Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Hawkeyes
Address:

39 Linden Avenue
Cooperstown, 13326

Phone: (607) 547-8181
League: CSC East
Colors: Black/Orange
Class-Div: D-2
Coach:

Mike Croft

Web: Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Chase, Brent

Clements, Lucas

Cohn, Chris

Cole, Adam

Czadzeck, Colton

Geertgens, Thomas

Horvath, Oliver

Koffer, Max

Mcmanus, Sawyer

Miritello, Elias

Moore, Carson

O'Connor, TJ (2)

Pelcer, Max

Perrino, Matthew

Pitt, David

Sharf, Max

Spinosa, Theo

Worman, Eddie

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
Captain Tony Bailey Memorial Tournament
tou
Adirondack
12/06
Mount Markham
dm
Home
12/08-09
Matt Fedish Memorial Duals
dmt
Chenango Valley
 
Binghamton
 
 
 
Homer
 
 
 
Cicero-North Syracuse
 
 
 
Oneonta
 
 
 
Walton-Delaware Academy
 
 
 
Chenango Valley
 
 
 
Deposit-Hancock
 
 
 
Susquehanna Valley
 
 
 
Maine-Endwell
 
 
12/19
Herkimer
dm
Milford
12/30
Cooperstown Invitational
tou
Cooperstown
01/03
Adirondack
dm
Home
01/05-06
Ross Cordell Rotary Tournament
tou
Oneonta
01/12-13
Eastern States Classic
tou
Sullivan County Community College
01/17
Dolgeville
dm
Dolgeville
01/19-20
Mustang Duals
dmt
Mount Markham
 
Cazenovia
 
 
 
Mount Markham
 
 
 
Saranac
 
 
 
Goshen
 
 
 
Whitesboro
 
 
 
Dolgeville
 
 
 
Herkimer
 
 
 
Beekmantown
 
 
 
New Hartford
 
 
01/22
Little Falls
dm
Little Falls
01/22
Morrisville-Eaton
dm
Little Falls
01/24
Canajoharie-Fort Plain
dm
Home
01/27
Center States League Tournament
tou
Morrisville-Eaton
02/03
Section III Class D Tournament
tou
Mount Markham
02/10
Section III Division II Championships
tou
SRC Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division II Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
CSC EAST STANDINGS
Team Overall League
12-0
4-0
10-3
3-1
7-18
2-2
1-14
1-3
2-14
0-4
SECTION CHAMPIONS

Mike Phillips

1970 - 215

STATE CHAMP

Tom Murphy

1994 - 155

2nd NYS

Packy Burke

1997 - 119

2nd NYS

Packy Burke

1998 - 130

STATE CHAMP

Brendan Hill

2004 - 215

2nd NYS

Brendan Hill

2005 - 215

2nd NYS

Michael Boyle

2013 - 120

Avery Leonard

2019 - 106

3rd NYS

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

TJ O\'Connor

2019 - 099

Avery Leonard

2020 - 120

2nd NYS

TJ O'Connor

2024 - 152

WRESTLING HALL OF FAME

Patrick Burke

Class of 2014