Section III
HOME RANKINGS FORUM PICTURES

 

 

Nickname: Spartans
Address:

88 Lakehill Road
Burnt Hills, NY 12027

Phone: (518) 399-9141
League: Suburban Council
Colors: Maroon/White
Class-Div: B-1
Coach:

Steve Jones
John Lamar
Ron Ashcraft
Mike Matrazzo

Web: District Website
Team Website
Track Wrestling
Directions: Google Maps
Interactive: Submit Team Profile
  Submit Schedule
  Submit Roster
Name
Class
W-L
Weight

Altarac, Brayden

Bearce, Henry

Bearce, Howard

Carlin, Liam (1)

Carpenter, Connor

Crudele, Kyle

Dicaprio, Brody (1)

Garcia, Gabriel

Goss, Julian

Huggins, Owen

Hulett, Cameron

Jones, Daniel (2)

Karlitz, Sam (3)

Kislowski, Dylan

Mareno, Santino

Marrera-hogan, Jayden

Merritt, Logan

O'brien, Greyson

Posson, Dylan

Reynolds, Hunter

Schy, Barak

Taylor, Ben

Vanwely, Duncan

Whiteley, Tyler (1)

Witt, Christian

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column

 

GIRLS TEAM
Name
Class
W-L
Weight

Berggren, Jewelia

Emerich, Megan

Hinkle, Annabelle

Johnson, Keira

Kumpel, Alexandra

Messare, Hannah

Moyer, Vivianne

Provost, Carlie

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
Date
Event
Type
Where
Result
11/29
Columbia
dm
Columbia
12/06
Bethlehem
dm
Bethlehem
12/09
Wrangle on the Plains
tou
Impact Athletic Center
12/13
Ballston Spa
dm
Ballston Spa
12/16
Lee Van Slyke Memorial Duals
dmt
Ravena-Coeymans-Selkirk
 
Duanesburg
 
 
 
Saratoga Springs
 
 
 
Queensbury
 
 
 
Massapequa
 
 
 
Shenendehowa
 
 
12/20
Averill Park
dm
Averill Park
12/28-29
66th Windsor Christmas Tournament
tou
Windsor
12/29-30
Powerade Wrestling Tournament
tou
Canonsburg, PA
01/03
Niskayuna
dm
Home
01/05-06
Ross Cordell Rotary Tournament
tou
Oneonta
01/10
Schenectady
dm
Home
01/12-13
Eastern States Classic
tou
Sullivan County Community College
01/13
Schenectady Invitational
tou
Schenectady
01/13
South Glens Falls JV Tournament
tou
South Glens Falls
10:00
 
Queensbury
 
 
01/17
Section 2 D1 Dual Meet Championship
dmt
Queensbury
 
Saratoga Springs
 
 
01/18
Colonie
dm
Home
01/20
Gene Brigham Memorial Tournament
tou
Minisink Valley
01/25
Guilderland
dm
Home
01/27
Coach Ken Baker Classic
tou
Hoosick Falls
02/03
Section 2 Class B Tournament
tou
Columbia
02/10
Section 2 Division I Championships
tou
Cool Insuring Arena
02/23-24
NYSPHSAA Division I Championships
tou
MVP Arena, Albany

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

 

GIRLS TEAM
Date
Event
Type
Where
Result
11/29
Columbia
dm
Columbia
12/06
Bethlehem
dm
Bethlehem
12/15
Niskayuna-Schenectady Girls Tournament
tou
Niskayuna
12/20
Shaker
dm
Shaker
12/28
Coxsackie-Athens Girls Tournament
tou
Coxsackie-Athens
01/03
Niskayuna-Schenectady
dm
Home
01/06
Dames of Thrones
tou
Washington Armory, Albany
01/10
Shenendehowa
dm
Shenendehowa
01/14
Section 2 Girls Invitational Qualifier
tou
Cambridge
01/18
Colonie
dm
Home
01/20
Dames and Devils Tournament
tou
Columbia
01/25
Guilderland
dm
Home
01/26
NYSPHSAA Girls Invitational
tou
SRC Arena

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
SUBURBAN COUNCIL STANDINGS
Team Overall League
18-4
8-0
8-4
1-0
11-4
7-1
9-4
7-1
12-3
7-2
16-6
6-2
8-9
3-4
11-7
3-5
11-15
3-5
8-7
2-6
10-10
1-7
3-12
1-7
5-4
0-1
6-12
0-8
0-0
0-0
SECTION CHAMPIONS

Blase Iuliano

1960 - 165

Jim Stratton

1961 - 145

Dan Groski

1962 - 165

Billy Sarto

1963 - 133

4th NYS

Joe Iuliano

1964 - 180

Joe Iuliano

1965 - 180

3rd NYS

Brad Coulter

1968 - HWT

Brad Coulter

1969 - HWT

3rd NYS

Mike Purcell

1970 - 118

Doug Watson

1979 - 091

Jim Visco

1979 - 215

3rd NYS

Mike Enzien

1980 - 138

3rd NYS

Tony Cotrupi

1980 - 177

2nd NYS

Doug Watson

1981 - 119

2nd NYS

Jon Cardi

1981 - 145

STATE CHAMP

John Cardi

1982 - 145

STATE CHAMP

Jon Cardi

1983 - 155

STATE CHAMP

Jason Morris

1984 - 167

STATE CHAMP

Jason Morris

1985 - 167

STATE CHAMP

Dave Watson

1987 - 138

STATE CHAMP

T.J. Wright

1987 - 155

Scott Hughes

1988 - 091

STATE CHAMP

T.J. Wright

1988 - 177

2nd NYS

Karl Ruud

1990 - 091

Doug Groncki

1990 - 119

2nd NYS

Chad Groncki

1990 - 126

2nd NYS

Karl Ruud

1991 - 098

5th NYS

Doug Groncki

1991 - 126

2nd NYS

Chad Groncki

1991 - 132

3rd NYS

Karl Ruud

1992 - 105

6th NYS

Jeremy Boyd

1993 - 215

Jeremy Boyd

1994 - 215

3rd NYS

Jack Lapi

1997 - 130

4th NYS

Jack Lapi

1998 - 140

Brandon Davis

2000 - 112

6th NYS

Derek Wayman

2002 - 171

5th NYS

Matt Kaylor

2006 - 145

4th NYS

Max Miller

2007 - 103

Matt Kaylor

2007 - 145

6th NYS

Paul Martin

2008 - 145

Zeal McGreq

2009 - 215

3rd NYS

John Acors

2010 - 215

Zeal McGrew

2010 - 285

2nd NYS

Jack Hatton

2013 - 170

Christian Gramuglia

2014 - 099

Joey Butler

2014 - 145

3rd NYS

Jake Ashcraft

2014 - 170

Christian Gramuglia

2015 - 113

Jake Ashcraft

2015 - 182

2nd NYS

Joe Messare

2015 - 220

Jake Warren

2015 - 285

Christian Gramuglia

2016 - 132

4th NYS

Joe Messare

2016 - 220

3rd NYS

Jake Warren

2016 - 285

4th NYS

Christian Gramuglia

2017 - 138

3rd NYS

Jake Warren

2017 - 285

John DeConno

2018 - 113

John DeConno

2019 - 120

Jakai Townsend

2019 - 170

Tyler Rossini

2020 - 120

Gabriel Goss

2022 - 132

7th NYS

Joshua Warland

2022 - 145

Tyler Whiteley

2023 - 118

5th NYS

Liam Carlin

2023 - 132

2nd NYS

Gabriel Goss

2023 - 138

4th NYS

Joshua Warland

2023 - 152

7th NYS

Brody Dicaprio

2024 - 101

Liam Carlin

2024 - 145

NY STATE TOURNAMENT WILDCARDS

Zeal McGrew

2008 - 285

Joey Butler

2012 - 132

Joey Butler

2013 - 138

3rd NYS

Jake Ashcraft

2013 - 152

Danny Jada

2018 - 138

Tyler Whitely

2022 - 110

8th NYS

Liam Carlin

2022 - 126

4th NYS

Tyler Rossini

2022 - 138

7th NYS

Thomas Pawlinga

2022 - 160

Ryan Buthfer

2022 - 172

Colin Carlin

2023 - 145

8th NYS

Daniel Jones

2024 - 101

WRESTLING HALL OF FAME

Jon Cardi

Class of 2007

Jason Morris

Class of 2007

Blase Iuliano

Class of 2010

Tim Koch

Class of 2010

TOP THREE TEAM PLACEMENTS

1959

1963

1969

1979

2007

2013

2014

2015

2016

2019

2020

2022

2023