Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Riverhawks
Address:

24 Sunset Blvd
Coxsackie, NY 12051

Phone: (518) 731-1800
League: Patroon Conference
Colors: Blue/White
Class-Div: C-2
Coach:

Michael Forand
Ryan Palmer
Jason Warren
John Cox

Web: District Website
Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Ames, Matthew

Ball, Connor

Canning, Tristan

Caringi, Armand

Cox, Crew

Cox, Ryker (3)

Decker, Gage

Findore, Brady

Gibney, Thomas

Harman, Sebastian

Hisert, Dylan

Hodor, Nate

Hunt, Sam

Kennedy, Matthew

Lomio, Joey

Mallia, Matthias

Martinez, Joseph (2)

Martinez, Rey

Merchant, David

Monington, Jeremy

Mosley, Dalton

Murphy, Neil (1)

Perino, Richard

Pilato, Fielding

Rulison, Max

Rulison, Noah

Salvino, Rocco

Scott, Armari

West, Henry

Woytowich, Brendan (1)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column

 

GIRLS TEAM
Name
Class
W-L
Weight

Brady, Sophie

Cruz, Jasa

Gibney, Hailey

Gordiano, Briana

Hoglund, Grace

Rae Brady, Emily

Sprague, Sophia

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
11/30
Taconic Hills
dm
Taconic Hills
11/30
Berlin
dm
Taconic Hills
12/02
Bethlehem Round Robin
tou
Bethlehem
12/05
BKW Multi Meet
tou
Berne-Knox-Westerlo
12/14
Greenville
dm
Home
12/16
River Hawk Duals
dmt
Coxsackie-Athens
 
Ossining
 
 
 
Taconic, MA
 
 
 
Canajoharie-Fort Plain
 
 
 
Warrensburg-Lake George
 
 
 
Cobleskill-Richmondville
 
 
01/02
Rensselaer
dm
Rensselaer
01/04
Catskill
dm
Catskill
01/04
Cairo Durham
dm
Home
01/06
Jamie Mormile Tournament
tou
Ravena-Coeymans-Selkirk
01/09
Guilderland
dm
Guilderland
06:00
01/11
Watervliet-Cohoes
dm
Home
01/12-13
Eastern States Classic
tou
Sullivan County Community College
01/13
Joe McCabe Invitational
tou
Maple Hill
01/17
Maple Hill
dm
Maple Hill
01/27
Coach Ken Baker Classic
tou
Hoosick Falls
02/03
Section 2 Class C Tournament
tou
Tamarac
02/10
Section 2 Division II Championships
tou
Cool Insurance Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division II Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

 

GIRLS TEAM
Date
Event
Type
Where
Result
11/30
Berlin
dm
Taconic Hills
12/09
RCS Girls Round Robin
tou
Ravena-Coeymans-Selkirk
12/15
Niskayuna-Schenectady Girls Tournament
tou
Niskayuna
12/28
Coxsackie-Athens Girls Tournament
tou
Coxsackie-Athens
01/06
Kristie Stenglein-Davis Girls Tournament
tou
Colonie
01/14
Section 2 Girls Invitational Qualifier
tou
Cambridge
01/20
Guilderland Round Robin
tou
Guilderland
01/26
NYSPHSAA Girls Invitational
tou
SRC Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
PATROON CONFERENCE STANDINGS
Team Overall League
12-1
8-0
9-4
7-1
14-9
6-2
9-6
5-3
4-10
4-3
3-16
3-5
5-10
2-5
1-12
1-7
0-5
0-4
SECTION CHAMPIONS

Devon Shader

2019 - 195

4th NYS

Logan Campbell

2020 - 113

8th NYS

Joseph Martinez

2024 - 170

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Ryker Cox

2022 - 110

Joseph Martinez

2023 - 160

Neil Murphy

2024 - 124

Ryker Cox

2024 - 145

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

2022