Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Golden Horde
Address:

58 Quaker St
Granville, NY 12832

Phone: (518) 642-1051
League: Adirondack League
Colors: Blue/Gold
Class-Div: D-2
Coach:

Steve Palmer

Web: District Website
Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Ayers, Matthew

Barber, Nathan (3)

Beaver, Brandon (3)

Blisset, Charley

Colvett, Jordan

Cooper, Grant

Goodspeed, Logan

Gregorio, Conner

Hafez, Moustafa

Jones, Scott

Landon, Antonio (4)

Lehoisky, Carter

Lotz, Timothy

Mattison, Cole

Mitchell, Kelob

Moore, Cason

Morin, Elliot

Perry, Matthew

Picou, Colby

Roberts, Aiden

St.martin, Gabriel

Stefanik, Jacob

Teer, Noah

Torres, Jaxon (4)

Turenne, Kaiden

Villarreal, Hayden

White, Colton

Wilson, Zachariah

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column

 

GIRLS TEAM
Name
Class
W-L
Weight

Barber, Haylie

Beaver, Melissa

Burch, Jasmine

Bushman, Alison

Cutter, Teagan

Hall, Gracie

Landon, Jaymie

Mallory, Madison

McKnight, Makenna

Rice, Kierra

Towne, Amara

Traverse, Jade

Wilson, Madelaine

Wilson, Peighton

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
12/06
Hadley Luzerne
dm
Hadley Luzerne
12/08
Otter Valley, VT
dm
Otter Valley, VT
12/12
Salem-Cambridge
dm
Salem-Cambridge
12/13
Corinth
dm
Corinth
12/16
Coach Ken Harrison Memorial Tournament
tou
Granville
12/21
Berlin
dm
Berlin
12/23
Travis Capen Duals
dmt
Ausable Valley
 
Colchester, VT
 
 
 
Burr Burton Academy, VT
 
 
 
Malone
 
 
 
Fair Haven Union, VT
 
 
 
Ausable Valley
 
 
12/27-28
Hubie Wagner Invitational
tou
Middlebury, VT
12/30
Slater Duals
dmt
Fair Haven Union, VT
 
Fair Haven Union, VT
 
 
 
Mount Abraham Union, VT
 
 
 
Mount Anthony Union, VT
 
 
 
Oneonta
 
 
 
Springfield Gardens, VT
 
 
 
Ausable Valley
 
 
01/04
Mechanicville-Stillwater
dm
Mechanicville-Stillwater
01/10
Warrensburg-Lake George
dm
Home
01/20
Golden Horde Duals
dmt
Granville
 
Ausable Valley
 
 
 
Berne-Knox-Westerlo
 
 
 
Mechanicville-Stillwater
 
 
 
Colchester, VT
 
 
 
Northern Adirondack
 
 
01/23
Whitehall
dm
Home
01/24
Hoosick Falls
dm
Home
01/27
Coach Ken Baker Classic
tou
Hoosick Falls
02/01
Vergennes, VT
dm
Vergennes, VT
02/01
Mount Abraham Union, VT
dm
Mount Abraham Union, VT
02/03
Section 2 Class D Tournament
tou
Cambridge
02/10
Section 2 Division II Championships
tou
Cool Insurance Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division II Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

 

GIRLS TEAM
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
La Salle Ladies Round Robin
tou
La Salle Institute
12/06
Hadley Luzerne
dm
Hadley Luzerne
12/09
RCS Girls Round Robin
tou
Ravena-Coeymans-Selkirk
12/12
Salem-Cambridge
dm
Salem-Cambridge
12/21
Berlin
dm
Berlin
01/06
Kristie Stenglein-Davis Girls Tournament
tou
Colonie
01/14
Section 2 Girls Invitational Qualifier
tou
Cambridge
01/21
Queen Bison Invitational
tou
Shaker
01/24
Hoosick Falls
dm
Home
01/26
NYSPHSAA Girls Invitational
tou
SRC Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
ADIRONDACK LEAGUE STANDINGS
Team Overall League
14-0
4-0
15-14
3-1
14-13
3-2
5-12
1-3
1-0
0-0
13-9
0-4
SECTION CHAMPIONS

Jake Sabo

1981 - 155

Scott Sabo

1981 - 215

2nd NYS

Scott Sabo

1982 - 215

2nd NYS

Mark Sabo

1983 - 138

6th NYS

Mark Sabo

1984 - 145

Ron Hanson

2001 - 275

Chris Rosell

2005 - 189

6th NYS

Jonathan Hyatt

2006 - 125

Karl Palmer

2010 - 140

Karl Palmer

2011 - 140

Brent Perry

2022 - 189

7th NYS

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Brian Ehntholt

2007 - 135

Eric Hastings

2011 - 285

5th NYS

Brad Perry

2014 - 170

Jody Hermance

2017 - 195

Brent Perry

2023 - 189

3rd NYS

Jaxon Torres

2024 - 152