Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Raiders
Address:

101 Roberts Street
Canastota, NY 13032

Phone: (315) 697-2003
League: Center States Div I
Colors: Maroon/Gold/White
Class-Div: D-2
Coach:

John Tyler
Jesse Bixby

Web: Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Austin, Dominic

Backus, Jake

Bellino, Culley (1)

Bixby, Evan

Gaiser, Luken

Halsey, Kevin

Ingalls, Caleb

Keegan, Brendan

Lawrence, Landen

Maldonado, Aden

Mead, Logan

Morris, Mason

Roundy, Seth

Russo, Frank

Tannehill, Casey

Timerman, Keeran (5)

Winchell, Jake

Winchell, Scott

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Time/Score
11/26
CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill
10:00
12/01
@ Cazenovia
12/03
Bill Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse
12/08
LIVERPOOL
12/10
Coach K Duals
@ Norwich
Sidney
Dryden
Norwich
Oxford-Greene
12/21
DOLGEVILLE
12/28
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
@ SUNY Oswego Laker Hall
01/06
@ Adirondack
01/09
@ Little Falls
01/11
MOUNT MARKHAM
01/14
Cazenovia Invitational
@ Cazenovia
01/17
APW/Pulaski
01/18
Section III D2 Dual Meet Championship
@ 01/18 @CVA, 01/19 @ CNS
Mexico
01/21
Fallen Heroes Duals
@ Canastota
Baldwinsville
Cazenovia
East Syracuse-Minoa
Cicero-North Syracuse
West Genesee
01/26
@ Vernon-Verona-Sherrill
01/28
Center States League Tournament
@ Adirondack
01/30
@ Homer
02/04
Section III Class D Tournament
@ Cooperstown
02/11
Section III Division II Championships
@ SRC Arena
02/24
NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
CENTER STATES DIV I STANDINGS
Team Overall League
16-7
4-0
7-10
3-1
5-14
2-2
10-13
1-3
3-7
0-4
SECTION CHAMPIONS

Rocco DiVeronica

1954 - 112

Dickie DiVeronica

1955 - 130

Lou Zupan

1959 - 115

Lou Buttino

1962 - 127

Richard New

1964 - 120

4th NYS

Richard New

1965 - 127

2nd NYS

George Bellino

1966 - 138

Wes Hood

1980 - 098

Wes Hood

1981 - 098

Sam Guifre

1981 - 119

David Gleeson

1982 - 091

STATE CHAMP

David Gleeson

1983 - 098

Mike Relyea

1983 - 167

Nick Zupan

1985 - 138

4th NYS

Jim Mason

1985 - 177

5th NYS

Tom Gleason

1986 - 145

5th NYS

Tome Gleason

1987 - 145

3rd NYS

Mike New

1987 - 155

3rd NYS

David Palmer

1988 - 250

3rd NYS

John Tyler

1990 - 091

6th NYS

John Tyler

1991 - 098

Ben New

1992 - 091

3rd NYS

Tim Tyler

1993 - 112

Terry Showalter

1993 - 126

STATE CHAMP

Tim Tyler

1994 - 112

6th NYS

Ben New

1994 - 119

5th NYS

Terry Showalter

1994 - 126

STATE CHAMP

Ben New

1995 - 126

STATE CHAMP

Rob Buyea

1995 - 132

4th NYS

Dale Griffith

1996 - 215

4th NYS

Errol Scheid

2003 - 103

3rd NYS

Dan Gaglianese

2004 - 171

4th NYS

Travis Chase

2004 - 189

5th NYS

Tyler Sirota

2010 - 145

6th NYS

Anthony Finocchiaro

2011 - 130

3rd NYS

Anthony Finocchiaro

2012 - 138

2nd NYS

Zach Zupan

2012 - 170

STATE CHAMP

Travis Conklyn

2012 - 220

6th NYS

Zach Zupan

2013 - 182

STATE CHAMP

Doug Simmons

2017 - 182

2nd NYS

Doug Simmons

2018 - 195

STATE CHAMP

Mike Leibl

2019 - 285

5th NYS

Mike Leibl

2020 - 285

2nd NYS

Evan Austerman

2022 - 160

8th NYS

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Tyler Sirota

2007 - 096

Zach Zupan

2010 - 160

4th NYS

Zach Zupan

2011 - 171

5th NYS

Wyatt Albanese

2013 - 195

Nate Walker

2014 - 138

Jacob Morris

2014 - 285

Nate Walker

2015 - 138

3rd NYS

Elijah Sampo

2015 - 220

STATE CHAMP

Ben Marshall

2017 - 160

Culley Bellino

2022 - 132

Casey Bixby

2022 - 215

Culley Bellino

2023 - 132

3rd NYS

WRESTLING HALL OF FAME

Donald New

Class of 2005

Terry Showalter

Class of 2012

Benjamin New

Class of 2013

Jack Romagnoli

Class of 2016

Zach Zupan

Class of 2023

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

1980

1981

1983

1985

1986

1987

1992

1993

1994

1995

2012

2022