Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Red Raiders
Address:

7668 State Street
Lowville, NY 13367

Phone: (315) 376-9015
League: Frontier League B
Colors: Black/Red
Class-Div: C-2
Coach:

Joe Widrick

Web: District Website
Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Andrews, Duncan

Aubel, Aiden

Barney, Rioux

Bender, Cole

Bishop, Jonathan

Desrosiers, Landon

Eckelman Ouellette, Mason

Farney, Caleb

Gaba, Kaibree

Grimsey, Patrick (1)

Kelly, Sean (3)

Mayo, Jordan

Ontiveros, Keagan

Peebles, Aston

Peters, Braxton

Sullivan, Conner

Tuttle, Payten

Vonwal, Charles (5)

Weaver, Ayden

Widrick, Tyler

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
11/29
Copenhagen
dm
Copenhagen
12/02
Captain Tony Bailey Memorial Tournament
tou
Adirondack
12/07
Indian River
dm
Home
12/09
22nd Annual Valley Duals
dmt
Central Valley Academy
 
Liverpool
 
 
 
Mount Markham
 
 
 
West Genesee
 
 
 
Central Valley Academy
 
 
 
Gouverneur
 
 
12/14
Carthage
dm
Home
12/15-16
North Country Invitational
tou
Indian River
12/28-29
66th Windsor Christmas Tournament
tou
Windsor
01/03
South Jefferson
dm
Home
01/06
Leo J Sammon Tournament
tou
Central Valley Academy
01/12-13
Eastern States Classic
tou
Sullivan County Community College
01/15
Section III Girls Ranking Invitational
tou
Fulton
01/16
South Lewis
dm
South Lewis
01/20
Frontier League Tournament
tou
General Brown
01/23
Watertown
dm
Home
01/24
Beaver River
dm
Beaver River
01/25
General Brown
dm
General Brown
01/26
NYSPHSAA Girls Invitational
tou
SRC Arena
02/03
Section III Class C Tournament
tou
Canastota
02/10
Section III Division II Championships
tou
SRC Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division II Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
FRONTIER LEAGUE B STANDINGS
Team Overall League
11-1
1-0
8-4
1-0
2-11
0-2
SECTION CHAMPIONS

Wilbur Farney

1949 - 250

Neil Parkhurst

1950 - 095

Dick Ward

1950 - 103

Wilbur Farney

1950 - 250

Neil Parkhurst

1951 - 095

Melvin Zehr

1951 - 112

Fred Tabolt

1951 - 250

Tony Matuszczak

1955 - 178

Tony Matuszczak

1956 - 178

David Morse

1959 - 098

Karl Sweredoski

1970 - 137

2nd NYS

Bruce Jantzi

1971 - 155

4th NYS

Mike Stewart

1975 - 155

John Tabolt

1975 - 215

2nd NYS

Dean Rice

1979 - 091

4th NYS

Bob Tiffany

1979 - 112

6th NYS

Duane Berry

1979 - 155

4th NYS

Terry Bernat

1980 - 215

4th NYS

Tim Jantzi

1982 - 155

Randy Morrison

1983 - 250

2nd NYS

Andy Rice

1984 - 145

5th NYS

Randy Morrison

1984 - 250

STATE CHAMP

Mike Aubel

1988 - 155

3rd NYS

Andy Sweredoski

1993 - 167

Scott Mushtare

1994 - 138

Aaron Fahey

1995 - 098

Jacob Herzig

1999 - 140

Jacob Herzig

2000 - 140

Taylor Malone

2001 - 119

Josh Herzig

2001 - 130

2nd NYS

Josh Herzig

2002 - 135

2nd NYS

Jeff Peebles

2002 - 171

6th NYS

Taylor Malone

2003 - 125

4th NYS

Taylor Malone

2004 - 125

STATE CHAMP

Matt McHugh

2005 - 160

5th NYS

Skylar Tuttle

2006 - 275

2nd NYS

Brandon Fayle

2011 - 285

Brandon Fayle

2012 - 285

Brandon Fayle

2013 - 285

4th NYS

Micah Roes

2018 - 106

4th NYS

Isaiah Roes

2018 - 160

6th NYS

Micah Roes

2019 - 113

2nd NYS

Micah Roes

2020 - 126

2nd NYS

Patrick Grimsey

2023 - 132

5th NYS

Patrick Grimsey

2024 - 138

Sean Kelly

2024 - 215

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Matt Birchenough

2008 - 119

Connor Steria

2015 - 132

Patrick Grimsey

2022 - 118

8th NYS

Sean Kelly

2022 - 172

Sean Kelly

2023 - 172

4th NYS

WRESTLING HALL OF FAME

Neal Aubel

Class of 2002

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

1950

1951

1970

1971

1975

1979

1992

1995

1999

2000

2002

2005

2023