Season:

Address:

7668 State Street

Lowville, NY 13367

Coach:

Joe Widrick

Phone:

(315) 376-9015

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Frontier League B

Directions:

Map

Colors:

Black/Red

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Red Raiders

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Beyer, Andrew

Beyer, Sam

Farnham, Sammy

Farr, Dylan

Gonzales, Manuel

Hamburg, Michael

Hoppel, Carl

Houppert, Nick

Lyndaker, Isaac

Mayer, Daniel

McCollum, John

Moshier, Landon

Moyer, Gavin

Reed, Cole

Reed, Ryan

Roes, Micah

Runner, Devin

Shultz, Bronson

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/01

Captain Bailey Memorial Tournament
@ Adirondack

10:00

12/05

@ Beaver River

33-49

12/07
12/08

Valley Duals
@ Central Valley Academy

5th

 

SVEC

24-48

 

Kellenberg

39-42

 

Mount Markham

45-30

 

Canastota

30-52

 

Norwich

24-51

 

Central Valley Academy

15-57

 

SVEC

38-33

12/11

@ General Brown

30-51

12/19

SJSC

06:00

01/05

Leo J Sammon Memorial Tournament
@ Central Valley Academy

10:00

01/08

CARTHAGE

06:00

01/10

WATERTOWN

06:00

01/15

@ Copenhagen

06:00

01/17

INDIAN RIVER

06:00

01/19

Hornet Duals
@ Fayetteville-Manlius

10:00

01/22

@ South Lewis

06:00

01/26

Frontier League Tournament
@ South Jefferson

10:00

02/02

Section III Class C Tournament
@ General Brown

10:00

02/09

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

FRONTIER LEAGUE B STANDINGS

Team
Overall
League
5
1
0.833
2
0
1.000
6
2
0.750
2
1
0.667
6
6
0.500
1
1
0.500
2
7
0.222
0
2
0.000
0
0
0.000
0
0
0.000
0
2
0.000
0
2
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Wilbur Farney
1949 - 250
 
Neil Parkhurst
1950 - 095
 
Dick Ward
1950 - 103
 
Wilbur Farney
1950 - 250
 
Neil Parkhurst
1951 - 095
 
Melvin Zehr
1951 - 112
 
Fred Tabolt
1951 - 250
 
Tony Matuszczak
1955 - 178
 
Tony Matuszczak
1956 - 178
 
David Morse
1959 - 098
 
Karl Sweredoski
1970 - 137
2nd NYS
Bruce Jantzi
1971 - 155
4th NYS
Mike Stewart
1975 - 155
 
John Tabolt
1975 - 215
2nd NYS
Dean Rice
1979 - 091
4th NYS
Bob Tiffany
1979 - 112
6th NYS
Duane Berry
1979 - 155
4th NYS
Terry Bernat
1980 - 215
4th NYS
Tim Jantzi
1982 - 155
 
Randy Morrison
1983 - 250
2nd NYS
Andy Rice
1984 - 145
5th NYS
Randy Morrison
1984 - 250
STATE CHAMP
Mike Aubel
1988 - 155
3rd NYS
Andy Sweredoski
1993 - 167
 
Scott Mushtare
1994 - 138
 
Aaron Fahey
1995 - 098
 
Jacob Herzig
1999 - 140
 
Jacob Herzig
2000 - 140
 
Taylor Malone
2001 - 119
 
Josh Herzig
2001 - 130
2nd NYS
Josh Herzig
2002 - 135
2nd NYS
Jeff Peebles
2002 - 171
6th NYS
Taylor Malone
2003 - 125
4th NYS
Taylor Malone
2004 - 125
STATE CHAMP
Matt McHugh
2005 - 160
5th NYS
Skylar Tuttle
2006 - 275
2nd NYS
Brandon Fayle
2011 - 285
 
Brandon Fayle
2012 - 285
 
Brandon Fayle
2013 - 285
4th NYS
Micah Roes
2018 - 106
4th NYS
Isaiah Roes
2018 - 160
6th NYS
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Matt Birchenough
2008 - 119
 
Connor Steria
2015 - 132
 
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Neal Aubel
Class of 2002
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS