Season:

Address:

1 Sabre Drive

Schenectady, NY 12306

Coach:

Vinnie Gallo

Nick Gallo

Josh Cuomo
Howie Russell

Phone:

(518) 355-6110

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Colonial Council

Directions:

Map

Colors:

Green/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Sabres

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

CC-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Amedore, Mark

Banks, Jordan

Beck, Andrew

Brooks, Camryn

Dellaporta, Giovanni

Fiebka, Nicholas

Fortes, Mark

Fortes, Matt

Kenfield, Caleb

Leon, Dave

Monte, Joey

Nardini, Mark

Noble, Nick

Rosa, Deric

Skinner, Sam

Slingerland, Jason

Stuart, Tyler

Tomasek, Dave

Tommasone, Daniel

Tortorici, Robert

Vandenburg, Nick

Willets, Nick

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/01
12/02

Columbia Blue Devil Duals
@ Columbia

10th

 

Columbia

9-66

 

Beekmantown

36-30

 

Guilderland

27-57

 

Ichabod Crane

48-27

 

Maple Hill

24-57

 

Tamarac

19-58

 

Mahopac

18-52

12/07

@ La Salle Institute

45-41

12/14

RAVENA-COEYMANS-SELKIRK

39-45

12/16

SABRE DUALS

4th

 

Shaker

36-42

 

Corinth

33-34

 

Galway

28-54

 

Albany

39-32

 

Lansingburgh

69-6

12/20

COBLESKILL-RICHMONDVILLE

18-67

12/21

WATERVLIET

15-64

12/28

Schenectady County Duals
@ Scotia-Glenville

3rd

 

Schenectady

36-37

 

Duanesburg

41-38

 

Scotia-Glenville

Won

 

Niskayuna

3-67

 

Mohonasen

30-48

01/10

@ Queensbury

15-54

01/11

@ Lansingburgh

45-22

01/14

Schenectady Invitational
@ Schenectady

12th

01/17

@ Cohoes

54-16

01/18

@ Albany Academy

66-9

01/20

Dominick Kossman Duals
@ Schoharie

2nd

 

Fonda-Fultonville

42-31

 

Schoharie

48-34

 

Albany

54-16

 

Canajoharie-Fort Plain

39-47

 

Salem-Cambridge

23-53

01/25

ICHABOD CRANE

36-39

01/31

@ Mechanicville-Stillwater

24-53

02/03

Section 2 Class CC Tournament
@ Glens Falls

4th

02/10

Section 2 Division II Championships
@ Glens Falls Civic Center

27th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

COLONIAL COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
11
3
0.786
8
0
1.000
26
4
0.867
7
1
0.875
11
8
0.579
6
2
0.750
13
19
0.406
4
4
0.500
4
11
0.267
3
4
0.429
4
12
0.250
3
5
0.375
5
18
0.217
3
5
0.375
1
18
0.053
1
6
0.143
1
25
0.038
0
8
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Rick Vitch
1975 - 167
 
Wayne Johnson
1976 - 091
5th NYS
Jeff Hammond
1976 - 098
 
Mark Battaglino
1988 - 119
 
Josh Cuomo
1999 - 096
 
Jeremy Cuomo
2003 - 096
 
Jeremy Cuomo
2004 - 096
3rd NYS
Jeremy Cuomo
2006 - 103
STATE CHAMP
Jeremy Cuomo
2007 - 112
4th NYS
Vincent Gallo
2010 - 189
4th NYS
Nick Gallo
2012 - 152
 
Nick Gallo
2013 - 160
2nd NYS
Nick Gallo
2014 - 182
4th NYS
Tim Flower
2014 - 195
 
Marcus Ramundo
2014 - 285
5th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Vincent Gallo
2009 - 171
2nd NYS
Nick Gallo
2011 - 130