Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: City Schools
Address:

258 East Adams Street
Syracuse, NY 13202

Phone: (315) 435-4300
League: SCAC Empire
Colors: Blue/Red/White
Class-Div: AA-1
Coach:

Rob Northrup
Rich Romeo
Troy Tooley

Web: Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Abduljabbar, Zaid

Abdulmueen, Ahmed

Akhtari, Emran

Ashkar, Amrou

Bista, Rohual

Breland, Jarard

Brown, Juilian

Brown, Ryan (1)

Cannon, Joesia

Coffin, Jaysin

Conklin, Kyleel

Cooper, Joel

Dailey, Bradford

Davis, Kenaz

Etra, Yaseen

Gillette, McKenzie

Ginty, Noah

Gomez, Angell

Hammond, Mason

Hassan, Abass

Helmick, Jaeda

Huntington, Noah

Jones, Naz

Kessler, Cosmo

Kilbourn, Julio

Liepke, Darius

Lopez, Alejandro

McAuley, Jason

Melchior, Sabestian

Mikell, Hollywood

Moreno, Jesus (2)

O'Connor, Douglas

Parks, James

Paulk, Ma'Kai

Petties, Jeffrey

Pratt, Jerome

Rashid, Zakariya

Richer, Shaun

Riley, Anthony

Rivera, Jacob

Sakhizada, Fardin

Smith, Dontae

Sperduto, Payton

St.Louis, Austin

Story, Asa

Toe, Teddy

Torrence, Daron

Walker, Presdon

Williams, Quameir

Zuniga, Yazmine

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
11/29
JD-CBA
dm
Fowler
12/02
APW/Pulaski Rebel Devil Duals
dmt
Altmar Parish Williamstown
 
Canton
 
 
 
Mexico
 
 
 
South Lewis
 
 
 
APW/Pulaski
 
 
 
Oswego
 
 
12/06
Auburn
dm
Auburn
12/09
Phoenix Round Robin
tou
Phoenix
12/13
Central Square
dm
Fowler
12/16
Blindmens Girls Invitational
tou
NS Junior High School
12/20
East Syracuse-Minoa
dm
East Syracuse-Minoa
12/29-30
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
tou
SUNY Oswego Laker Hall
12/29-30
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
tou
SUNY Oswego Laker Hall
01/05
APW/Pulaski
dm
APW Elementary
01/06
Hornet Duals
dmt
Fayetteville-Manlius
 
Indian River
 
 
 
West Genesee
 
 
 
Hannibal
 
 
 
Phoenix
 
 
 
Chittenango
 
 
01/11
Fulton
dm
Fowler
01/13
Phoenix Mid Winter Classic
tou
Phoenix
01/15
Section III Girls Ranking Invitational
tou
Fulton
01/20
Wildcat Duals
dmt
West Genesee
 
Chittenango
 
 
 
Lackawanna Trail, PA
 
 
 
Rome Free Academy
 
 
 
West Genesee
 
 
01/24
Oswego
dm
Oswego
01/25
Liverpool
dm
Home
02/03
Section III Class AA Tournament
tou
Jamesville-Dewitt
02/10
Section III Division I Championships
tou
SRC Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division I Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
SCAC EMPIRE STANDINGS
Team Overall League
19-2
6-0
11-1
5-1
11-8
4-2
6-16
3-3
6-14
2-4
4-9
1-5
0-27
0-5
SECTION CHAMPIONS

Gary Coleman

1979 - 098

4th NYS

Gary Coleman

1980 - 105

Stan Williams

1983 - 215

5th NYS

Mike Jamison

1990 - 105

5th NYS

Kareeb Howard

1990 - 138

5th NYS

Todd Rutecki

1991 - 091

2nd NYS

Mike Jamison

1991 - 105

STATE CHAMP

Kareeb Howard

1991 - 138

STATE CHAMP

Jarmon Howard

1995 - 215

Martino Barletta

2003 - 140

4th NYS

Martino Barletta

2004 - 145

5th NYS

Rob Northrup

2005 - 189

Jose Cruz

2006 - 152

4th NYS

Yerzhan Sadykov

2006 - 275

Elijah Graham

2009 - 285

4th NYS

Lamont Fleming

2010 - 160

3rd NYS

Naseem Fielder

2016 - 145

Mykle Thomas

2018 - 220

Mykle Thomas

2019 - 195

6th NYS

Ryan Brown

2024 - 190

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

James Chaplin

2008 - 215

6th NYS

WRESTLING HALL OF FAME

Robert Rose

Class of 2009

Rick Spicer

Class of 2015