Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Black Horses
Address:

14 Spring Street
Schuylerville, NY 12871

Phone: (518) 695-3255
League: Foothills Council
Colors: Orange/Black
Class-Div: CC-2
Coach:

Scott Stiassney Sr.
Andrew Dumas

Web: District Website
Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Bohley, Isaiah

Boudreau, Leland

Brown, Evan

Brownell, Corban

Curley, Liam

Eglin, Dale

Evers, Avery

Farstad, Bella

Fontaine, Cameron

Gomez-Lopez, Gabe

Kusky, Cole

Lamere, Jaiden

Lucero, Enecio

McCauliffe, Colby

Michaud, Levi

Sutherland, Aidan

Vanetten, Mason

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
11/30
Corinth
dm
Home
06:00
12/09
Duanesburg Duals
dmt
Duanesburg
 
Warrensburg-Lake George
 
 
 
Watervliet-Cohoes
 
 
 
Duanesburg
 
 
 
Little Falls
 
 
 
Galway
 
 
 
Scotia Glenville
 
 
12/13
Scotia Glenville
dm
Scotia Glenville
12/16
Coach Ken Harrison Memorial Tournament
tou
Granville
12/20
Glens Falls
dm
Scotia-Glenville
12/20
Hudson Falls
dm
Home
12/22
Whitehall
dm
Whitehall
12/30
Queensbury Holiday Tournament
tou
Queensbury
01/03
Foothills Multi Dual
dmt
South Glens Falls
 
South Glens Falls
 
 
 
Queensbury
 
 
01/06
Jamie Mormile Tournament
tou
Ravena-Coeymans-Selkirk
01/11
Mechanicville-Stillwater
dm
Home
01/13
Hoosick Falls Duals
dmt
Hoosick Falls
 
Whitehall
 
 
 
Hoosick Falls
 
 
 
Ravena-Coeymans-Selkirk
 
 
 
Corinth
 
 
 
Canajoharie-Fort Plain
 
 
01/19-20
Ichabod Crane Duals
dmt
Ichabod Crane
 
Catskill
 
 
 
Corinth
 
 
 
Ichabod Crane
 
 
 
Glens Falls
 
 
 
Taconic Hills
 
 
 
Deposit-Hancock
 
 
 
Lansingburgh
 
 
 
Schalmont
 
 
01/24
Amsterdam
dm
Home
02/03
Section 2 Class CC Tournament
tou
Glens Falls
02/10
Section 2 Division II Championships
tou
Cool Insurance Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
FOOTHILLS COUNCIL STANDINGS
Team Overall League
11-3
4-0
13-4
5-1
14-14
4-2
14-11
2-2
7-20
1-3
1-12
1-5
6-5
0-4
SECTION CHAMPIONS

Eric Johanson

2005 - 119

6th NYS

Eric Johanson

2006 - 119

3rd NYS

Sarah Anderson

2007 - 096

Sarah Anderson

2008 - 103

Dan Ladd

2008 - 285

4th NYS

Brendan Goldup

2009 - 096

3rd NYS

Dan Ladd

2009 - 285

2nd NYS

Anthony Cardinuto

2014 - 106

Orion Anderson

2015 - 099

Tyler Green

2015 - 170

Orion Anderson

2016 - 106

STATE CHAMP

Tyler Green

2016 - 170

6th NYS

Orion Anderson

2017 - 120

STATE CHAMP

Orion Anderson

2018 - 126

STATE CHAMP

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Dan Ladd

2007 - 275