Season:

Address:

13 School Street

Sherburne, NY 13460

Coach:

Bim Palmer

Brian Hicks

Paul Duvall

Phone:

(607) 674-7380

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Center States Div I

Directions:

Map

Colors:

Maroon/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Marauders

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Albertina, Vincent

Aldrich, Adam

Campbell, Tanner

Doeberl, Mike

Eldred, Ethen

Elrod, Myrick

Furner, Ethan

Hill, Calib

Kiehn, Walter

Lyons, Thomas

Price, Jason

Rood, Keith

Spavin, Colby

Straight, Joe

Thompson, Alex

Walzer, Bailey

Zbydniewski, Hunter

Zimmerman, Jordan

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/02
12/03

Clyde Cole Invitational Tournament
@ Oxford

12th

12/13

@ Mount Markham

39-36

12/21

ADIRONDACK

31-47

12/23

@ Chittenango

39-36

12/27

Oneonta JV Novice Tournament
@ Oneonta

08:30

01/04

CANASTOTA

15-60

01/06
01/07

Ross Kordell Rotary Tournament
@ Oneonta

13th

01/16

Whitney Point JV Tournament
@ Whitney Point

10:00

01/18

@ Morrisville-Eaton

36-33

01/21

Mustang Duals
@ Mount Markham

1st

 

Otselic Valley

48-18

 

Poland

42-12

 

Holland Patent

Won

 

Mount Markham

Won

 

Holland Patent

49-36

01/25

@ Holland Patent

31-46

01/26

@ Cooperstown

57-18

01/28

Center States League Tournament
@ Dolgeville

5th

02/01

OXFORD

28-21

02/04

Section III Class D Tournament
@ Beaver River

1st

02/11

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

27th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

CENTER STATES DIV I STANDINGS

Team
Overall
League
18
6
0.750
4
0
1.000
17
4
0.810
3
1
0.750
17
13
0.567
2
2
0.500
10
3
0.769
1
3
0.250
5
12
0.294
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Bob Truax
1955 - 127
 
Joe Gombers
1963 - 127
2nd NYS
Joe Gombers
1964 - 127
4th NYS
Jim Dubuar
1965 - 132
 
Rick Koenig
1965 - 138
STATE CHAMP
Byron Winton
1966 - 103
 
Rick Koenig
1966 - 145
2nd NYS
Cook
1968 - 130
 
Jerry Siefert
1969 - 145
STATE CHAMP
Dean Campbell
1976 - 145
4th NYS
Jim Symonds
1980 - 119
 
John Buhner
1982 - 167
 
John Buhner
1983 - 177
 
Jimmy Ogborn
1987 - 091
3rd NYS
Cory Livingston
1987 - 098
3rd NYS
Chris Pike
2007 - 275
 
Greg Duvall
2008 - 112
 
Wheeler Brunschmid
2008 - 171
 
Chris Pike
2008 - 285
5th NYS
Tyi Franklin
2010 - 103
3rd NYS
Greg Duvall
2011 - 152
4th NYS
Jack Buell
2015 - 195
3rd NYS
Garrett Duvall
2015 - 220
6th NYS
Jack Buell
2016 - 195
STATE CHAMP
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Greg Duvall
2010 - 135
 
Garrett Duvall
2014 - 220
3rd NYS
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Robert J. Smith
Class of 1988
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS