dixon Memorial Duals
@ Central Square

6th

 

Oneida

60-12

 

Marcellus

24-52

 

East Syracuse-Minoa

36-39

 

Otselic Valley

64-6

 

Chittenango

38-39

12/19

vs Otselic Valley @ Cato-Meridian

54-24

12/27

Junior Varsity Multi-Meet
@ Auburn

10:00

01/03

CATO-MERIDIAN

63-12

01/05

Port Byron Mid-Winter Classic
@ Port Byron

10th

01/08

@ Hannibal

30-50

01/16

@ Port Byron

33-43

01/22

AUBURN

48-33

01/26

Liberty/Patriot League Tournament
@ Hannibal

7th

01/30

MARCELLUS

06:00

02/02

Section III Class C Tournament
@ General Brown

9th

02/09

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

29th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

PATRIOT LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
11
6
0.647
5
0
1.000
9
10
0.474
5
1
0.833
11
7
0.611
4
2
0.667
2
4
0.333
2
3
0.400
2
10
0.167
1
3
0.250
1
10
0.091
1
5
0.167
1
13
0.071
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Mark Blair
1976 - 138
2nd NYS
Marty Lynch
1980 - 132
5th NYS
Marty Lynch
1981 - 132
4th NYS
Rich Ratliff
1984 - 215
 
Brian Darling
1985 - 091
2nd NYS
Rob Spearing
1985 - 167
 
Brian Darling
1986 - 105
4th NYS
Jeff Jayne
1986 - 112
3rd NYS
Gregg Hamm
1986 - 119
 
Steve Blair
1986 - 132
2nd NYS
Rory Thorpe
1987 - 167
4th NYS
Rory Thorpe
1988 - 167
2nd NYS
Mark Alivero
1988 - 177
 
Tony Burkinshaw
1995 - 105
5th NYS
Brian Platt
1999 - 215
 
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Mike Frood
Class of 2011
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS