Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Red Raiders
Address:

25 Kniskern Avenue
Mechanicville, NY 12118

Phone: (518) 664-9888
League: Wasaren League
Colors: Red/White
Class-Div: CC-2
Coach:

Fred DeCelle
Walter West

Web: District Website
Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Anello, Travis

Barber, Jameson

Barker, CJ

Baumgartner, Josh

Bergeron-waite, Brody

Daley, Michael (2)

David, Robert

Demarco, Matt

Donini, Dom

Edwards, Codee

Gleeson, Ben

Knapp, Landon

Lazzeroni, Kaleb

Nania, Ben (2)

Nania, Ethan

Niemiec, Jaedyn

Potter, Gavin

Rauenzahn, Jace

Reedy, Connor

Riddle, Jayden

Riley, Ryan

Rubinstein, Ben

Scoville, Lee

Sikamiotis, Alex

Sweet, John

Vanhoesen, Cole

Wagar, Nick

Washock, Tyler

Weiss, Charlie

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column

 

GIRLS TEAM
Name
Class
W-L
Weight

Bisaillon, Daleney

Bracken, Olivia

Deshaw, Ali

Grassman, Cadence

Halse, Onnika

Kaiser, Morgan

Lyon, Alianna

Sweet, Maggie

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
12/05
BKW Multi Meet
tou
Berne-Knox-Westerlo
12/09
Rensselaer Duals
dmt
Rensselaer
 
Berne-Knox-Westerlo
 
 
 
Maple Hill
 
 
 
Rensselaer
 
 
 
Schalmont
 
 
12/12
La Salle Institute
dm
Home
12/16
Coach Ken Harrison Memorial Tournament
tou
Granville
12/19
Christian Brothers Academy
dm
Stillwater
12/19
Cairo Durham
dm
Stillwater
12/21
Lansingburgh
dm
Home
01/03
Watervliet-Cohoes
dm
Watervliet-Cohoes
01/04
Granville
dm
Home
01/04
Berne-Knox-Westerlo
dm
Home
01/10
Hoosick Falls
dm
Hoosick Falls
01/11
Schuylerville
dm
Schuylerville
01/17
Tamarac
dm
Tamarac
01/20
Golden Horde Duals
dmt
Granville
 
Colchester, VT
 
 
 
Ausable Valley
 
 
 
Granville
 
 
 
Northern Adirondack
 
 
 
Berne-Knox-Westerlo
 
 
01/25
Galway
dm
Galway
01/27
Coach Ken Baker Classic
tou
Hoosick Falls
01/31
Ichabod Crane
dm
Home
02/03
Section 2 Class CC Tournament
tou
Glens Falls
02/10
Section 2 Division II Championships
tou
Cool Insurance Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division II Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

 

GIRLS TEAM
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
La Salle Ladies Round Robin
tou
La Salle Institute
12/09
RCS Girls Round Robin
tou
Ravena-Coeymans-Selkirk
12/15
Niskayuna-Schenectady Girls Tournament
tou
Niskayuna
12/22
Hoosick Falls Girls Multi-Meet
tou
Hoosick Falls
12/28
Coxsackie-Athens Girls Tournament
tou
Coxsackie-Athens
01/06
Kristie Stenglein-Davis Girls Tournament
tou
Colonie
01/14
Section 2 Girls Invitational Qualifier
tou
Cambridge
01/21
Queen Bison Invitational
tou
Shaker

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
WASAREN LEAGUE STANDINGS
Team Overall League
19-2
2-0
9-2
1-1
12-7
0-2
SECTION CHAMPIONS

Fred Decelle

1980 - 091

6th NYS

Adam Erno

1981 - 091

5th NYS

Adam Erno

1982 - 098

Chris Tironi

1983 - 215

3rd NYS

Curtis Tironi

1986 - 250

5th NYS

Curtis Tironi

1987 - 250

2nd NYS

Ed Jesmain

1991 - 167

Josh Harrison

2010 - 152

Sam Chase

2010 - 285

6th NYS

Dan Hayner

2016 - 195

Daniel Motta

2017 - 126

Michael Gaudette

2017 - 220

Daniel Motta

2018 - 132

Luke Schirmacher

2023 - 160

6th NYS

Ben Nania

2024 - 215

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Frank Darwak

2017 - 120

Daniel Hayner

2017 - 285

WRESTLING HALL OF FAME

Chris Tironi

Class of 2008

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

2017