Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Red Devils
Address:

5275 State Route 31
Verona, NY 13478

Phone: (315) 829-2520
League: Tri-Valley League
Colors: Red/White
Class-Div: B-2
Coach:

Tyler Ayers

Web: Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Abbott, Nick

Bailey, Gavin

Boris, Brody

Brown, Blake

Brunje, Garrison

Collins, Aidyn

Collins, Keian

Crysler, Jackman

Domena, Izakk

Foster, Charlie (1)

Foster, Kody

Foster, Layne

Futter, Brenden

Futter, Brody

House, Aidan

Jones, Aaden

Matcham, Logan

Mould, Anthony

Munz, Adam (4)

Rotsell, Kaden

Sherwood, Moses

Starczek, Brody

Still, Caleb

Unczur, Jayden

Williams, Jamen

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
11/25
CNYWOA Scholarship Scrimmage
tou
Vernon-Verona-Sherrill
09:30
12/02
Morrisville-Eaton Duals
dmt
Morrisville-Eaton
 
East Syracuse-Minoa
 
 
 
Morrisville-Eaton
 
 
 
JD-CBA
 
 
 
Whitesboro
 
 
 
Cazenovia
 
 
12/09
Phoenix Round Robin
tou
Phoenix
12/16
Cuneen Doane Touranment
tou
Walton
12/20
New Hartford
dm
Home
12/23
Baldwinsville Duals
dmt
Baldwinsville
 
Cicero-North Syracuse
 
 
 
Dryden
 
 
 
Corning
 
 
 
Marcellus
 
 
 
Whitesboro
 
 
12/28-29
Tieke-Bernabi Tournament
tou
Spencerport
01/03
Central Valley Academy
dm
Central Valley Academy
01/06
Camden
dm
Whitesboro
01/06
Rome Free Academy
dm
Whitesboro
01/06
Whitesboro
dm
Whitesboro
01/12-13
Eastern States Classic
tou
Sullivan County Community College
01/16
Section III D2 Dual Meet Championship
dmt
CVA / South Jefferson
 
Holland Patent
 
 
 
APW/Pulaski
 
 
01/24
Canastota
dm
Canastota
01/30
Adirondack
dm
Home
02/03
Section III Class B Tournament
tou
Homer
02/10
Section III Division II Championships
tou
SRC Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division II Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
TRI-VALLEY LEAGUE STANDINGS
Team Overall League
27-2
6-0
7-7
5-1
16-11
4-2
8-11
3-3
8-7
2-4
7-6
1-5
1-15
0-6
0-0
0-0
SECTION CHAMPIONS

Mike James

1958 - 120

Bob Perling

1959 - 123

Bob Perling

1960 - 130

Perretta

1961 - 138

Mike Donegan

1967 - 000

Bill DeBlois

1967 - 154

Jack Cipollone

1984 - 126

Button

1986 - 138

Storace

1991 - 250

T.O. Oliver

1992 - 112

T.O. Oliver

1993 - 119

5th NYS

Todd Cutrie

1993 - 155

2nd NYS

John LaGrange

1994 - 250

STATE CHAMP

Derek Racino

1995 - 145

Justin Lohr

1996 - 091

3rd NYS

Stan Greene

1996 - 138

2nd NYS

Stan Green

1997 - 145

2nd NYS

Justin Lohr

1998 - 103

5th NYS

Andy Boice

2001 - 145

5th NYS

Allan Boice

2003 - 112

6th NYS

Dylan Kavanaugh

2009 - 096

Dylan Kavanaugh

2010 - 119

Dylan Kavanaugh

2011 - 125

Lane Frost

2013 - 195

Lane Frost

2014 - 195

2nd NYS

Tyler Havener

2014 - 285

3rd NYS

Jason Colon

2015 - 152

5th NYS

Charlie Foster

2022 - 145

Charlie Foster

2023 - 152

5th NYS

Charlie Foster

2024 - 170

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Dylan Kavanaugh

2008 - 096

2nd NYS

Dan Walts

2008 - 112

Ryan Wendt

2008 - 215

Matt Harp

2009 - 145

Casey Proper

2011 - 103

Matt Fisher

2012 - 160

Brian Ervin

2012 - 285

Kasey Proper

2013 - 138

Matt Fisher

2013 - 160

3rd NYS

Simon Breckenridge

2014 - 152

5th NYS

Simon Breckenridge

2015 - 160

5th NYS

Kyle Burback

2020 - 126

Adam Munz

2024 - 116

WRESTLING HALL OF FAME

Bill Fariel

Class of 1996

Mark Peavey

Class of 2017

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

1993

1997

2010