Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Golden Knights
Address:

9601 Main Street
Holland Patent, NY 13354

Phone: (315) 865-8154
League: Tri-Valley League
Colors: Purple/Gold
Class-Div: C-2
Coach:

John Richard
LeRoy Guyer
Marc Verri<br>Jordan Swalgin<br>Ren Szarek

Web: Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Amidon, Anthony

Bailey, Dylan

Benison, Nathan

Bennison, Nathan

Dauback, Brayden

Demauro, Sean

Doxstader, Cooper

Doxstader, Eli

Earl, Connor

Earl, Zach

Gorsky, Joseph

Havener, Chandler

Houck, James

Jones, Ricky

Juliano, Andrew (1)

Koenig, Jaxon

Lazarek, Gavin

Mathewson, Sean

Mayer, Zach

Miller, Kaleb

Montoya, Anthony

Pekola, Nick

Phan, Davian

Rivera, Noah

Spann, Raymond

Tharrett, Carson

Tillson, Tyler

True, Trent (2)

Wakefield, Clayton

Williams, Erik

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column

 

GIRLS TEAM
Name
Class
W-L
Weight

Doxstader, Maci

Doxstder, Lexi

Favata, Claire

Francis, Crimson

Kusmierczak, Hannah

Montoya, Arianna

Razzano, Autumn

Russell, Alyssa

Schuler, Isabelle

Snyder, Addison

Southwick, Hayleigh

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
12/07
Camden
dm
Camden
12/09
Phoenix Round Robin
tou
Phoenix
12/13
Dolgeville
dm
Home
12/15
West Genesee
dm
West Genesee
12/20
Central Valley Academy
dm
Central Valley Academy
12/23
Baldwinsville Duals
dmt
Baldwinsville
 
Whitesboro
 
 
 
Watertown
 
 
 
Webster Schroeder
 
 
 
Baldwinsville
 
 
 
Corning
 
 
12/26
Holland Patent JV Tournament
tou
Holland Patent
09:30
12/29-30
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
tou
SUNY Oswego Laker Hall
01/03
New Hartford
dm
New Hartford
01/06
Leo J Sammon Tournament
tou
Central Valley Academy
01/11
Rome Free Academy
dm
Home
01/13
Blue Devil Invitational
tou
Camden
01/16
Section III D2 Dual Meet Championship
dmt
CVA / South Jefferson
 
Vernon-Verona-Sherrill
 
 
 
Central Valley Academy
 
 
01/20
Dames and Devils Tournament
tou
Columbia
01/25
Mexico
dm
Mexico
02/03
Section III Class C Tournament
tou
Canastota
02/10
Section III Division II Championships
tou
SRC Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division II Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

 

GIRLS TEAM
Date
Event
Type
Where
Result
11/29
Fulton
dm
Fulton
12/02
Bill Andersen Memorial Girls Tournament
tou
Cicero-North Syracuse
12/13
Baldwinsville
dm
Home
12/16
Blindmens Girls Invitational
tou
NS Junior High School
12/21
Fulton
dm
Home
12/29
Spc Kenneth Haines Memorial Tournament
tou
SUNY Oswego Laker Hall
01/03
Phoenix
dm
Phoenix
01/06
Kristie Stenglein-Davis Girls Tournament
tou
Colonie
01/15
Section III Girls Ranking Invitational
tou
Fulton
01/20
Dames and Devils Tournament
tou
Columbia
01/26
NYSPHSAA Girls Invitational
tou
SRC Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
TRI-VALLEY LEAGUE STANDINGS
Team Overall League
27-2
6-0
7-7
5-1
16-11
4-2
8-11
3-3
8-7
2-4
7-6
1-5
1-15
0-6
0-0
0-0
SECTION CHAMPIONS

Brian Stevens

2006 - 096

2nd NYS

Dan Fruscella

2009 - 189

4th NYS

Matt Rees

2010 - 215

3rd NYS

Alex Herringshaw

2012 - 099

6th NYS

Hunter Richard

2013 - 113

Alex Herringshaw

2014 - 145

STATE CHAMP

Hunter Richard

2015 - 138

STATE CHAMP

Alex Herringshaw

2015 - 160

STATE CHAMP

Hunter Richard

2016 - 145

STATE CHAMP

Alex Herringshaw

2016 - 170

STATE CHAMP

TJ Philpotts

2017 - 138

3rd NYS

Hunter Richard

2017 - 152

STATE CHAMP

Bryce Dare

2019 - 195

6th NYS

Trent True

2023 - 160

Jordan Koenig

2023 - 172

3rd NYS

Trent True

2024 - 190

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Brian Stevens

2007 - 112

Jeremy Doxstader

2007 - 275

Dan Fruscella

2008 - 189

2nd NYS

Matt Rees

2009 - 215

Glenn Garrett

2009 - 285

Eric Stevens

2010 - 103

Matt Herringshaw

2012 - 132

Alex Herringshaw

2013 - 132

Todd Stevens

2013 - 138

Josh Langley

2013 - 220

Hunter Richard

2014 - 126

3rd NYS

TJ Philpotts

2016 - 132

5th NYS

TJ Philpotts

2018 - 145

3rd NYS

Bruce Dare

2020 - 195

5th NYS

Jordan Koenig

2022 - 172

3rd NYS

Andrew Morris

2022 - 285

Andrew Juliano

2024 - 101

WRESTLING HALL OF FAME

Hunter Richard

Class of 2023

Todd Fallon

Class of 2024

John Richard

Class of 2024

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

2007

2009

2013