Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Bengals
Address:

3992 NY 2
Troy, NY 12180

Phone: (518) 279-4600
League: Wasaren League
Colors: Red/White
Class-Div: C-2
Coach:

Eric Roadcap
Jim Scheffler
Scott Bishop

Web: District Website
Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Becker, John

Bishop, Trevor (1)

Burham, Wyatt

Cain, Dominc

Camreon, John

Cuppett, Parker

Fitzpatrick, Austin (5)

Foley, Tom

Freyssniar, Sebastien

Harriman, Liam

Lee, August

Lovelle, Camron

Martin, Brayden

Masterson, Ian

Mcdonald, Kevin

Mcmann, Ryan

Miller, Eddy

Minbiole, Sage

Olivaresse, Branden

Passinello, Nate

Patrick, Blake (1)

Paul-smith, Xavier

Perez, Jonathan

Plante, Mike

Retell, Brice (4)

Rokjer, Bobby

Scheffler, Joe

Vanderwerker, Charles

Vaughn, Alex

Willetts, Camden (5)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column

 

GIRLS TEAM
Name
Class
W-L
Weight

Oh, Hebe

Retell, Regan

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
12/01-02
Columbia Blue Devil Duals
dmt
Columbia
 
Beekmantown
 
 
 
Berne-Knox-Westerlo
 
 
 
Guilderland
 
 
 
Newburgh Free Academy
 
 
 
Niskayuna
 
 
 
Maple Hill
 
 
 
Watervliet-Cohoes
 
 
12/07
Fonda-Johnstown
dm
Home
12/09
Tamarac Bengal Duals
dmt
Tamarac
 
Lansingburgh
 
 
 
Greenville
 
 
 
Colonie
 
 
 
Canajoharie-Fort Plain
 
 
 
Maple Hill
 
 
12/12
Duanesburg
dm
Duanesburg
12/14
Salem-Cambridge
dm
Home
12/16-17
Beast of the East
tou
University of Delaware
01/03
Hoosick Falls
dm
Hoosick Falls
01/06
Jamie Mormile Tournament
tou
Ravena-Coeymans-Selkirk
01/09
Albany
dm
Home
01/12-13
Eastern States Classic
tou
Sullivan County Community College
01/13
Joe McCabe Invitational
tou
Maple Hill
01/17
Mechanicville-Stillwater
dm
Home
01/20
Dames and Devils Tournament
tou
Columbia
01/23
Cobleskill-Richmondville
dm
Cobleskill-Richmondville
01/27
Coach Ken Baker Classic
tou
Hoosick Falls
02/03
Section 2 Class C Tournament
tou
Tamarac
02/10
Section 2 Division II Championships
tou
Cool Insurance Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division II Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

 

GIRLS TEAM
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
La Salle Ladies Round Robin
tou
La Salle Institute
12/09
RCS Girls Round Robin
tou
Ravena-Coeymans-Selkirk
12/28
Coxsackie-Athens Girls Tournament
tou
Coxsackie-Athens
01/06
Kristie Stenglein-Davis Girls Tournament
tou
Colonie
01/12
Eastern States Classic Girls
tou
Sullivan County Community College
01/14
Section 2 Girls Invitational Qualifier
tou
Cambridge
01/20
Dames and Devils Tournament
tou
Columbia
01/21
Queen Bison Invitational
tou
Shaker
01/26
NYSPHSAA Girls Invitational
tou
SRC Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
WASAREN LEAGUE STANDINGS
Team Overall League
19-2
2-0
9-2
1-1
12-7
0-2
SECTION CHAMPIONS

Jake Oswald

2009 - 140

Fritz Sheffler

2017 - 160

6th NYS

Bobby Treshock

2020 - 145

STATE CHAMP

Trevor Bishop

2022 - 118

Devonte Ortiz

2023 - 102

8th NYS

Trevor Bishop

2023 - 126

3rd NYS

Trevor Bishop

2024 - 138

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Jake Oswald

2010 - 145

Logan Brunick

2016 - 152

Riley Retell

2019 - 120

Torin Bishop

2020 - 113

Torin Bishop

2022 - 132

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

2019