Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Trojans
Address:

80 South West Road
Homer, NY 13077

Phone: (315) 749-7246
League: OHSL Liberty American
Colors: Navy/White
Class-Div: B-2
Coach:

Jason Reynolds
Casey LaNave
Ben Locke

Web: Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Allen, Dylan

Brown, Jack (3)

Burhans, Mason

Burhans, Owen

Burlingame, Dominic

Carr, Garrett

Cicioni, Anthony

Dittmann, Kamdyn

Donahue, Leland

Dovi, Dominick

Fiore, Dominic

Gilbert, Declan

Hardesty, Daniel

Harris, Maverick

Hunter, James

Kemp, Karson

Lines, Hunter (2)

Martinez-Herrara, Jose

Maslin, Ethan

Maslin, Patrick

McDermott, Kaiden

Morgan, Curtis

Murphy, Colin

Narrow, Lucas

O'Brien, Aaron

O'Brien, Liam

Quaile, Owen

Slade, Christopher

Spanbauer, Eila

Swab, Jameson

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column

 

GIRLS TEAM
Name
Class
W-L
Weight

Dawson, Madison

Gonzalez, Alisa

Janeski, Alexandria

Locke, Mya

Newman, Gracie

O'Brien, Shana

Porter, Katilyn

Sorenson, Lilly

Sorenson, Molly

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
Bill Andersen Memorial Tournament
tou
NS Junior High School
12/06
Canastota
dm
Canastota
12/08-09
Matt Fedish Memorial Duals
dmt
Chenango Valley
 
Walton-Delaware Academy
 
 
 
Cooperstown
 
 
 
Deposit-Hancock
 
 
 
Susquehanna Valley
 
 
 
Maine-Endwell
 
 
 
Binghamton
 
 
 
Chenango Valley
 
 
 
Cicero-North Syracuse
 
 
 
Oneonta
 
 
12/13
Phoenix
dm
Phoenix
12/16
Blindmens JV Tournament
tou
NS Junior High School
10:00
12/16
Cuneen Doane Touranment
tou
Walton
12/20
Chittenango
dm
Home
12/22
Chenango Forks
dm
Home
12/28-29
66th Windsor Christmas Tournament
tou
Windsor
01/03
Marcellus
dm
Marcellus
01/11
Mexico
dm
Home
01/13
Cazenovia Invitational
tou
Cazenovia
01/17
Cortland
dm
Cortland
01/20
Denny Wright Duals
dmt
Homer
 
Sidney
 
 
 
Sherburne-Earlville
 
 
 
APW/Pulaski
 
 
 
BGAH
 
 
01/24
Marathon
dm
Home
05:00
02/03
Section III Class B Tournament
tou
Homer
02/10
Section III Division II Championships
tou
SRC Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

 

GIRLS TEAM
Date
Event
Type
Where
Result
12/02
Bill Andersen Memorial Girls Tournament
tou
Cicero-North Syracuse
12/13
Phoenix
dm
Phoenix
12/16
Blindmens Girls Invitational
tou
NS Junior High School
12/22
Chenango Forks
dm
Home
12/29
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
tou
SUNY Oswego Laker Hall
01/12
Eastern States Classic Girls
tou
Sullivan County Community College
01/15
Section III Girls Ranking Invitational
tou
Fulton
01/21
Homer Girls Tournament
tou
Homer
01/26
NYSPHSAA Girls Invitational
tou
SRC Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
OHSL LIBERTY AMERICAN STANDINGS
Team Overall League
11-2
5-0
13-2
4-1
13-7
3-2
11-7
2-3
7-10
1-4
0-19
0-5
SECTION CHAMPIONS

Jack Stanbro

1955 - 175

Jack Stanbro

1955 - 178

Dave Bush

1962 - 103

Dave Bush

1963 - 112

3rd NYS

Dave Bush

1963 - 112

Dennis Wright

1964 - 120

Dennis Wright

1965 - 120

2nd NYS

Tim Payne

1967 - 154

STATE CHAMP

M Wingenbach

1969 - 154

4th NYS

Dave Berry

1970 - 145

4th NYS

Emerson Avery

1971 - 000

Emerson Avery

1972 - 000

Bill Shanahan

1973 - 000

Bob Avery

1974 - 167

5th NYS

Tony Mantella

1976 - 000

Toby Reese

2004 - 130

6th NYS

Toby Reese

2005 - 135

Sam Sorenson

2020 - 220

5th NYS

Talan Hubbard

2022 - 110

STATE CHAMP

Sam Sorenson

2022 - 215

STATE CHAMP

Sam Sorenson

2023 - 215

STATE CHAMP

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Mark Dove

2013 - 170

Matt Norris

2014 - 145

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

2022