Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Maroons
Address:

250 Lake Avenue
Auburn, NY 13021

Phone: (315) 255-8300
League: SCAC Empire
Colors: Maroon/White
Class-Div: A-1
Coach:

Andy Corbett
John Alberici

Web: Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Boyhan, Mike (2)

Dimaria, Dan

Driscoll, Kyle

Giacona, Dominic

Hai, Colton

Hodson, Gavin

Maneri, Brady (1)

Temple, Sir

Walsh, Gavin

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column

 

GIRLS TEAM
Name
Class
W-L
Weight

Reed, Mackenzie

Salvage, Ella

Woodard, Natalee

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
Bill Andersen Memorial Tournament
tou
NS Junior High School
12/06
Syracuse
dm
Home
12/09
Phoenix Round Robin
tou
Phoenix
12/13
Oswego
dm
Oswego
12/16
Cato-Meridian Blue Devil Duals
dmt
Cato-Meridian
 
Norwich
 
 
 
Rome Free Academy
 
 
 
Jordan-Elbridge
 
 
 
East Syracuse-Minoa
 
 
 
Sherburne-Earlville
 
 
12/19
West Genesee
dm
Home
12/29-30
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
tou
SUNY Oswego Laker Hall
01/03
Central Square
dm
Central Square
01/06
Port Byron Invitational
tou
Port Byron
01/11
JD-CBA
dm
Home
01/12-13
Southern Tier Memorial Tournament
tou
First Arena
01/17
Rome Free Academy
dm
Home
01/23
Fulton
dm
Fulton
01/25
East Syracuse-Minoa
dm
East Syracuse-Minoa
02/03
Section III Class A Tournament
tou
Carthage
02/10
Section III Division I Championships
tou
SRC Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division I Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

 

GIRLS TEAM
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
Bill Andersen Memorial Girls Tournament
tou
Cicero-North Syracuse
12/29
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
tou
SUNY Oswego Laker Hall
01/12
Southern Tier Memorial Girls Tournament
tou
First Arena
01/15
Section III Girls Ranking Invitational
tou
Fulton
01/21
Homer Girls Tournament
tou
Homer

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
SCAC EMPIRE STANDINGS
Team Overall League
19-2
6-0
11-1
5-1
11-8
4-2
6-16
3-3
6-14
2-4
4-9
1-5
0-27
0-5
SECTION CHAMPIONS

Bob Clancy

1951 - 133

Wagner

1951 - 145

Carter

1951 - 165

Joe Castro

1952 - 130

Bob Clancy

1952 - 136

Dale Post

1952 - 178

Bob Clancy

1953 - 136

Hutchings

1954 - 154

McCarthy

1955 - 130

OHora

1957 - 130

Andgall

1957 - 250

Mark Cranfield

1958 - 103

Roberts

1960 - 106

Roberts

1961 - 112

Kurt Kuppinger

1963 - 154

STATE CHAMP

Art Cross

1965 - 154

Stan Rogers

1968 - 138

4th NYS

Jim Dunster

1977 - 250

STATE CHAMP

Luca Pirozzolo

2019 - 132

Luca Pirozzolo

2020 - 138

Keyshin Cooper

2020 - 220

7th NYS

Brady Maneri

2024 - 101

WRESTLING HALL OF FAME

Robert Alberti

Class of 1988

Al Emmi

Class of 1990

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

1950

1951

1962

1963

1965