Season:

Address:

6845 Edinger Road

DeWitt, NY 13214

Coach:

Joe Moran

Craig Benedict

Kurt Honis
Matt Lauro
Kevin Murphy
Paul Leblanc

Phone:

(315) 445-8340

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

SCAC Empire

Directions:

Map

Colors:

Red/Black/Gold/Purple

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Rams

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

AA-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Abdel-aziz, Hythm

Abdel-aziz, Laith

Abdullayev, Alikhan (4)

Alibekov, Shoh

Barcza, Braeden

Barndollar, Jacob

Bauer, Corey

BeSeth, David (3)

BeSeth, William

Block, Tyriq

Bulatov, Enver

Coon, James

Deyo, Kaylob

El-Hindi, Muaweyah

Goeman, Anyas

Hemingway, Christopher

Hemingway, Jayden

Honis, Adam (3)

Huynh, Kelvin

Kellison, Tyler (1)

Laun, William

LeBlanc, Frederick

MacLachlan, Jamison

Martinez, Carlos

Martinez, Luis

Milham, Brandon (5)

O'Connor, Joshua

Poore, Joseph

Richer, James

Schultz, Cameron

Sims, Nikoli

Thomas, Jackson (5)

Washington, Samuel

Wells, Ethan (3)

Williams, Garrette

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/28

@ West Genesee

64-16

12/01

Morrisville-Eaton Duals
@ Morrisville-Eaton

2nd

 

Vernon-Verona-Sherrill

46-34

 

Cazenovia

70-15

 

Morrisville-Eaton

59-21

 

Walton-Delaware Academy

28-40

 

East Syracuse-Minoa

65-15

12/05

AUBURN

52-22

12/12

CORTLAND

81-3

12/14
12/15

North Country Invitational
@ Indian River

7th

12/19

@ Central Square

47-32

12/21

@ Oswego

63-16

12/27
12/28

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

14th

01/03

@ East Syracuse-Minoa

55-30

01/05

Fallen Heroes Tournament
@ Canastota

1st

01/11
01/12

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

72

01/12

Phoenix Mid Winter Classic
@ Phoenix

2nd

01/16

FULTON

13-62

01/23

@ Fayetteville-Manlius

06:00

01/24

@ Mexico

06:00

01/29

ADIRONDACK

06:00

02/02

Section III Class AA Tournament
@ West Genesee

10:00

02/09

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

SCAC EMPIRE STANDINGS

Team
Overall
League
10
1
0.909
5
0
1.000
17
3
0.850
3
0
1.000
2
2
0.500
2
2
0.500
10
5
0.667
1
2
0.333
4
11
0.267
1
2
0.333
1
9
0.100
0
3
0.000
0
12
0.000
0
3
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Schoel
1957 - 178
 
Eric Bratt
1971 - 177
STATE CHAMP
Joe Ranieri
1974 - 215
5th NYS
Matt Coolican
1977 - 091
2nd NYS
Barry Barone
1977 - 126
STATE CHAMP
Matt Coolican
1978 - 098
2nd NYS
Jeff Grobsmith
2005 - 125
 
JT Romagnoli
2011 - 130
 
Aaron Benedict
2011 - 140
 
Aaron Benedict
2012 - 138
 
JT Romagnoli
2012 - 145
 
JT Romagnoli
2013 - 145
 
Ben Honis
2013 - 195
 
Ben Honis
2014 - 195
3rd NYS
Matt Griffin
2016 - 099
3rd NYS
Jonah Cavallo
2016 - 138
 
Myles Griffin
2017 - 099
3rd NYS
Matt Griffin
2017 - 106
4th NYS
Jonah Cavallo
2017 - 145
 
Jake Wright
2017 - 160
 
Matt Griffin
2018 - 106
3rd NYS
Tyler Kellison
2018 - 126
3rd NYS
Garrett Bauer
2018 - 138
4th NYS

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Mark Friske
2014 - 182
 
Matt Griffin
2015 - 099
 
Myles Griffin
2018 - 120
 
Jake Wright
2018 - 170
 

 

WRESTLING HALL OF FAME

Reed Hawke
Class of 1992
 
John Ryan
Class of 2013
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS